Chovatelka z Kanady poslala 17 arů kanind do Bolívie, aby posílili kriticky ohroženou populaci v přírodě

Chovný pár arů kanindUVNITŘ VIDEO – Další várka v zajetí odchovaných arů kanind posílí volně žijící populaci těchto kriticky ohrožených papoušků v jejich domovině v Bolívii. Po loňské akci britského Paradise Parku, který letecky zaslal do Bolívie šest mláďat arů kanind, se minulý týden přidala i kanadská chovatelka April Sandersonová, která jich věnovala rovnou 17. Ptáci pocházejí z jejího vlastního chovu v Shawningan Lake ve státě Victoria, kde už léta odchovává mladé od pěti párů arů kanind. Sardensonová se nyní dohodla s torontským parkem Lion Safari, že její chov kompletně převezme. Sama si ponechá jen tři ručně dokrmené a ochočené ptáky.

Pět chovných párů arů kanind tedy míří do Toronta, kde budou pokračovat v záchranném programu, a 17 mláďat přes karanténu v Zoo Ontario do Bolívie. Tam podle posledních odhadů žije už jen 125 jedinců tohoto druhu a mezinárodní organizace BirdLife International upozorňuje, že pouze 73 až 87 z nich je pohlavně dospělých a schopných rozmnožování. Ara kaninda obývá už jedinou lokalitu v regionu Llanos de Mojos na pomezí střední a severní Bolívie, již tvoří bažinaté louky s lesními ostrůvky. Velká většina jejich přirozeného biotopu je již chráněna, rezervace Barba Azul (viz video níže) se rozkládá na 11 tisících hektarech, přičemž víc než polovina tohoto území se těší ochraně teprve od přelomu loňského a letošního roku.

Prvního aru dostala už jako dítě

Osmatřicetiletá Kanaďanka April Sandersonová se věnovala chovu kriticky ohrožených arů kanind celý život. „Měla jsem je od doby, kdy jsem byla ještě dítě. Prvního jsem dostala, když mi bylo devět let,“ řekla kanadskému listu Cowichan Valley Citizen. Původně chtěla odchovávat mláďata na prodej domácích mazlíčků, brzy ale podle svých slov pochopila, že mnoho z nich skončí ve špatných domácnostech, kde jsou nešťastní. „Hodně lidí neví, jak se starat o papoušky,“ vysvětluje. Veškerá odchovaná mláďata si tedy nechávala, ale vzhledem k tomu, že se musí starat o domácnost a dvě malé děti, hledala možnost, jak ptákům zajistit lepší péči.

K TÉMATU: Britové, Američané a Kanaďani vypustí do bolivijského pralesa 20 arů kanind

Chovatelka se nakonec obrátila na světovou organizaci World Parrot Trust, jež ve spolupráci s bolivijskou nevládní organizací Asociación Armonia vede záchranný program arů kanind a organizuje dovoz mláďat odchovaných v zajetí do Bolívie, kde jsou připravována k vypuštění do volné přírody. Přepravě arů do jejich původní domoviny předcházelo několik let papírování. Bylo třeba získat obrovské množství povolení a podepsat řadu smluv, ptáci byli v karanténě v chovném zařízení April Sandersonové posledních pět let, kdy se nesměli dostat do kontaktu s dalšími papoušky a dokonce ani s majiteli jiných ochočených či chovných ptáků.

Ne všichni vypuštění ptáci přežijí

Obstarat vše potřebné, aby se arům v chovu April Sandersonové dařilo, obnášelo tři hodiny práce denně, sedm dní v týdnu, což ji znemožňovalo odjet s rodinou na dovolenou a stálo stovky dolarů měsíčně na krmivu i ochraně voliér. „Moje rodina to jen těžce chápala,“ popisuje chovatelka. Pět chovných párů arů kanind od April Sandersonové představuje devět různých krevních linií, což je pravděpodobně jedna z nejrůznorodějších chovných skupin tohoto druhu v Severní Americe. Odchovy těchto párů tak mohou zabránit příbuzenskému křížení ve volné přírodě. Sama Sandersonová přiznává, že vypouštění ptáků odchovaných v zajetí do přírody je ale sporné.

ČTĚTE TAKÉ: Bolívie zdvojnásobila rozlohu rezervace, v níž žije posledních 100 arů kanind ve volné přírodě

„Existují dvě skupiny lidí s protichůdnými názory,“ říká chovatelka. „Jedni chtějí chránit stávající populaci, druzí ji chtějí posilovat ptáky vypuštěnými do přírody.“ Vzhledem k tomu, že divoké páry arů kanind mívají jen jedno mládě ročně a jen minimum z nich přežije do dospělosti, je vypouštění v zajetí odchovaných ptáků podle April Sandersonové jedinou možností, jak zabránit vyhynutí divoké populace ary kanindy, jako se tomu stalo u ary škraboškového. „Nevěřím, že při tak nízkém počtu přirozeně žijících ptáků lze jejich populaci obnovit bez zásahu člověka,“ brání postup World Parrot Trustu. Ten se snaží postupovat po vzoru úspěšného Ara Projectu, jenž odchovává a vypouští do volné přírody v Kostarice ary zelené a ary arakangy.

Další kanindy do Bolívie půjdou z USA a Evropy

Mláďata arů kanind dovezená do Bolívie nejprve putují do velkých proletových voliér, kde si procvičí křídla a postupně přecházejí na krmivo, s nímž se setkají ve volné přírodě. Voliéry jsou umístěné v prostředí, které odpovídá přirozenému biotopu ary kanindy, takže si zároveň zvykají i na nový domov. April Sanderson připouští, že ne všichni ze 17 ptáků, které věnovala do záchranného projektu, ve volné přírodě přežije. „Nejsem naivní. Vím, že někteří z nich uhynou, ale jakou šanci má tento druh jako takový? Naše generace by mohla být poslední, která uvidí ary kanindy ve volné přírodě.“ Notoricky známý případ vzdáleného příbuzného ary škraboškového varuje.

NAPSALI JSME: Ara kaninda je vzácnější, než se předpokládalo. Víc než ara kobaltový

Mláďaty odchovanými v britském Paradise Parku a u April Andreson snaha World Parrot Trustu o návrat arů kanind do volné přírody nekončí. Už nyní se podle dalšího kanadského deníku Times Colonist připravují další ptáci ve Spojených státech a Evropě, kteří budou následovat šestici britských a 17 kanadských odchovanců. Úřady v USA navíc zakázaly chov ary kanindy jako domácího mazlíčka a požadují po majitelích těchto ptáků, aby je používali striktně pro chov a rozmnožování.

Úvodní foto: Wikimedia.com (Zoo Chester)

 

Předchozí článek

Papoušci rodu Vaza už nejsou jen dva, přibyli k nim ještě vaza seychelský a vaza komorský

Dálší článek

První přirozené hnízdění papoušků na území USA po 144 letech: amazoňané portoričtí vyvedli dvě mláďata

7 Comments

 • Tohle by měl udělat každý chovatel co chová kanindy.Pak by těch ptáku v přírodě bylo 10x tolik 🙂

  • Dobrý den, chováme a odchováváme kanindy již několik let. Jsem ochotna v příští sezóně věnovat mládě k vypuštění do volné přírody (pokud se opět dočkáme odchovu). Udělám to v případě, že se postaráte o všechny s tím související náležitosti a to administrativní i praktické a to tak, že se mládě prokazatelně dostane do své domoviny. Co Vy na to? S pozdravem Andrea Marzollová

   • To je slovo do pranice 🙂 Zkusíme kontaktovat World Parrot Trust a zjistit podrobnosti. Přepravu určitě zafinancují, na to asi mají grant nebo sponzory. Spíš jde o onu administrativu. Poptám se na AOPK a ČIŽP. Do budoucna plánuji také chov kanind a také mě napadlo, že by nebylo marné se takového projektu zúčastnit.

   • Souhlasím. Když obhajujeme chovatelství papoušků před různými rýpaly, ochranáři apod., jeden z hlavních argumentů uvádíme, že je potřeba zachovat druhy pro budoucí generace. Teď, když je ta pravá chvíle pomoct jednomu kriticky ohroženému, je potřeba dostát těmto argumentům. Moje nabídka platí, snad se někdo přidá…

   • Palec nahoru 😀

 • Desetkrát? Vždyť jenom u nás se jich chová tolik, kolik jich zbývá ve volné přírodě. Kdyby každý, kdo je odchová, věnoval jedno mládě, myslím, že by jich byly tisíce. Vždyť v USA stojí kaninda tolik co ararauna a je tam naprosto běžná.

 • Klobouk dolů, tak početný odchov a té práce a času co tomu všemu věnovala i přes ne úplné pochopení rodiny. Z článku jsem vydedukoval, že April není movitá, o to větší úctu si u mě získala.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější