Hurikán Maria měl pro amazoňany portorické katastrofičtější následky, než se předpokládalo

UVNITŘ VIDEO – Dvě ze tří volně žijících populací kriticky ohroženého amazoňana portorického po loňském hurikánu Maria, který postihl Portoriko ve čtvrtém, takřka nejvyšším stupni nebezpečí, téměř vyhynuly. Podle nejnovějšího sčítání ptáků v národním parku El Yunque přežili pouze dva amazoňané ze 60 až 65, ve státních lesích Maricao pak zůstali pouze čtyři amazoňané z původních 31. Nejméně dotčena byla populace v národním parku Río Abajo, kde se aktuálně zdržuje 75 z původních 134 papoušků. Záložní populace v zajetí čítá přes 460 amazoňanů, jedna ze tří chovných stanic ale byla zcela zničena. Smutnou statistiku zveřejnil server Elnuevodia.com.
Od hurikánu nevypustili ani jednoho papouška

Hurikán Maria zasáhl Portoriko loni 20. září, ostrov se z přírodní katastrofy ale dosud nevzpamatoval. Problém je zejména s vegetací, v národním parku El Yunque byly vyvráceny prakticky všechny stromy a papoušci se nemají kde skrýt před sluncem a mají nedostatek potravy. I když se od zásahu hurikánu Maria v záchranných stanicích vylíhly desítky nových amazoňan portorických, druh je stále kriticky ohrožen. „V národním parku El Yunque chybí nejen potrava, ale také místa k hnízdění. Hlavním důvodem, proč amazoňan portorický zůstává ohroženým druhem, je ztráta přirozeného prostředí,“ říká Jafet Velez Valentín, biolog z amerického federálního Úřadu na ochranu ryb a volně žijících živočichů (U.S .Fish and Wildlife Service).

K TÉMATU: Americké úřady uvolní 11,6 milionu dolarů na nové a hurikánům odolnější voliéry pro amazoňany portorické

I když v zajetí zůstává téměř 500 amazoňanů portorických, ochránci od ničivého zásahu hurikánu nevypustili do přírody ani jednoho. Chovné centrum v Maricau bylo zcela vyřazeno z provozu. Vědci nyní zjišťují, jak nejlépe připravit papoušky na vypuštění do přírody, když ve volnosti žije tak málo zástupců jejich druhu, od nichž by se měli naučit hledat potravu, chránit před dravci a hnízdit. Jednou z možností je odchycení některých divokých amazoňanů, které by ochránci umístili do aklimatizačních voliér společně s papoušky připravenými k vypuštění, aby je postupně naučili vše potřebné. Takovým způsobem již funguje záchranná stanice v národním parku El Yunque, kde však kvůli zničenému lesu není možné ptáky aktuálně vypouštět.

Vědci sčítají jestřáby, největší nepřátele amazoňanů

Před hurikánem Maria vědci ze stanice v El Yunque postupovali tak, že papoušky určené k reintrodukci umístili na 30 dní do voliéry v místě vypouštění a poté jim otevřeli dvířka. Ptáci se mohli vracet zpět do voliéry nakrmit a občas se stalo, že s nimi přilétl i divoký amazoňan. „Tito jedinci jsou nesmírně cenní, protože ostatní učí, jak se chovat v přírodě, ubránit se nebezpečí a najít vhodnou potravu,“ vysvětluje biolog Rodríguez Carmona. Jestliže národní park El Yunque je dočasně vyřazen z možnosti vypouštět papoušky do přírody, v jiném národním parku Rio Abajo se ochránci v příštím roce chystají vypustit hned 20 amazoňanů. Uvažuje se také o dalším vypouštění v lese Maricau, ale nejprve je třeba opravit tamní záchrannou stanici.

ČTĚTE TAKÉ: Konečný účet za hurikány Irma a Maria? Až polovina volně žijících amazoňanů portorických nepřežila

El Yunque zůstává mimo plány ochránců, protože nedostatek stromů činí z amazoňanů snadnou kořist dravců. Ochránci nyní provádí na místě monitoring populace tamních jestřábů, kteří se specializují na lov amazoňanů. Podle výsledku pak rozhodnou, zda by výhledově bylo možné papoušky vypouštět i v tomto národním parku. Do konce listopadu by vědci měli mít k dispozici podrobnou mapu, která zachytí rozsah poškození národního parku El Yunque a vytvoří seznam dřevin, které tam lze vysadit a jsou odolnější vůči hurikánům. V prosinci pak proběhne důležité jednání o dalších způsobech oživení divokých populací amazoňanů portorických, jediného přirozeně se vyskytujícího papouška na území Spojených států amerických.

Amazoňan portorický ve volné přírodě. (Foto: USFWS)

Úvodní foto: Elnuevodia.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..