První mládě kakadua palmového odchované v pražské zoo nečekaně uhynulo

Kakadu palmový v ZOO PrahaNejvzácnější letošní odchov papouška v pražské zoologické zahradě, mladý kakadu palmový, pro kterého zahrada s pomocí televize Nova začala hledat jméno, dnes nečekaně uhynul. Zprávu zveřejnila jako první TV Nova, která zároveň ukončila soutěž o nejlepší jméno pro vzácného papouška. Podle mluvčího zoo Michala Šťastného zatím není zcela jasné, co bylo příčinou úhynu, jako nejpravděpodobnější se ale jeví selhání ledvin. Potvrdit to ale musí pitva a rozbor odebraných vzorků tkáně. Zoo mládě odchovávala uměle, chovnému páru odebrala už oplozené vejce a umístila ho do líhně.

K TÉMATU: Pražská ZOO hledá jméno pro mládě kakadua palmového. Pomáhá jí televize Nova

Chovný pár kakaduů palmových, od kterého mládě pochází, získala zahrada v roce 2008 od České inspekce životního prostředí, která ho zabavila nejmenovanému chovateli kvůli nesrovnalostem v dokumentech. Kakadu palmový je veden v první příloze mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů a mezinárodním obchodu s nimi. Každý exemplář musí být ze zákona označen nesejmutelným kroužkem nebo čipem, registrován u příslušného krajského úřadu a veškerý dovoz nebo vývoz těchto ptáků do nebo z České republiky podléhá přísné kontrole. Přesto se kakaduové palmoví velmi často pašují, zejména kvůli jejich vysoké ceně.

Mládě se mělo objevit ve veřejné expozici

Jeden kakadu palmový přijde na 250 až 500 tisíc korun podle poddruhu. Nejdražší jsou ptáci poddruhu goliash, které chová právě pražská zoo. Papoušci zde zahnízdili už opakovaně, dosud však měli čistá vejce. První oplozené vejce snesla samice letos 31. srpna a protože se o ně následně nestarala, ošetřovatelé pražské zoo je odebrali do umělé líhně. V ní se mládě vylíhlo 1. října, a po dvou měsících, začátkem prosince, tuto novinku pražská zoo oficiálně sdělila médiím. Následně při této příležitosti nechala vyrobit speciálně potištěná trička a další upomínkové předměty.

ČTĚTE TAKÉ: Pražská ZOO úspěšně odchovala kakadua palmového. Od páru, který byl zabaven pašerákům

Společně s televizí Nova zahrada vypsala soutěž, v níž chtěla vybrat nejzajímavější jméno pro čerstvě odchovaného kakadua. Návrhy mohli zájemci zasílat do úterý 7. ledna, vítěz měl získat bezplatný vstup do pražské zoo a zahrada mu slibovala i návštěvu neveřejného chovného zázemí, v níž žije chovný pár kakaduů palmových a ošetřovatelé odchovávali jejich potomka. Mladý kakadu měl zůstat v pražské zoo, plánovala ho vystavit v chystaném Pavilonu exotického ptactva. Prvním úspěšným chovatelem kakaduů palmových v České republice tak zůstává Bohumir Šimerda, kterému se je podařilo poprvé úspěšně odchovat již před deseti lety.

Úvodní foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. ledna 2014

Dálší článek

Celosvětová kampaň žádá omezení používání palmového oleje. Kvůli plantážím mizí pralesy

4 Comments

  • To se ale mýlíte. Dalším chovatelem který odchovává i dva Kakadu Palmové za sezonu je pan Vyhnálek z Hovorčovic u Prahy.

    • Tento Kakadu palmový který byl odchováván v Pražské zoo,neni nominátní forma,ale je to poddruh Probosciger aterrimus goliath .Tento druh zde odchováván pokud vím neni.

  • V čem se kdo mýlí? Jedná se o prvenství, nikoli, kdo a kolik odchovává.

  • Byla tu chyba, kterou jsem opravil, původně věta začínala „Jediným chovatelem…“, což není pravda. Měl jsem na tu úpravu upozornit.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější