Americké úřady uvolní 11,6 milionu dolarů na nové a hurikánům odolnější voliéry pro amazoňany portorické

UVNITŘ VIDEO – Hurikány poničená chovná centra kriticky ohrožených amazoňanů portorických dostanou finanční injekci od amerického federálního Úřadu na ochranu ryb a volně žijících živočichů (U.S .Fish and Wildlife Service). Takřka rok po řádění hurikánů Irma a Maria tak budou moci dvě záchranné stanice na Portoriku postavit nové voliéry z odolnějších materiálů, které by měly v budoucnu vydržet nápor větru podobný tomu, jakému musely čelit původní chovná zařízení loni v září a říjnu. U.S .Fish and Wildlife Service na pomoc vyčlení 11,6 milionů dolarů, což je v přepočtu úctyhodných 261 milionů korun, informoval server Accuweather.com.
Loňským hurikánům Maria a Irma padla za oběť téměř polovina volně žijící populace amazoňanů portorických. Naštěstí drtivá většina ptáků chovaných v zajetí přežila a momentálně je 173 jedinců připraveno k reprodukci a následnému vypuštění do přírody. To však ochránci odsouvají kvůli zničeným pralesům a všeobecnému nedostatku potravy pro divokou zvěř. Přeživší papoušky v přírodě musí ochránci pravidelně dokrmovat, aby přežili. Pro amazoňany portorické jsou hurikány osudovou ránou. Po jednom takovém v druhé polovině minulého století málem vyhynuli, když se zbytková populace smrskla na pouhých 13 exemplářů.

Pozorování amazoňana portorického v přírodě po ničivých hurikánech:

Počty amazoňanů klesly z 500 na 300

Před hurikány Maria a Irma žilo v přírodě a záchranných centrech na Portoriku dohromady přes 500 těchto kriticky ohrožených ptáků. Nyní jich je v přírodě okolo 100 a v zajetí přes 200. Podle koordinátorky programu na zachování amazoňanů portorických Tanii Vázquez Riverové půjdou finanční prostředky od U.S .Fish and Wildlife Service na opravy a novou výstavbu voliér v lokalitách Rio Abajo a Maricau. „Při rozhovorech a schůzkách v sídle federálního úřadu v Atlantě jsme dosáhli tohoto rozhodnutí, které je životně důležité pro zachování druhu. Projekt se přes 40 let snaží zabránit vyhynutí amazoňana portorického. Tyto prostředky umožní zvýšit úspěšnost reprodukce a reintrodukce jednotlivých ptáků do volné přírody,“ uvedla Riverová.

K TÉMATU: Portoriko hlásí první mláďata amazoňanů portorických po ničivých hurikánech Irma a Maria

Záchranná stanice Rio Abajo získá z celkové částky sumu 9,7 milionů dolarů (218 milionů korun), chovné zařízení v Maricau zbylých 1,9 milionu dolarů (43 milionů korun). Celé záchranné centrum v regionu Maricau bylo hurikány zničeno, včetně inkubátorů, hnízdních budek, krmiva a kompletního zázemí. Jeho provoz se podařilo obnovit po několikadenní urputné snaze ochránců, kteří pracovali ve dne v noci, aby obnovili vše potřebné a napojili centrum na zdroj energie ještě před začátkem hnízdní sezóny amazoňanů. Lesy na Portoriku byly hurikány tak poničené, že úředníci ochrany přírody rozhodli o dočasném pozastavení programu reintrodukce amazoňanů portorických do volné přírody.

Úvodní foto: U.S .Fish and Wildlife Service
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!