Zoo Tábor rozšiřuje chov papoušků, má kakadu moluckého a čtyři nové ary zelenokřídlé

Novou velkou proletovou voliéru pro papoušky otevřela táborská zoologická zahrada ve Větrovech. Obývá ji pět arů zelenokřídlých a jeden kakadu molucký, nový druh papouška, kterého by zoo chtěla v budoucnu odchovat. Zatím však vlastní pouze samce a shání k němu samici. Nováčky v zoo jsou i čtyři arové zelenokřídlí, kterým společně s pátým starousedlíkem stejného druhu zoo hledá ve spolupráci s návštěvníky jména. „Navštivte do konce července Zoo Tábor, napište nám u pokladny vaše návrhy jmen a pět výherců obdrží rodinnou vstupenku do Zoo Tábor a knihu o záchraně zoo,“ vyzývá zahrada na svých internetových stránkách.
Dalších deset vylosovaných zoo obdaruje knihou, v níž současný majitel a ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korec popisuje, jak dostával zoo z insolvence, do níž ji dostalo předchozí vedení. Táborská zoo patří k nejmenším a nejmladším zoologickým zahradám v České republice. Může se však pochlubit poměrně zajímavou kolekcí papoušků. Zatímco větší zoo se postupně zbavují arů araraun i arů zelenokřídlých, v Táboře je možné spatřit oba druhy. Zahrada se může pochlubit i nezvykle bohatou sbírkou arating. Chová hned sedm druhů, od populárních a známých aratingů slunečních a jendaj po aratingy červenolící, hnědohrdlé, tmavohlavé, zelené a zlatočelé.

S kakadu moluckým v Evropském chovném programu

Táborská zoo chová také nejnadanější druh amazoňana na mluvení: amazoňana žlutokrkého. Australské druhy papoušků zastupuje papoušek nádherný a nyní nově i kakadu molucký, s nímž se táborští zapojili do Evropského záchovného programu. Nyní čekají, zda jim koordinátor programu nepřidělí samici z některé evropské zoo. Táborská zoologická zahrada je teprve druhou českou zoo, která chová kakadu molucké. Narazit na ně můžete ještě v Zoo Ústí nad Labem. V minulosti tento druh chovala také liberecká a královédvorská zoo a o chovu kakadu moluckých uvažuje také pražská zoologická zahrada.

K TÉMATU: Zoo Tábor – Větrovy nezanikne, má nového majitele a příslib financování

Kakadu molucký je jedním z pěti druhů kakadu, na které se vztahuje povinná registrace podle první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Ke konci loňského roku bylo v České republice registrováno 177 těchto papoušků. Z bílých kakadu je tento druh největší a patří také k vůbec nejhlučnějším papouškům. Chov kakadu moluckých je náročný. Vyžadují velký prostor a mnoho chovatelů se potýká s přílišnou agresivitou samců, kteří jsou schopni i po letech bezproblémového soužití v páru napadnout, zranit nebo dokonce usmrtit samici.

Úvodní foto: Zoo Tábor
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..