Čtvrtina divoké populace arů kanind se vylíhla v umělých hnízdních budkách. Za 15 let jde o 93 ptáků

UVNITŘ VIDEO – Vyvěšování umělých hnízdních budek pro kriticky ohrožené ary kanindy v Bolívii má zásadní vliv na posilování divoké populace tohoto jihoamerického papouška. Jenom od roku 2005 do letoška vyvedli arové kanindy v umělých budkách 93 mláďat, což odpovídá čtvrtině současné populace ve volné přírodě. Počet divokých arů kanind se totiž aktuálně odhaduje na 312 až 455. Zásadní podíl na tomto růstu mají ochránci přírody, kteří pomáhají papouškům v rezervaci Laney Rickmanové. Stejně jako v loňském roce, i letos zde arové kanindy odchovali v umělých hnízdních budkách rekordních 12 mláďat. Na svém webu o tom informovala nevládní organizace Asociación Armonía, která se ochranou těchto ptáků zabývá.

V celé rezervaci Laney Rickmanové se letos o hnízdění v umělých budkách pokusilo devět párů arů kanind, což rovněž odpovídá loňským rekordním číslům. Z toho sedm využilo umělou budku opakovaně, což je více než v přechozích dvou letech, kdy šlo o pět párů. Letošní hnízdní sezóna byla vůbec nejdelší od roku 2005, trvala 207 dní (od 16. prosince 2019 do 8. července 2020). Vůbec poprvé se také v jednom hnízdě objevila snůška čtyř vajec. Rezervace Laney Rickmanové je domovem jedné ze tří subpopulací arů kanind, té největší. Nachází se jižně od města Trinidad v departementu Beni. Ostatní dvě subpopulace přežívají nedaleko v močálovitého regionu, především pak v rezervaci Barba Azul.

U budek se musel zmenšit vletový otvor kvůli araraunám

„Překvapilo nás jedno hnízdo se čtyřmi vejci. I když toto hnízdění nebylo úspěšné kvůli predaci, díky této zkušenosti víme, že snůšky arů kanind mohou být i takto velké,“ uvedli zástupci organizace Asociación Armonía na svých internetových stránkách. O umělé hnízdní budky jevily zájem i další druhy ptáků, například příbuzní arové ararauny, ale i sovy nebo dokonce kachny. Ochránci letos eliminovali obsazování budek jinými ptáky tím, že zmenšili vstupní otvory do budek tak, aby jimi prolezli arové kanindy, ale už ne o něco větší a mohutnější ararauny nebo další zmiňovaní ptáci. Ornitologové také instalovali speciální protipožární „závěsy“, které chrání hnízdiště před ohněm.

Všechny tyto aktivity v rezervaci Laney Rickmanové financuje fond založený rodinou Laney Rickmanové a organizacemi Bird Endowment, Harmony Association a American Bird Conservancy. Sponzorské dary od Zoo ARTIS, Parrot Society UK, Adoptive Nest TM Nest Box Program a ZGAP umožnily výrobu, umístění a monitoring umělých hnízdních budek a také ochranu hnízdních lokalit i celé rezervace. Mzdy strážců rezervace organizace hradí z programu Keepers of Wild, který je podporován organizací World Land Trust. Ara kaninda je v současné době po arovi škraboškovém nejvzácnějším zástupcem největšího rodu papoušků světa. Jestliže v přírodě přežívá necelá pětistovka ptáků, v zajetí je ara kaninda mnohem četnější a ani jeho odchov není příliš složitý.

Chovatelka z Kanady poslala 17 arů kanind do Bolívie, aby posílili kriticky ohroženou populaci v přírodě

Úvodní foto: Cesar Flores, Asociación Armonía

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..