Ostrovní populace kakaduů hnědohlavých se drží: letos se podařilo sečíst 428 papoušků

Stabilní se jeví populace kakaduů hnědohlavých na Klokaním ostrově na jihu Austrálie. Vzácný poddruh nejméně známého černého kakadua v posledních letech čelil ničivým požárům, které jeho populaci mírně snížily, ale především papoušky připravily o značnou část hnízdišť a zdrojů potravy. Přesto se při letošním sčítání podařilo potvrdit výskyt 428 ptáků, což je o 51 více než v loňském roce, ale o 26 méně než v roce 2020 bezprostředně po požárech. Výsledky zářijového monitoringu zveřejnila ostrovní rada Kangaroo Island Landscape Board. Do sčítání se kromě státních úředníků zabývajících se ochranou přírody zapojilo i 36 dobrovolníků, kteří mu dohromady věnovali 150 hodin.

Ochránci přírody upozorňují, že výsledek představuje minimální skutečný počet ptáků na ostrově a reálně by jich mělo být více. Zejména na poloostrově Dudley je populace kakaduů hnědohlavých zřejmě silnější, než vykazuje výsledek sčítání, protože ptáci zde byli více roztroušeni na větším území, takže bylo výrazně obtížnější je sečíst všechny. Podle Karleah Berrisové, šéfky projektu sčítání kakaduů hnědohlavých, letošní data přinesla zajímavé informace o tom, kde se zdržovala mláďata z letošní hnízdní sezóny. Víc než polovina jich totiž byla v nejvýchodnějších cípech ostrova okolo řek Cygnet a American River na poloostrově Dudley. V těchto místech tvořila mláďata až 12 procent z celkového počtu sečtených ptáků.

Pětinu populace kakaduů přilbových a hnědohlavých zabily požáry. Vědci je chtějí zařadit mezi ohrožené druhy

Na západě ostrova se líhne méně mláďat

Berrisová upozorňuje, že vyšší výskyt mláďat naznačuje, že požáry na západě ostrova neovlivnily hnízdní chování ptáků na východě, kterým se katastrofa vyhnula. Ale i na západě Klokaního ostrova, který téměř kompletně celý shořel, se letos vyskytovalo několik větších hejn kakaduů hnědohlavých. Mláďata však tvořila pouze čtyři procenta sečtené populace, což potvrzuje teorii, že úbytek hnízdních možností vedl k méně častému hnízdění. Sčítání probíhalo vždy navečer, když se ptáci usazovali na hřadovištích k spánku. „Každý večer týmy dobrovolníků bojovaly s přírodními živly, aby pomohly sečíst tyto hlučné černé ptáky. Nadšení a tvrdá práce dobrovolníků vedly k velmi úspěšným výsledkům a už se všichni moc těšíme na další spolupráci při dalším sčítání,“ uvedla Karleah Berrisová.

Po mohutných požárech, které v letech 2019 a 2020 zničily značnou část vegetace na ostrově, se dokonce uvažovalo o tom, že tento kakadu bude prohlášen za kriticky ohrožený druh. Při letošní aktualizaci Červené knihy ohrožených živočichů IUCN byl ale druh přesunut z nejnižší kategorie „nejméně dotčený“ mezi „zranitelné“ druhy. Podle australského výboru pro ochranu ohrožených druhů přišli kakaduové hnědohlaví v letech 2019 a 2020 o 15 až 30 procent populace, právě kvůli požárům. „Je to smutná statistika a pravděpodobně je to předzvěst věcí budoucích v souvislosti se stupňujícími se mimořádnými klimatickými jevy,“ konstatovala Samatha Bine z ornitologické společnosti BirdLife Australia. Zatím se to ale naštěstí nepotvrzuje.

Kakadu hnědohlavý se poprvé po 50 letech objevil na pevnině Jižní Austrálie

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Cabrils

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..