Zoo Jihlava: O zabavené kakadu palmové se staráme dobře, už se pokoušeli i hnízdit

Rádi bychom reagovali na článek Jana Potůčka „Vznikne centrální záchranné centrum CITES pro zabavená zvířata. Hlavně pro velké šelmy, možná i pro papoušky“, který vyšel 12. listopadu 2018 na serveru Ararauna.cz. Jako přímo jmenovaná a dotčená zoologická zahrada musíme reagovat na zavádějící obsah, zejména fotografie, v tomto textu, které se týkají kakadu palmového chovaného v Zoo Jihlava. Z tohoto článku by kterýkoliv neznalý čtenář mohl snadno nabýt dojmu, že v případě zabavených živočichů orgány ČIŽP a jejich následnému umístění v zoologických zahradách, která de facto fungují ze zákona jako CITES záchranná centra, zde dochází k zanedbávání péče o tato zvířata.
Kakadu byl pašovaný a zanedbaný

Ano, pokud bychom se podívali do oficiálních statistik, jistě bychom zjistili, že tato zabavená zvířata vykazují často až extrémně vysokou úmrtnost. Nikoliv však proto, že jsou v zoo zanedbávána, ale zejména proto, že jde zejména o zvířata zabavená, pašovaná, pocházející z nevhodných chovatelských podmínek a často ve velice špatném zdravotním stavu. Zoologické zahrady pak často vynakládají nemalé úsilí, chovatelského umu a množství financí za snahu tato zvířata nejen zpočátku alespoň udržet při životě, ale dostat je opět do kondice a do normálního života.

K TÉMATU: V jihlavské ZOO uhynul zabavený kakadu palmový

Na fotkách ve výše zmíněném článku je samice kakadu palmového (Probocsiger aterrimus), která je od roku 2011 chována v Zoo Jihlava. V tomto roce byla zabavena chovateli spolu s několika dalšími papoušky – kakadu palmovými a ary hyacintovými. Zvířatům byla zajištěna maximální péče, koneckonců byla to zvířata svěřená, zároveň sloužící jako důkazní materiál, nikoliv ve vlastnictví zoo a tak k nim bylo i přistupováno – jako ke svěřenému velice drahému majetku. Na 99,9% šlo v případě kakadu palmového o zvíře pašované, přinejmenším nelegálně chované a získané. O tom není třeba pochybovat, protože v proběhnuvším soudu bylo toto nadmíru prokázáno a původní majitel odsouzen.

Samice kakadua palmového v jihlavské zoo. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pár měl už oplozenou snůšku

Již v době příchodu do jihlavské zoo, vykazovala jedna ze samic kakadu palmového tzv. posttraumatický růst zobáku, který spočíval ve výrazných deformitách růstu, pravděpodobně následkem nějakého mechanického poranění. (Něco podobného se může stát člověku v případě vážného poranění posledního prstního článku, následného stržení nehtu a jeho často v prvotní fázi deformovaného a nepřirozeného růstu.) V zoo byl zobák samici opakovaně upravován a korigován veterinárním lékařem. Každý odchyt a manipulace však působil ptákovi další stres, a tak byly tyto zákroky plánovány vždy po co nejdelší možné době. V tomto čase asi také vznikla ona inkriminovaná fotografie se sarkastickou poznámkou o „péči“ o vzácného papouška v Zoo Jihlava.

ČTĚTE TAKÉ: Brněnská a jihlavská ZOO už nebudou přijímat zabavené papoušky, nechtějí riskovat úhyny

Každopádně nyní jsou zabavení papoušci již několik let v péči a vlastnictví jihlavské zoo. Samice sice stále nemá zobák zcela stoprocentně vyléčený, ale mnohaletou péčí se povedlo ptáka nejen zachránit ale zkorigovat mu růst zobáku natolik, že pro ni nepředstavuje žádnou zátěž při probírání peří, nebo příjmu potravy a v dalším životě. Naopak, samice utvořila se samcem harmonizující pár, několikrát se pokusili o hnízdění a minimálně jednou měli prokazatelně oplozené vejce. V současnosti sedí opět v hnízdní budce a nezbývá než doufat, že se jihlavské zoo podaří nyní, nebo v budoucnu tento vzácný a extrémně chovatelsky náročný druh rozmnožit.

Autor je mluvčím Zoo Jihlava

Úvodní foto: Inkriminovaná samice kakadu palmového na hnízdě v budce (Foto: Jan Foltán, Zoo Jihlava)
2 komentářů

  1. Jiří Vlašín napsal:

    ? držím palce.

    • petr napsal:

      No jestli nezákonným a sprostým akcím celní správy a ČIŽP při zabavování chovných páru říká zoo Jihlava PAŠOVANI tak potěš koště chovy kde byly ptáci ZABAVENI opravdu neměly nevhodné podmínky . Vašemu legálnímu chovu zdar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..