Brazilská Zoo Sao Paulo odchovala již 23 arů kobaltových. Poslední dvě mláďata se vylíhla o Vánocích

UVNITŘ VIDEO – Pouhých šest let stačilo zoologické zahradě v brazilském Sao Paulu na odchování 23 mláďat arů kobaltových. Vzácný modrý ara, kterého chová i pražská zoologická zahrada, je v přírodě ohrožený a ve volnosti jich aktuálně přežívá asi 1 700. Dosud největší chovatelský úspěch s ary kobaltovými drží Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, kde se podařilo odchovat již přes 40 mláďat. Předloni Loro Parque vypustil šest ptáků odchovaných v zajetí do volné přírody v Brazílii. Zoo Sao Paulo z odchovaných mláďat buduje záložní populaci v zajetí a skládá další chovné páry. Dosud v této zahradě úspěšně vyhnízdily tři páry, z toho jeden patří mezi rekordmany – od něj pochází i poslední dvě mláďata, která se vylíhla o Vánocích.

Arové pojmenovaní Lindsay a Frances pochází ze zásilky zabavené pašerákům. V záchranném centru Zoo Sao Paulo hnízdí již několik let, loni dokonce hned třikrát za sebou. První snůšku jim ošetřovatelé odebrali a mláďata odchovali uměle, druhou snůšku jim ponechali a třetí ke konci roku opět odebrali. Vždy se vylíhla dvě mláďata, takže za celý rok 2020 se podařilo od páru Lindsay a Frances úspěšně vylíhnout šest mláďat. Celkově pak tento pár odchoval v Zoo Sao Paulo již devět potomků, část však ošetřovatelé odebrali k ručnímu dokrmování. To se týká i poslední dvojice mláďat, která se vylíhla 23. a 25. prosince loňského roku. Potvrzují se tak informace Loro Parque, že ara kobaltový se v zajetí rozmnožuje lépe než jeho známější příbuzný ara hyacintový.

Chovné zařízení pro ary kobaltové v Zoo Sao Paulo:

Na chov arů kobaltových se připravuje i Zoo Wuppertal

Pro lepší stimul k hnízdění jsou arům kobaltovým vytvářeny umělé skalní stěny s norami, v nichž hnízdí ve volné přírodě. Imitaci skalní stěny s hnízdními norami mají k dispozici i dva páry arů kobaltových, které chová pražská zoologická zahrada. Ta je získala v roce 2010 ze zásilky, která byla zabavena v České republice, ale ptáci velmi pravděpodobně pocházeli z volné přírody. Respektive byli odebráni ještě ve vejcích v přírodě a propašováni z Brazílie do Portugalska, kde je pašeráci uměle vylíhli a dokrmili, než je poslali dál do České republiky. Tehdy šlo o tři zabavené ptáky, pražská zoo však už všechny tři nemá. Mezitím si s několika institucemi (německé ACTP, Loro Parque) vyměnila další ary kobaltové, aby složila geneticky co nejrozmanitější páry.

Do poloviny loňského roku bylo v pražské zoo celkem šest arů kobaltových, nyní jich zahrada chová pět. Vystavuje je v Rákosově pavilonu, kde obývají prostornou voliéru společně s kardinály šedými. V evropských zoo je možné ary kobaltové spatřit nejen v Praze, ale také ve zmiňovaném Loro Parque na ostrovu Tenerife a také v belgické Zoo Pairi Daiza. Zájem o jejich chov projevila také německá Zoo Wuppertal, která pro ně postavila obrovskou proletovou voliéru Aralandia a v průběhu loňského roku do ní zatím umístila prvních osm arů hyacintových, kteří pochází z Loro Parque. Záměrem zoo je ale chovat v Aralandii i ary kobaltové, o čemž svědčí také velká umělá skalní stěna, která je součástí voliéry. Zoo Wuppertal se také zavázala, že během pěti let podpoří Loro Parque sponzorskými dary ve výši 100 tisíc euro.

Voliéra Aralandia v německé Zoo Wuppertal:

Úvodní foto: Zoo Sao Paulo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..