Britové mohou při registraci CITES prokázat původ žaka prohlášením souseda nebo veterináře

O něco lehčí prokazování původu ochočeného papouška žako při registraci CITES mají chovatelé ve Velké Británii. Na žádost Společnosti přátel papoušků (Parrot Society) umožní britský Odbor životního prostředí, výživy a venkova (DEFRA) „náhradní“ prokázání původu domácího mazlíčka, pokud jeho majitel nemá doklad o jeho koupi nebo jiný oficiální dokument o tom, jak exota nabyl. Ve výjimečných případech by mazlíčkáři mohli předložit písemné prohlášení svého veterináře nebo souseda (nikoli však příbuzného), z něhož by bylo patrné, že majitel chová žaka dlouhodobě, případně jak dlouho ho vlastní.
Od 4. února letošního roku platí pro celou Evropskou unii přísnější pravidla pro chov papoušků žako, kteří byli od tohoto dne přeřazeni do CITES A. To znamená, že všichni jedinci musí být povinně registrovaní. V České republice pak platí ještě povinnost získat výjimku ze zákazu projede ohrožených druhů, pokud majitel zamýšlí papoušky žako prodávat (ve většině zemí EU se vydává jediný dokument, který slouží jako registrační list i výjimka ze zákazu obchodování, tzv. „žlutý eurocites“). V Británii není registrace povinná pro ty majitele žaků, kteří s nimi nechtějí obchodovat.

Původ se musel prokazovat už dříve

Společnost přátel papoušků ale svým členům doporučila žaky registrovat kvůli případnému pozdějšímu prodeji po úmrtí původního majitele. Podmínky registrace jsou stejné jako v České republice: papoušek musí mít pevný celistvý kroužek CITES nebo mikročip a majitel musí prokázat jeho legální původ. Právě s tím však má mnoho mazlíčkářů problém. „Mnoho našich členů nemá vůbec žádné dokumenty o tom, jak získali svého žaka,“ řekl časopisu Cage and Aviary Birds předseda organizace Alan Jones. „Při jednání s DEFRA nám bylo řečeno, že papoušek žako byl již dříve na seznamu CITES B, podle něhož museli majitelé také prokázat jeho původ,“ dodal.

K TÉMATU: České úřady vydaly přes 5 000 registračních listů CITES pro papoušky žako

Podle Jonese to však není tak jednoduché. „Mnoho našich členů vlastní papoušky žako desítky let a doklady o jejich nabytí buď ztratili, nebo je nikdy neměli,“ upozorňuje. DEFRA však trvá na tom, že žadatel musí doklad o legálním nabytí zvířete dodat do patnácti pracovních dnů od podání žádosti o registraci CITES. Ve výjimečných případech ale umožní předložit podpůrné důkazy v podobě zmíněných prohlášení veterináře nebo souseda. Společnost přátel papoušků ale upozorňuje, že jde jen o krátkodobou výjimku, která bude po několika měsících zrušena. „Jakmile bude patrné, že majitelé domácích mazlíčků již své papoušky žako registrovali, přestane tato výjimka platit,“ uvedl Alan Jones.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..