Pytláci na Floridě vychytali za osm let tři čtvrtiny zdivočelých arů araraun

UVNITŘ VIDEO – Jižní Florida je proslulá výskytem celé řady nepůvodních druhů papoušků, včetně velkých druhů arů. Exotickým ptákům se zde daří dokonce natolik, že se začali úspěšně rozmnožovat. Velcí papoušci ale neunikli pozornosti překupníků se zvířaty, kteří se zaměřili na vybírání hnízd a odchytávání arů araraun. Nejpopulárnějšímu velkému druhu ary tak hrozí, že z floridských parků zcela vymizí. Od roku 2010 jejich populace klesla ze 44 na 11 jedinců, upozornila televize 7 News Miami. Jde přitom o jediné místo, kde arové ararauny žijí volně a rozmnožují se mimo svůj přirozený areál výskytu v jižní Americe a Karibiku.
Místní lidé papouškům fandí a přikrmují je na svých zahradách. Například Karen Leeová z Coral Gables denně sype na velké ptačí krmítko arašídy a posledních 15 let k ní ararauny pravidelně zalétávají. Stejnou zkušenost má i Daria Feinsteinová, která se však letos na podzim setkala s nečekaným překvapením. Jeden z arů k ní na zahradu přiletěl celý ulepený od lepidla a s poničeným peřím. Další dvě ararauny, které k Darii zalétaly denně, se od toho dne vůbec neobjevily. Ukázalo se, že papoušci se stali terčem pytláků, kteří se kromě vybírání hnízd pokouší odchytávat i dospělé ptáky. Využívají k tomu ptačí lep, který umisťují do hnízd nebo na místa, kde ptáci hřadují.

Hašteření arů araraun na krmítku v jedné ze zahrad ve floridském Coral Gables (Foto: Mediatown360.com)

Ochránci uvažují o umělých palmách v zahradách

Papoušci se přilepí na nastražený kus kartonu, který jim pak ztěžuje létání. Unavené ptáky není těžké po nějaké době odchytit. Jen málokterý papoušek se dokáže nechtěné přítěže zbavit. „Problém je v tom, že jde o velmi ceněné ptáky. Jsou to nejpopulárnější domácí mazlíčci mezi velkými papoušky a trh s exoty je nyní na špici,“ konstatuje Ron Magill z floridské Zoo Miami. Ara ararauna ve Spojených státech stojí v přepočtu okolo 20 tisíc korun a to už je částka, kvůli které jsou někteří nenechavci ochotni zaměřit se na volně žijící papoušky. Ara, který se nástrahy zbavil a přilétl na krmítko u Darii Feinsteinové, poté několik dní marně volal a sháněl své druhy.

K TÉMATU: Floridu rozhořčil případ dvou zastřelených araraun, za dopadení pachatele dá 10 tisíc dolarů

Pytláci na Floridě používají pro chytání araraun také vystřelovací sítě a dokonce byly zaznamenány případy, kdy se nerozpakovali zastřelit rodiče, kteří bránili hnízdní dutinu a mláďata uvnitř před vybráním. Problém je v tom, že zákon na odchytávání a zabíjení nepůvodních druhů ptáků nemyslí, takže takové chování není postižitelné. Zabití páru araraun ale zvedlo mezi lidmi na Floridě vlnu nevole. Zastánci papoušků se nyní snaží ary všemožně chránit. Uvažují dokonce o tom, že by si na své zahrady nechali instalovat umělé palmy s hnízdními dutinami, které by mohly sloužit arům k hnízdění. „Myslím, že by jim to pomohlo a zároveň to odradilo pytláky, protože pokud někdo vstoupí na můj pozemek, bude mít problém,“ říká rozhodně Karen Leeová.

Úvodní foto: Bio.miami.edu
Předchozí článek

Hurikán Maria měl pro amazoňany portorické katastrofičtější následky, než se předpokládalo

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 23. až 25. listopadu 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější