Rosela pestrá překvapuje od Vánoc majitele krmítek v Přerově

Rosela pestrá v PřerověUVNITŘ VIDEO – Pozorování ptáků na krmítku přináší radost nejen dětem ale i dospělým. Přikrmování zimujícího ptactva má velký význam nejen pro jeho ochranu, ale především pro výchovu k ochraně živé přírody. Největší odměnou pro majitele krmítek je pozorování vzácného nebo exotického ptačího druhu. Jedním z nich je například rosela pestrá, která se v těchto dnech objevuje na krmítkách v Přerově. Poprvé ji obyvatelé tohoto středomoravského města pozorovali okolo Vánoc a vzhledem k tomu, že papouškovi počasí přeje a teploty se drží většinou nad bodem mrazu, rosela zatím prospívá.

K TÉMATU: Česká společnost ornitologická eviduje na webu pozorování papoušků ve volné přírodě

Rosela pestrá je středně velký, velmi pestře zbarvený papoušek. Měří 29 až 33 cm včetně ocasu. Má jasně červenou hlavu, světlý zobák, bílé líce a skvrnu pod zobákem, žlutou hruď i vrchní část břicha, na hřbetě má tmavá pera s nažloutlými okraji, křídla a ocasní pera má modravá a zbývající část ocasu tmavě zelenou. Samci i samice jsou si velmi podobní, samice má zbarvení matnější. Pokud chcete vidět, jak vypadá rosela pestrá na krmítku, tak si můžete prohlédnout video ornitologa Adolfa Goebela z Přerova:

Uprchlé papoušky eviduje několik webů

Rosela pestrá pochází z jihovýchodní Austrálie ale je i nejběžněji chovanou roselou u nás. Občas někomu uletí a potom ji můžeme pozorovat i ve městech a obcích. Vzhledem k tomu, že jde o teplomilný druh, nemá šanci u nás přežít zimu. Jedinou možností, jak ji zachránit, je odchyt, což není vůbec jednoduché, pokud není ochočená.

ČTĚTE TAKÉ: Uletěl vám papoušek? Pomůže vám internetový projekt Uprchlíci

Během každého roku zaznamenávají ornitologové ve volné přírodě řadu exotických druhů, především nejčastěji u nás chované papoušky vlnkované, lidově zvané andulky a korely chocholaté. Vzácněji se objevují i uletění velcí papoušci, jako jsou arové. Velmi často také chovatelům unikají exotické husice, kachny a kachničky, vzácně také ibisové nebo pštrosi. Výjimkou nejsou ani úniky ptáků chovaných v zoo. Před lety se například objevil na Moravičanském jezeře pelikán africký ze ZOO Salzburg.

Pokud se vám na krmítku, v parku nebo v zahradě objeví nějaký exotický zatoulanec, dejte vědět nejbližší záchranné stanici pro hendikepované živočichy, jejich seznam najdete na webu www.zvirevnouzi.cz (papouščího uprchlíka můžete nahlásit i na webu www.kpep.cz/uprchlici nebo na několika obdobných stránkách na Facebooku).

Autor je místopředsedou Moravského ornitologického spolku

Úvodní foto: Adolf Goebel

Předchozí článek

Znáte nejohroženější papoušky světa? Některé už léta nikdo neviděl

Dálší článek

Pražská ZOO hledá jméno pro mládě kakadua palmového. Pomáhá jí televize Nova

4 Comments

 • Můžete mi prosím vysvětlit pojem teplomilný druh? A hlavně u rosel kteréhokoliv druhu? máte s tím zkušenost?

  • Teplomilný se používá při označení druhů, které mají zjednodušeně řečeno rádi telo. Většinou jde o druhy tropické nebo subtropické.
   Jiří Šafránek

   • Je velice dobře,že se p.Potůček někomu svěřil,ale nevysvětluje to podstatu věci.A jestli bude takto jednat ve své funkci přes média,a psát bludy.

    Vokoun

 • ??? A to reagujete na tento článek, nebo na co?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější