Pražská ZOO hledá jméno pro mládě kakadua palmového. Pomáhá jí televize Nova

Kakadu palmovýUVNITŘ VIDEO – Jméno pro mládě kakadua palmového, které se letos v létě vylíhlo v umělé líhni pražské zoologické zahrady, hledá televize Nova. V rámci mediálního partnerství se zoo vyhlásila ve své hlavní zpravodajské relaci Televizní noviny soutěž, jejíž vítěz se stane členem Fanklubu Zoo Praha a získá možnost neomezeně navštěvovat pražskou zoo a zavítat do neveřejného chovného zázemí, v němž ošetřovatelé mládě kakadua palmového dokrmují. Návrhy jmen mohou zájemci posílat do půlnoci 7. ledna 2014 na e-mailovou adresu kakadu@nova.cz, přičemž soutěž je určena pro dospělé starší 18 let.

„Z vašich návrhů vzejde výběr 10 jmen, který posléze předáme chovatelům. Ti nakonec zvolí jméno, které mláděti kakadu nejlépe padne,“ informovala pražská zoo na svém webu. „Každý soutěžní návrh musí obsahovat celé jméno jediného autora návrhu a celou adresu. Hlasování je možné zúčastnit se pouze jednou, každý tedy může zaslat pouze jeden návrh, v případě zaslání více návrhů budou všechny kromě prvního vyřazeny. Pokud obdržíme dva stejné návrhy od různých autorů, vítězem se stane ten, kdo jméno navrhl jako první.“ Jméno pro kakadua palmového má obsahovat alespoň dvě písmena.

V Česku se je daří odchovávat už 10 let

Kakadua palmového se pražské zoo podařilo odchovat poprvé v historii. Chovný pár získala v roce 2008 od České inspekce životního prostředí, která jej zabavila pašerákům. Ptáci zahnízdili už dříve, snůšky však nebyly oplozené. Letos se zahradě poprvé zadařilo, nezkušení rodiče ale jediné vejce, keré samice snesla 31. srpna, nezahřívali. Ošetřovatelé je proto odebrali do umělé líhně a mládě odchovávají ručně. „Mládě v budoucnu zůstane v pražské zoo a obydlí pavilon, který zoo vystaví z daru významného mecenáše Stanislava Rákose,“ sdělil mluvčí pražské zoo Michal Šťastný. Stavba má začít v letošním roce.

K TÉMATU: Pražská ZOO úspěšně odchovala kakadua palmového. Od páru, který byl zabaven pašerákům

Odchovy tohoto vzácného papouška lze v příštích letech očekávat i v jiných tuzemských zoologických zahradách. Kakaduy palmové totiž chovají i zoo v Liberci, Jihlavě či Brně (tam jde ale o lichého ptáka), další zoologické zahrady mají v záchranných centrech ptáky, které inspektoři životního prostředí zajistili chovatelům a stát dosud nerozhodl o jejich konfiskaci. Kakadu palmový je jedním z nejčastěji pašovaných druhů papoušků u nás, cena dospělého jedince se pohybuje okolo 250 tisíc korun, tedy ve stejné relaci jako ara hyacintový. Poprvé tyto papoušky u nás odchoval Bohumír Šimerda ze západních Čech, kterému se je daří rozmnožovat dosud.

Úvodní foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Předchozí článek

Rosela pestrá překvapuje od Vánoc majitele krmítek v Přerově

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. ledna 2014

4 Comments

  • Bude návštěva u pana Šimerdy?

  • Když bude pan Šimerda souhlasit, proč ne? 🙂

  • Tak doufám, že bude-:)

  • Uvidíme. Aktuálně chystám návštěvu u Karla Šimona, největšího dovozce exotických ptáků u nás.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější