Vypouštění kriticky ohrožených arů kanind do přírody? Raději ne, varují ochránci. Bojí se nemocí

UVNITŘ VIDEO – Posilování divoké populace kriticky ohrožených arů kandind v Bolívii ptáky odchovanými v zajetí může těmto papouškům paradoxně více uškodit než pomoci. Varují před tím ochránci přírody z bolivijské nevládní organizace Armónia, jimž se nelíbí myšlenka jiné ochranářské organizace, která se zasazuje o vypuštění 50 dospělých arů kanind, aby se zvýšil počet potenciálně hnízdících ptáků ve volnosti. „Očekávané výsledky takové akce ale nejsou zaručeny a vypuštění ptáků odchovaných v zajetí by mohlo způsobit vážné problémy,“ píše Armónia na svém webu. Aktuální početnost divoké populace arů kanind v Bolívii se odhaduje na 312 až 455 pohlavně dospělých ptáků a poslední léta se každoročně mírně zvyšuje.

Organizace Armónia se především obává zavlečení různých patogenů do současné divoké populace arů kanind, která proti nim nemá vybudovanou žádnou obranyschopnost. Dobrý úmysl by tak nakonec mohl vést k úplně opačnému efektu: populace arů kanind by mohla začít znovu klesat. „Kromě toho v Bolívii nejsou dostupní odborníci ani testy, které by vyloučily, že papoušci vypouštění do přírody nejsou nemocní,“ upozorňuje organizace. Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) navíc doporučuje reintrodukci pouze v případech, kdy je divoká populace velmi malá a hrozí jí bezprostřední vyhubení. To ale pro ary kanindy již delší dobu neplatí, jejich počet v přírodě stoupá, a navíc se podařilo eliminovat hlavní hrozby, které se mohly negativně podepsat na jejich početnosti v blízké budoucnosti.

Hlavní obavy? Nemoci a genetická výbava

Mnohem účinnější je podle ochránců vyvěšování umělých hnízdních budek, v nichž se arům kanindám podařilo od začátku projektu odchovat již 93 mláďat k naprosté samostatnosti a posílit tak divokou populaci o čtvrtinu. Intenzivní ochranářské projekty probíhají již déle než 15 let a zahrnují i výrobu umělých per pro indiánské čelenky nebo zabránění nelegálního odchytu arů v přírodě. Vypouštění ptáků odchovaných v zajetí by mohlo narušit genetickou výbavu divokých ptáků. „Ptáci chovaní v zajetí mohou být geneticky slabí v důsledku příbuzenského křížení a nedostatečné expozici tlaků na přežití, jimž denně čelí divocí ptáci ve volné přírodě. Promíchání s jedinci, kteří by měli horší genetickou výbavu, by mohlo mít za následek slábnutí populace po celé generace,“ varuje organizace Armónia.

Diskutabilní je také míra přežití vypouštěných papoušků, míní zástupci záchranného projektu arů kanind v Bolívii. „V zajetí se vyskytují slabí ptáci, kteří by normálně ve volné přírodě nepřežili, jsou ale udržováni při životě, a dokonce se rozmnožují. Tito ptáci nemusí čelit stejným výzvám jako divoká populace, tedy predátorům, konkurentům vlastního druhu a přírodním parazitům. Chrání je veterinární péče, různé doplňky stravy a jsou chráněni před extrémním počasím. Kromě toho je vytváření podmínek nezbytných pro chov špatně přizpůsobivých ptáků v zajetí mnohem nákladnější než velmi úspěšné ochranářské akce v terénu,“ argumentuje organizace Armónia. Úspěšná reintrodukce probíhá v případě arů zelených a arakang v zemích Střední Ameriky.

Čtvrtina divoké populace arů kanind se vylíhla v umělých hnízdních budkách. Za 15 let jde o 93 ptáků

Úvodní foto: Asociación Civil Armónia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..