Ostravské zoo se podařilo odchovat kakadua palmového, dokonce pod rodiči

Úspěšný odchov mláděte kakadua palmového ohlásila ostravská zoologická zahrada. Chovný pár vlastní od roku 2013, poprvé úspěšně zahnízdil již v roce 2016, kdy však mládě uhynulo krátce po vylíhnutí. Druhé hnízdění proběhlo na sklonku loňského roku. Mládě se vylíhlo již 9. listopadu a ošetřovatelé jej ponechali v budce. Rodiče se o něj příkladně starali a mladý kakadu opustil boudu koncem ledna ve stáří 82 dní. „Mládě je stále dokrmováno rodiči. Chovatelé do péče nijak nezasahují, zatím ani neznáme pohlaví mláděte,“ informovala na oficiální stránce Zoo Ostrava na Facebooku Yveta Svobodová, inspektorka chovu zvířat. Po pražské zoo tak jde o druhou tuzemskou zoologickou zahradu, které se podařilo kakaduy palmové rozmnožit.

Odchov kakadua palmového přitom není nic jednoduchého. Ruční odchov, který většina chovatelů preferuje, aby minimalizovala případné ztráty mláďat, trvá takřka rok a dá se doslova označit za alchymii. Své o tom ví pražská zoo, které první odchované mládě kakadua palmového uhynulo v době, kdy již bylo opeřené a zahrada mu ve spolupráci s televizí Nova hledala jméno. Takové náhlé úhyny mladých kakaduů palmových ale nebývají ničím neobvyklým. Odchov pod rodiči je potom naprosto nejvyšší chovatelský level. Pražská zoo má za sebou úspěchy jak s ručními odchovy, tak s odchovy pod rodiči a momentálně má celkem čtyři páry kakaduů palmových. Mladé ptáky vystavuje v průchozí části Rákosova pavilonu.

Velký úspěch pražské zoo: Poprvé odchovala kakadu palmového pod rodiči

Kakaduy palmové chová šest českých zoo

„Kakadu palmový patří mezi pozoruhodné druhy papoušků. Má černě zbarvené peří, na hlavě až 15 cm dlouhou chocholku a červené neopeřené líce, které při rozrušení mění intenzitu zbarvení. Jako jeden z mála ptačích druhů dokáže používat nástroj – klacík, kterým bubnuje do kmene, aby upozornil na své teritorium. Hnízdí ve stromových dutinách vystlaných větvičkami. Ty si štípá a upravuje pomocí silného zobáku,“ popisuje Yveta Svobodová z ostravské zoo. Chovem kakaduů palmových se můžou pochlubit i další české zoologické zahrady, konkrétně v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě a Brně (v brněnské zoo je jediný exemplář), přičemž minimálně v jihlavské a ústecké zoo se kakaduové už také pokoušeli o hnízdění.

Mezi soukromými chovateli není kakadu palmový příliš běžný. V České republice se jeho chovu úspěšně věnuje například Bohumil Šimerda nebo František Vyhnálek. Počty kakaudů palmových v českých chovech ale klesají. Podle údajů z celostátního Registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí, bylo ke konci loňského roku v Česku registrováno pouze 50 kakaduů palmových, z toho zhruba polovina připadala na zoologické zahrady. Ve volné přírodě žije tento papoušek především na Papui – Nové Guinei a na poměrně malém území severní Austrálie v Queenslandu okolo mysu York. Jeho populace čítá jen několik stovek až tisíců exemplářů a klesá. Ohrožuje ho především odlesňování a nelegální odchyt a vybírání mláďat z hnízd pro černý trh s domácími mazlíčky.

Zoo Jihlava: O zabavené kakadu palmové se staráme dobře, už se pokoušeli i hnízdit

Úvodní foto: Yveta Svobodová, Zoo Ostrava

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..