Kakaduy palmové má už šest zoologických zahrad v Česku. K vidění jsou i v Ostravě

Kakadu palmovýUVNITŘ VIDEO – Už v šesti zoologických zahradách v České republice chovají kakaduy palmové, papoušky s nejmohutnějším zobákem na světě. Nejnověji je do veřejné expozice přesunula Zoo Ostrava, která už loni vystavila jednoho lichého jedince a letos přidala pár, který chovala delší dobu v neveřejném zázemí. „Zoo Ostrava chová tři kusy tohoto vzácného papouška, nechovný kus je již nyní možno spatřit ve voliéře věnované australským ptákům, kde tvoří kontrast s bílým samcem kakadu žlutočečelatého,“ lákala zoo během loňské jarní sezóny návštěvníky prostřednictvím své stránky na Facebooku. Kromě Ostravy jsou kakaduové palmoví k vidění i v zooologických zahradách v Brně, Liberci a Jihlavě. Mimo veřejné expozice je má i pražská a ústecká zoo.

Většinou jde o ptáky zabavené chovatelům

Většina kakaduů palmových v českých zoologických zahradách představuje ptáky zabavené před čtyřmi lety při akci „Palmák“ několika soukromým chovatelům v Česku. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) je tehdy umístila do záchranných center provozovaných přímo v zoologických zahradách. Do doby, než ptáci pravomocně propadli státu, je zahrady nesměly veřejně vystavit. Papoušci, u kterých ČIŽP rozhodla o zabavení, byli poté převedeni do vlastnictví zoologických zahrad a teprve poté se objevili ve veřejných expozicích. Tedy většinou. Například Zoo Praha chová větší počet kakaduů palmových v zázemí a vystaví je až v novém Rákosově pavilonu, jehož stavba teprve probíhá a který má být otevřen v roce 2017.

K TÉMATU: V jihlavské ZOO uhynul zabavený kakadu palmový

Při akci „Palmák“ v červenci 2011 zabavovala inspekce společně s celníky kakaduy palmové u největšího chovatele těchto ptáků u nás i v Evropě Bohumíra Šimerdy, ale také u Antonína a Ľubice Nečasových. Chovatelé se proti zásahu a zabavení ptáků odvolali k soudu a částečně uspěli. Většina inspekcí zabavených ptáků ale skončila v zoologických zahradách. Samice z páru, který celníci zajistili u manželů Nečasových, v jihlavské zoologické zahradě dokonce uhynula. Původní majitelé tvrdí, že se tak stalo kvůli stresu, kterému byli papoušci vystaveni, když je zoo v rozporu s pravidly umístila rovnou do veřejné expozice, šéfinspektorka ČIŽP Pavla Říhová ale před třemi lety v rozhovoru pro server Ararauna.cz uvedla, že byla nakažena cirkovirem (PBFD).

Akce „Palmák“ v hledáčku televize Prima

Paradoxní je, že chovný pár kakaduů palmových, který u Bohumíra Šimerdy odchovával mladé a byl zabaven, opakovaně úspěšně hnízdí i v pražské zoo, kam jej umístila ČIŽP. První mládě, které zahrada široce medializovala a ve spolupráci s televizí Nova mu začala hledat jméno, však uhynula a informace o odchovech dalších mláďat si proto zoo už nechala pro sebe. „Palmáky“ už opět odchovává i Bohumír Šimerda, který musel po zásahu inspekce začínat s chovem kakaduů palmových znovu od nuly, protože přišel nejenom o celé chovné páry, ale také jednotlivé ptáky, kteří byli násilně odebráni od svých partnerů. Šimerda dosud nebyl v případě zabavených kakaduů palmových pravomocně odsouzen a tvrdí, že je nevinný, Nečasovi nebyli ani obviněni.

ČTĚTE TAKÉ: Brněnská a jihlavská ZOO už nebudou přijímat zabavené papoušky, nechtějí riskovat úhyny

Akci „Palmák“ se věnovala i nedávná reportáž publicistického pořadu Očima Josefa Klímy na televizi Prima. Vystupoval v ní i Bohumír Šimerda a manželé Nečasovi, reportáž ale vyzněla v jejich neprospěch. Spojovala jejich případy se zadrženými a později odsouzenými pašeráky ptáků z jižní Moravy, kteří nelegálně dováželi nejen kakaduy palmové, ale také ary hyacintové a dokonce ary kobaltové. Tito lidé si už odpykávají trest ve vězení. Šimerda a Nečasovi se úspěšně brání proti nařčení z nelegálního dovozu a držení ohrožených druhů ptáků, přičemž hlavní otázka se točí okolo nesrovnalostí v dokumentech a značení zabavených papoušků.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/whiskymac

Předchozí článek

V Dánsku se loni nakazilo 16 lidí psitakózou, Česko neevidovalo ani jeden případ

Dálší článek

Pražská zoo se pochlubila odchovy dvou mláďat kakaduů palmových

One Comment

  • Rákosův pavilon bude otevřen až v roce 2017? Já myslel, že už v roce 2016.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější