Pětinu populace kakaduů přilbových a hnědohlavých zabily požáry. Vědci je chtějí zařadit mezi ohrožené druhy

Dramatický úbytek divokých populací kakaduů přilbových a hnědohlavých zaznamenali v souvislosti s rozsáhlými požáry v letech 2019 a 2020 australští ornitologové. Pokles je tak velký, že australský výbor pro ohrožené druhy doporučil zařazení těchto dvou papouščích druhů na seznam ohrožených živočichů. Jak kakadu přilbový, tak kakadu hnědohlavý jsou nyní vedeni v kategorii „málo dotčených“ druhů, čili jako druhy, co nejsou ohroženy. Vědci navrhují, aby kakadu přilbový přešel do druhé nejvyšší kategorie „ohrožený“ (EN), v níž je veden například kakadu bílý nebo kakadu dlouhozobý a krátkozobý. Kakadua hnědohlavého chtějí klasifikovat jako „zranitelný“ druh (VU), což odpovídá současnému zařazení kakadua moluckého a brýlového.

O případném zařazení do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN se má rozhodnout koncem letošního roku při pravidelné aktualizaci dat. Během léta Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) aktualizuje data o savcích, plazech a rybách, ke konci roku pak o ptácích (server Ararauna.cz vždy přináší přehled o změnách na tomto seznamu, jež se týkají papoušků). Australští vědci upozorňují, že kakadua přilbového výrazně ohrožuje změna klimatu, v jejímž důsledku dochází k velkým požárům. Ty mohou jednak zabít část ptačí populace, ale zejména ničí hnízdní biotopy a vhodné hnízdní stromy s dutinami. Před ničivými požáry z let 2019 a 2020 nebyl ani kakadu přilbový, ani kakadu hnědohlavý uznáván jako ohrožený, byť jen na národní úrovni v samotné Austrálii.

Požáry na Klokaním ostrově ohrožují kakaduy hnědohlavé. Ti, co se zachrání, nemají potravu

Úbytek je drastický, úřady rozhodnou rychle

Výbor pro ochranu ohrožených druhů podle australské mutace deníku The Guardian uvedl, že požáry zlikvidovaly 15 až 69 procent populace kakadua přilbového. Za další rok od těchto požárů došlo k dalšímu snížení o 21 procent. „Očekává se, že v příštích dvou letech jejich populace klesne až na 29 procent původního stavu před požáry,“ varují ochránci přírody. Podle Sarah Legge, vědecké pracovnice zasedající ve výboru pro ohrožené druhy, lesní požáry zasáhly asi 36 procent území, na kterém žijí kakaduové přilboví (jde o jihovýchodní Austrálii) a zhruba polovina tohoto zasaženého území byla zcela zničena. „Přišli o hnízdní dutiny i zdroje potravy,“ dodala Legge. Zbylí kakaduové podle ní potřebují čas na zotavení po tak velké katastrofě, ale komplikovat jim to můžou další požáry. „Druhy vnímavé k požárům čeká opravdový boj o přežití,“ míní Sarah Legge.

Obavy panují i o kakaduy hnědohlavé, kteří obývají Klokaní ostrov na jihu Austrálie. Po mohutném požáru, který zničil značnou část vegetace na ostrově, se dokonce uvažovalo o tom, že druh bude prohlášen za kriticky ohrožený. Nyní mezi vědci panuje shoda na tom, že jihovýchodní poddruh, který byl požáry nejvíc dotčen, bude navržen na klasifikaci „zranitelný“. Podle australského výboru pro ochranu ohrožených druhů přišli kakaduové hnědohlaví v letech 2019 a 2020 o 15 až 30 procent populace, právě kvůli požárům. „Je to smutná statistika a pravděpodobně je to předzvěst věcí budoucích v souvislosti se stupňujícími se mimořádnými klimatickými jevy,“ konstatuje Samatha Bine z ornitologické společnosti BirdLife Australia. Oba druhy kakaduů podle ní potřebují urychleně vypracovat záchovné programy.

Papouškům v Austrálii se za poslední dvě století kvůli oteplování zvětšují zobáky

Úvodní foto: Peter B Kraehenbuehl /Wikimedia Commons, Environment.nsw.gov.au

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..