Pytláci neohrožují papoušky pouze v jejich domovině, na Floridě se rozmáhá odchyt araraun

UVNITŘ VIDEO – Florida je už od osmdesátých let minulého století rájem několika druhů jihoamerických papoušků, mezi nimiž se vyjímají pestře zbarvení arové ararauny. Ptáci pochází z chovů v zajetí – někteří ulétli, jiné jejich majitelé vypustili do přírody, protože je už nebavilo se o ně starat. Každopádně podnebí na Floridě a dostatek potravy po celý rok vedly k tomu, že se zde divoce žijícím papouškům náramně daří. A to natolik, že se zde začali množit, což neuniklo pozornosti lidem, kteří se snaží na tomto fenoménu přiživit. Na Floridě začalo přibývat případů vybírání mláďat arů araraun z hnízdních dutin v místních palmách. Na pytláky nyní upozorňuje krátký dokument Papoušci v nebezpečí, zveřejněný na YouTube.




Deník The Atlantic ve videu zpovídá chovatelku ochočených arů Dariu Feinsteinovou, která se dlouhodobě zabývá otázkou ochrany „městských“ papoušků. „Na Floridě není podle místní pobočky U.S. Fish and Wildlife Service (FWS – obdoba naší Agentury ochrany přírody a krajiny) nezákonné odchytit papouška z volné přírody,“ vysvětluje. Nejde totiž o původní druhy ptáků a tudíž nejsou nijak chráněni. Vybírání jejich hnízd je ale podle Feinsteinové minimálně z morálního hlediska sporné. „Odchyt těchto ptáků, kteří jsou zvyklí žít divoce, aby byli následně prodáni lidem, kteří je budou držet po celý život v kleci, je velmi krutý,“ míní Daria Feinsteinová, která divoké ary pravidelně dokrmuje ořechy na své zahradě.

Na vybírání hnízd papoušků zákon nemyslí

Feinsteinová chová ary ararauny, zelenokřídlé a také křížence obou druhů. Papoušci odchovaní v zajetí jsou podle ní spokojenější v přítomnosti člověka, divocí arové ale potřebují svobodu. Stejného názoru je i Neil Losin, biolog specializovaný na invazní druhy. „Pravidelně vídávám v okolí mého bydliště půl tuctu druhů papoušků. Ale až po setkání s Dariou Feinsteinovou jsem si uvědomil, jakým problémem je pytláctví a obchod s těmito městskými papoušky,“ říká. Potíž je podle něj v tom, že papoušci nejsou chráněni zákonem, takže za jejich odchyt nehrozí žádný postih. „Kdekoli, kde se vyskytnou divoká zvířata, která mají určitou komerční hodnotu, se může stát, že časem se na ně zaměří pytláci,“ míní Losin.

K TÉMATU: Floridu rozhořčil případ dvou zastřelených araraun, za dopadení pachatele dá 10 tisíc dolarů

„Důvodem pro ochranu těchto městských papoušků není snaha zachránit je před vyhubením, ale zabránit jejich utrpení,“ vysvětluje Neil Losin. Arové se mohou běžně dožít 50 a více let, mají kognitivní schopnosti jako malé dítě a vytváří si dlouholeté vztahy s ostatními papoušky. Odchyt a uzavření do klece je silně frustruje. Psychicky strádající papoušek se pak může začít škubat a zraňovat, je agresivní vůči lidem nebo zcela apatický. Pokud byl odchycen jako dospělý, zpravidla se už nedá ochočit. Mnozí takoví ptáci končí po letech strádání v klecích jako zubožené trosky v ptačích útulcích, protože je už není možné vypustit zpět do městských parků.

Úvodní foto: Miami Herald




Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..