Velký úspěch pražské zoo: Poprvé odchovala kakadu palmového pod rodiči

Přirozený odchov vzácného kakadu palmového se podařil pražské zoologické zahradě. Jde o vůbec první odchov mláděte pod rodiči v rámci Unie českých a slovenských zoo a jediné přirozeně odchované mládě v letošním roce v evropských zoologických zahradách. „Po inkubaci trvající 29 dní se nám 20. dubna v hnízdní dutině pod rodiči vylíhlo mládě. Odchov probíhal zcela přirozeně v chovatelském zázemí,“ přiblížil kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl. „Podle velikosti a zbarvení můžeme s jistotou říci, že mládě je samička, která bude po osamostatnění obývat Rákosův pavilon,“ dodal.
Do Rákosova pavilonu, který se chystá otevřít veřejnosti v příštím roce, chce pražská zoo sestěhovat nejvzácnější druhy papoušků ze svého chovatelského zázemí. Kakadu palmové chovala již od roku 1995, aktuálně je vlastní od roku 2008. Postupně u ní skončila řada ptáků zabavená soukromým chovatelům kvůli nesrovnalostem v dokladech původu. Prvního odchovu tohoto druhu docílila Zoo Praha v roce 2013, mládě dokrmované ručně ale záhy uhynulo na selhání ledvin. Odchov dalších dvou mláďat kakadu palmových oznámila trojská zoo v roce 2015. Se zveřejněním úspěchu si tehdy dala na čas, protože mláďata se vylíhla již v červnu a říjnu 2014, zoo o nich ale informovala až v červnu 2015.

Loni bylo v Česku 68 kakadu palmových

Odchované mládě kakadu palmového (Foto: Václav Šilha, Zoo Praha)

Tehdejší odchov dvou mláďat byl opět umělý. Dokrmování kakadu palmových je velmi náročné a odstav těchto papoušků trvá i rok. I z toho důvodu zoo se zveřejněním informace o zdárném odchovu příliš nespěchala. Jiná situace nastala letos, kdy se o mládě starají rodiče a tudíž nehrozí, že by ze strany ošetřovatelů a chovatelů pražské zoo mohlo dojít k nějaké chybě. Kakadu palmové se v České republice daří odchovávat i soukromým chovatelům. Nejúspěšnější je z tohoto hlediska Bohumír Šimerda. Část jeho chovných párů ale skončila po zásahu České inspekce životního prostředí v několika českých zoologických zahradách.

K TÉMATU: Zoo Praha začala stavět Rákosův pavilon pro ary kobaltové, kakaduy palmové a trichy orlí

Zabavených kakadu palmových bylo v Česku více, proto se s nimi mohou setkat návštěvníci hned několika zoo. Kromě Prahy tyto papoušky chovají také v Zoo Ústí nad Labem, Zoo Liberec, Zoo Jihlava, Zoo Brno a Zoo Ostrava. V žádné ale dosud nedošlo k odchovu. Kakadu palmový je jedním z pěti druhů kakadu, kteří jsou vedeni v první příloze CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Vztahuje se na ně tedy povinná registrace a v případě obchodování i vydávání výjimky ze zákazu komerční činnosti. Ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo životního prostředí v centrálním registru CITES pro Českou republiku celkem 68 kakadu palmových.

Úvodní foto: Václav Šilha, Zoo Praha
1 komentář

  1. Milan napsal:

    A mohlo jich být i víc kdyby inspekce nejednala zbrkle. Před dvouma lety u pana Nečase. Ani nevím jak to dopadlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..