Pražská zoo odchovala popáté v řadě kakadua palmového pod rodiči

Pátý úspěšný odchov kakadua palmového v řadě za sebou oznámila pražská zoologická zahrada. Jedná se o samičku, o kterou se postaral rodičovský pár. Stejní ptáci v Zoo Praha odchovali mláďata již v minulosti. Celkově jde již o šesté mládě kakadua palmového odchované v pražské zoo, přičemž v posledních letech stoupal počet mladých odchovaných přirozenou cestou pod rodiči. „Rodičovský pár odchoval přirozeně mládě, což je unikátní i v rámci celosvětových zoologických zahrad a žádná zahrada neodchovala přirozeně tolik mláďat po sobě,“ uvedl pro metropolitní TV Praha Antonín Vaidl, kurátor chovu ptáků v Zoo Praha. Mládě nyní obývá společně s chovným samcem průchozí prostor v Rákosově pavilonu.

Chov kakaduů palmových zahájila pražská zoo v letech 2009 až 2010, kdy získala několik ptáků zabavených Českou inspekcí životního prostředí soukromým chovatelům. První úspěšné hnízdění zahrada zaznamenala v roce 2013, kdy ovšem odebrala oplozené vejce do líhně a mládě odchovávala uměle. Tuto událost zoo široce medializovala, a dokonce se dohodla s televizí Nova na spolupráci při hledání jména pro mládě. To však ve věku tří měsíců nečekaně uhynulo. Chovný pár, od kterého má zahrada letošní mládě, poprvé úspěšně zahnízdil v roce 2017 a vyvedl mládě přirozeným způsobem. Od té doby se mu to daří každoročně, což je opravdový unikát. Mezitím ale zoo odchovala v roce 2014 dvě mláďata uměle.

Velký úspěch pražské zoo: Poprvé odchovala kakadu palmového pod rodiči

V celém Česku je jen okolo 50 kakaduů palmových

„Ten druh žere v přírodě hodně palmové ořechy, má vysokou potřebu tuků, ale zase na druhou stranu žere poměrně malý objem potravy, takže ta potrava musí být energeticky bohatá. Správné stanovení krmné dávky není úplně tak jednoduché, aby to dlouhodobě fungovalo, a i umělý odchov je poměrně náročný,“ popsal pro TV Praha Antonín Vaidl. Nezřídka se stává, že ručně odchovávaná mláďata odmítají už jako zcela opeřená přijímat potravu a uhynou. U přirozených odchovů pod rodiči to není tak časté. Letošní mládě, které společně s jeho otcem mohou návštěvníci pražské zoo spatřit v Rákosově pavilonu, podle Vaidla v Praze nezůstane. Mělo by se přesunout do některé další zoo v České republice.

Chovem kakaduů palmových se zabývá hned šest tuzemských zoologických zahrad. Vedle pražské jde o Zoo Ústí nad Labem, Zoo Liberec, Zoo Jihlava, Zoo Brno a Zoo Ostrava. Poslední jmenovaná už také zaznamenala úspěšný odchov mláděte, dokonce také pod rodiči. Stalo se tak na přelomu předloňského a loňského roku. Chovný pár ale úspěšně zahnízdil už v roce 2016, kdy však mládě uhynulo krátce po vylíhnutí. Neúspěšné pokusy o hnízdění zaznamenali také v ústecké zoologické zahradě. Kakaduové palmoví jsou poměrně vzácní obyvatelé voliér. V celé České republice je podle celostátního Registru CITES asi jen okolo padesátky ptáků, z toho polovina je právě v zoologických zahradách. Pětinu všech těchto papoušků chová Zoo Praha. Úspěšné odchovy zaznamenávají i soukromí chovatelé.

Pražská zoo se pochlubila odchovy dvou mláďat kakaduů palmových

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..