Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Pražská zoo se pochlubila odchovy dvou mláďat kakaduů palmových

Kakadu palmovýUVNITŘ FOTO A VIDEO – Fotografie dvou letos odchovaných mláďat kakaduů palmových zveřejnila pražská zoologická zahrada. Stalo se tak krátce poté, co televize Prima medializovala případ zabavených ptáků stejného druhu, o které v roce 2011 při zásahu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a Celní správy ČR přišlo několik soukromých chovatelů, například Bohumír Šimerda nebo Antonín a Ľubica Nečasovi. „Mezi chovateli exotických ptáků je o tento druh enormní zájem, proto se dostává do hledáčku pašeráků. Právě z jedné zabavené „zásilky“ pocházejí kakadu palmoví, kteří položili základ chovu v pražské zoo,“ upozornila pražská zoo v tiskové zprávě, k níž přiložila snímky odchovaných mláďat.

„Odchov kakadu palmového je velice náročný. Zvládají to jen ti nejlepší a nejzkušenější chovatelé – a v Zoo Praha se nyní zejména zásluhou našeho kurátora Antonína Vaidla podařilo odchovat hned dvě mláďata,“ pochlubil se ředitel zoo Miroslav Bobek. Zahrada podle něj chová kakaduy palmové od roku 2008, první mládě se zde úspěšně vylíhlo v roce 2013. Ve třech měsících věku ale uhynulo, podle zoo na vrozenou špatnou funkci ledvin. Chovatelé, kteří se zabývají chovem kakaduů palmových, ale pražské zoo vyčítali, že mládě, které bylo odchováváno ručně, vystavila zbytečnému stresu, když k němu pustila štáb televize Nova a reportérku nechala vystrašeného kakadu držet na ruce.

Mláďata kakadu palmových vypadají velmi bizarně (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)
Mláďata kakadu palmových vypadají velmi bizarně (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)

Mláďata jsou samec a samička

Nova měla pražské zoologické zahradě pomoci najít jméno pro ochované mládě, krátce po vyhlášení divácké ankety v Televizních novinách ale mladý kakadu uhynul. „Zkušenosti s odchovem však chovatelé mohli zúročit u dalších dvou mláďat, vylíhnutých 19. června a 21. října 2014,“ konstatuje nyní zoo. Odchovy těchto mláďat zahrada už raději nemedializovala do doby, než se jí podařilo mláďata odchovat do odstavu. „Soustředili jsme informace a zkušenosti i ze zámořských zoo, od soukromých chovatelů z Německa, Indonésie a Jihoafrické republiky a z papouščího parku Loro Parque na Tenerife. Na jejich základě jsme stanovili poněkud náročný režim, krmení každou 1 až 1,5 hodiny, což znamenalo 10 až 12 krmení ve dne i v noci,“ přiblížil kurátor ptáků pražské zoo Antonín Vaidl.

K TÉMATU: Kakaduy palmové má už šest zoologických zahrad v Česku. K vidění jsou i v Ostravě

Pomocí analýzy DNA pražská zoo zjistila, že odchovala samečka a samičku. „Starší sameček dosáhne v těchto dnech prvního roku života a druhému mláděti, samičce, je devět měsíců. Oba malí kakaduové společně s chovateli překonali rizikové fáze odchovu. Pražská zoo je tak za uplynulé tříleté období jedinou evropskou zoo, kde se odchov tohoto vzácného druhu papouška podařil,“ dodala zoo. V rámci České republiky ale už o tak unikátní záležitost nejde, kakaduy palmové pravidelně odchovává několik soukromých chovatelů, včetně Bohumíra Šimerdy, jemuž byli právě v roce 2011 zabaveni někteří z chovných ptáků, kteří poté skončili v několika českých zoologických zahradách. Kakaduy palmové tak nyní chová už šest českých zoo, kromě pražské také v Brně, Ostravě, Liberci, Jihlavě a Ústí nad Labem.

Video Celní správy ČR ze zabavování pašovaných kakaudů palmových (květen 2010)

Chovný pár má zoo od roku 2008

Chov kakaduů palmových není jednoduchý, jde o velmi inteligentní a zranitelná zvířata. Pokud jim nesvědčí chovné zařízení, krmivo, nebo nejsou psychicky v pohodě, projeví se to nejprve na blednoucích neopeřených lících, která mají za normálních okolností sytě červenou barvu „Rodičovskému páru říkáme pan a paní Palmáčovi. Oba přišli do zoo 17. června 2008. Pan Palmáč není nijak průbojný, ba právě naopak. Drží se zpátky, je dokonce tak trochu ustrašený a  bázlivý, raději se někam uklidí, než aby se prosazoval, ale nakonec se často nechává strhnout dominantní samičkou. Zato paní Palmáčová je rozhodná a velká bojovnice,“ popsala papoušky chovatelka pražské zoo Pavlína Štěpanovská.

ČTĚTE TAKÉ: První mládě kakadua palmového odchované v pražské zoo nečekaně uhynulo

„Samečkovi, který se vylíhl 19. června 2014, říkáme Kakaďous. Byl zprvu velmi bázlivý, ale s tím, jak poznává okolní svět, se situace pomalu zlepšuje. Přesto ho vyruší každá zdánlivá drobnost a to se pak dá do křiku a snaží se někam schovat. Samičce, která se vylíhla 21. října 2014, říkáme jednoduše Holčička. Na rozdíl od staršího bratra je zvídavá, aktivní a klidná. Také je velmi přítulná a ráda se kamarádí téměř s každým, jen aby měla společnost. Když se však něčeho poleká, ztropí ukrutný povyk a dá svoji nespokojenost patřičně najevo,“ dodala Štěpanovská.

Úvodní foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

Předchozí článek

Kakaduy palmové má už šest zoologických zahrad v Česku. K vidění jsou i v Ostravě

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 12. až 14. června 2015

One Comment

  • Škoda, že prvni mlade uhynulo neuvazenym PR po natáčení TV Nova. Je dobře, že se poučili a tentokrát chybu neopakovali.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější