Mutační agapornisové v letecké zásilce z Jižní Afriky skončili v rukou celníků

Desítky mutačních agapornisů Fischerových, ale také aratingy, kakaduy, ary ararauny, pávy, andulky a také dva lemury a čtyři kosmany zabavili celníci na mezinárodním letišti Hazrat Shahjalal v bangladéšské metropoli Dháce. Cenu zásilky, která obsahovala celkem 202 ptáků a dalších exotických zvířat, odhadl list DhakaTribune.com na 44 milionů bangladéšských taka, což je v přepočtu 11,4 milionu korun. Podle generálního ředitele Ústředního ředitelství pro celní správu a vyšetřování Dr. Md Shahidula Islama byla zvířata zabavena, protože při dovozu z Jihoafrické republiky postrádala povolení bangladéšské strany a potřebné dokumenty CITES.
Největší část zásilky, 170 exemplářů, tvořili mutační agapornisové Fischerovi. Velkých papoušků bylo menší množství, například u arů araraun a kakaduů po třech párech, stejně jako pávů. Ze zveřejněných snímků zabavených přenosek vyplývá, že nešlo o žádný kontraband, ale profesionální zásilku z některé z jihoafrických ptačích farem. Všechna zvířata celníci předali ministerstvu životního prostředí, které je umístilo do Bangabandhu Sheikh Mujib Safari Parku v Gazipuru. Tři dovozci, kteří oficiálně zvířata do Bangladéše přepravovali – společnosti Infobizz Inn South Goran, BD Innovative Livestock of Bhatara a Sajib Enterprise of Uttara – čelí obvinění z porušování zákona o dovozu živých zvířat do země.

Mezi zabavenými papoušky byli i arové ararauny (Foto: Bangladéšská celní správa)

O mutace papoušků je v jihovýchodní Asii zájem

Nic nenasvědčuje tomu, že by mezi dováženými zvířaty byly kriticky ohrožené druhy. Z papoušků šlo o exempláře, které patří mezi běžněji chované. Protože jsou však zařazeny do druhé přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, musí i u nich dovozce prokázat legální původ a získat povolení k dovozu od příslušného ministerstva životního prostředí. Stejné podmínky platí i při vývozu nebo dovozu takových ptáků mezi Evropskou unií a třetími zeměmi. Bez patřičného povolení zvířata ani nemohou opustit zemi původu.

K TÉMATU: Indové zabavili na hranici s Bangladéšem dvě tašky plné pašovaných mutačních neofém

Bangladéš je tranzitní země pro dovoz mutačních papoušků z Evropy a Afriky do Indie. Loni v srpnu zabavila pohraniční hlídka v západním Bengálsku na hranici s Bangladéšem zásilku 43 mutačních neofém tyrkysových, na české poměry celkem běžných papoušků. Pašovali je dva lidé, kteří přišli k hranici pěšky a ptáky nesli naházené ve dvou velkých taškách. Pašeráky se ovšem nepodařilo zadržet, před hlídkou uprchli a tašky nechali na místě. Hodnota ptáků dosáhla podle listu NewIndianExpress.com 14,62 milionu indických rupií, což je v přepočtu asi 500 tisíc korun. Jedna mutační neoféma tyrkysová (mezi zabavenými ptáky byly ale i neofémy modrohlavé) tak v Indii vyjde přibližně na 12 000 korun.

Úvodní foto: Bangladéšská celní správa
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. srpna 2018

Dálší článek

Americké úřady uvolní 11,6 milionu dolarů na nové a hurikánům odolnější voliéry pro amazoňany portorické

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější