Papouščí zoo Bošovice letos navštívilo rekordních 30 tisíc lidí. Pořídila si ary amazonské a chystá dětskou zoo

UVNITŘ VIDEO – Dosud nejvyšší návštěvností za svoji desetiletou historii zakončila v neděli 18. listopadu letošní sezónu Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Od 1. března do této jediné tuzemské zoo zaměřené výhradně na papoušky zavítalo na 30 tisíc návštěvníků. „To je zhruba o pět tisíc více než v loňském roce,“ řekla serveru Ararauna.cz ředitelka zoo Hana Škrháková Pádková. „Návštěvnost se nám daří každoročně zvyšovat. Letos k tomu přispělo příznivé počasí, které se zkazilo až na úplný závěr sezóny,“ dodala. Bošovická zoo uzavírá letošní rok s 52 druhy papoušků ve více než 250 exemplářích a zahájila přípravu na další rozšiřování areálu.
„V příštím roce chceme za pavilonem amazoňanů vybudovat dětskou zoo, kam přesuneme současný dětský koutek se zakrslými kozami, králíky a andulkami,“ přiblížil zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. Na místě už začaly přípravné práce: bourání původního domu, na jehož půdorysu vznikne zázemí pro zvířata včetně zimovišť. „Pro andulky chystáme větší voliéru a na místě dnešního dětského koutku vybudujeme sezení s občerstvením, odkud budou maminky vidět na dětskou zoo a mít tak děti stále pod kontrolou,“ dodal Vlastimil Škrhák. Pokud práce půjdou podle plánu, dětská zoo by mohla být v Bošovicích otevřena příští rok na podzim. To však není jediný rozvojový plán pro příští rok.

Pavilon amazoňanů v poslední den letošní návštěvnické sezóny Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích, v neděli 18. listopadu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Kognové smaragdoví, které si Papouščí zoo Bošovice pořídila v letošním roce (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Vznikají nové voliéry pro kogny

Mezi pavilonem amazoňanů a ornitologickou stezkou vyrůstají solitérní voliéry pro kogny smaragdové, které si bošovická zoo pořídila v letošním roce. Šestice papoušků nyní obývá větší voliéru v pavilonu amazoňanů. Nový příbytek by měl být ještě větší . Naproti kognům smaragdovým by pak měl mít voliéru další plánovaný druh, kogna dlouhozobý. Návštěvníci tak budou moci vizuálně porovnat oba zástupce rodu kogna na jednom místě. „Kognové jsou společenští ptáci, takže je chováme ve skupině, a tak tomu bude i v nové voliéře,“ ujišťuje Hana Škrháková Pádková. V dlouhodobějším výhledu jsou pak v přípravě samostatné domky s voliérami pro kakaduy a samostatná část zoo pro další australské papoušky.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice oslavila 10 let od založení. Pokřtila mládě ararauny, marakány a žaka

Přípravy na novou sezónu 2019 již probíhají. Bošovičtí si například pořídili další druh malého ary, který byl teprve nedávno uznán: aru amazonského, donedávna považovaného za poddruh ary červenoramenného (cummanensis). Pár těchto papoušků je zatím umístěn ve voliéře, která je součástí pavilonu amazoňanů. Nově přibyly také dva páry amazoňanů kubánských a zoo chystá vytvořit druhý pár amazoňanů nádherných. „Loni jsme tento druh poprvé odchovali a mladého samce jsme vyměnili za jiného samce. Z letošního hnízdění máme samičku a tu spárujeme s tímto vyměněným samcem,“ přiblížil Vlastimil Škrhák. Papouščí zoo také plánuje rozšiřovat kolekci papoušíčků, do nové sezóny chce vstoupit nově s papoušíčky kolumbijskými.

Připravujeme rozhovor s majiteli Papouščí zoologické zahrady o letošní návštěvnické sezóně.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..