Vznikne centrální záchranné centrum CITES pro zabavená zvířata. Hlavně pro velké šelmy, ale možná i papoušky

Zajištěná a posléze pravomocně zabavená exotická zvířata v České republice by mohla v dohledné době končit v centrálním záchranném centru CITES, které plánují vytvořit ministerstva životního prostředí a zemědělství. Zařízení by mělo primárně sloužit pro velké šelmy, které se státu nedaří umisťovat do zoologických zahrad. Ministerstva svým plánem reagují na aktuální kauzy s velkými kočkovitými šelmami u soukromých chovatelů – ať už jde o opakující se úniky zvířat z chovných zařízení nebo nevhodné podmínky, v nichž je jejich majitelé drží. Centrum má být součástí opatření, jež obsahuje návrh novely zákona proti týrání zvířat.
Novela chce zakázat ruční odchov kočkovitých šelem a kontaktní zoo. Zvířata jako tygři, lvi, pumy a další velké kočkovité šelmy by tak měly přijít do styku pouze se svým majitelem, případně veterinářem nebo člověkem, který zajišťuje jejich transport. Zároveň by se zpřísnily podmínky, za nichž by soukromí majitelé mohli chovat velké šelmy. Kdo by je nesplňovat, tomu by byla zvířata odebrána a umístěna do připravovaného zařízení. „Jednalo by se zejména o záchranné centrum CITES určené pro velké šelmy. Počítáme, že nevznikne solitérní zařízení na zelené louce, ale budou rozšířeny stávající kapacity u již existujících zařízení,“ přiblížila na dotaz serveru Ararauna.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Kakadu palmový odebraný ze soukromého chovu po několikaleté „péči“ Zoo Jihlava (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

V případě potřeby se dostaví voliéry pro exoty

Nové centrum by případně mohlo sloužit i pro exotické ptáky, ale nebyla by to jeho hlavní náplň. „Co se týče umísťování zadržených exotických ptáků, tak zde v tuto chvíli není uvažováno o rozšiřování stávajících kapacit, nyní provozovaná záchranná centra CITES mají v tomto směru dostatečné kapacity. Nové centrální ZC CITES bude ale nabízet i možnost doplnění chovných zařízení, které by v případě potřeby bylo možné využit i pro umístění exotického ptactva,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí. Vznik centrálního záchranného centra CITES by ale podle ní nezměnil dosavadní praxi, kdy jsou zvířata, která jsou pravomocně zabavena státem, nabízena do zoo v České republice i mimo ni.

K TÉMATU: Novela zákona na ochranu zvířat zakáže kontaktní zoo, papoušků se ale omezení týkat nebude

„Ministerstvo životního prostředí na přípravě návrhu spolupracuje s veterináři a s ministerstvem zemědělství, konzultujeme i střediska CITES a Zoologické zahrady. V tuto chvíli nelze ještě stanovit konkrétní datum vzniku stanice, ale rádi bychom, aby do změny legislativy (tedy zákona na ochranu zvířat proti týrání) bylo středisko v provozu,“ dodala Petra Roubíčková. Zajištění papoušci v současné době putují do záchranných center CITES při zoologických zahradách a po jejich pravomocném zabavení obvykle zůstávají v majetku dané zoo. Větší počet českých zoo takto v minulosti získalo ary hyacintové nebo kakadu palmové. Ne vždy se ale o takové ptáky dokáží správně postarat.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. listopadu 2018

Dálší článek

Zdeněk Špalek: Arové nemají rádi změny, měli by zůstat ve stejné voliéře, dokud nespadne

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější