První přirozené hnízdění papoušků na území USA po 144 letech: amazoňané portoričtí vyvedli dvě mláďata

Amazoňan portorickýUVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožení amazoňané portoričtí potěšili americké ochránce přírody. Letos se podařilo vůbec poprvé od spuštění záchranného programu objevit jejich přirozené hnízdo mimo oblast chráněných národních parků a ptáci bez pomoci člověka odchovali dvě mláďata. Podle agentury AP jde o první přirozené hnízdění původního druhu papouška mimo přísně střežené rezervace na území Spojených států po 144 letech (Portoriko je součástí USA). Hnízdní dutinu se vědcům podařilo objevit v květnu poblíž národního parku Rio Abajo v západním cípu Portorika, kde sídlí také jedna ze tří záchranných stanic pro chov amazoňanů portorických v zajetí.

Hnízdo bylo pod nepřetržitou kontrolou kamer, takže ochránci mohli na konci července sledovat, jak ho opuští dvě zcela opeřená mláďata. „Jde o historický milník,“ prohlásila tajemnice portorického ministerstva přírodních zdrojů Carmen Guerrerová. „Amazoňané portoričtí jsou jedním z deseti nejohroženějších druhů ptáků na světě.“ Mláďata odchoval pár, který byl v minulosti vypuštěn do volné přírody ze stanice Rio Abajo. Přirozeným způsobem se amazoňani portoričtí rozmnožili i v letech 1973 a 1993 v národním parku El Ynque, který je uzavřen veřejnosti a pod neustálou kontrolou. Nynější hnízdění ale proběhlo poprvé mimo chráněné území.

Dosud amazoňani hnízdili v umělých budkách

V národním parku El Ynque na severovýchodu Portorika se nachází druhá záchranná chovná stanice amazoňanů portorických a také zde jsou ptáci odchovaní v zajetí pravidelně vypouštěni do volné přírody. Jde o jediný deštný prales vedený v systému US National Forest, americkém federálním soupisu chráněných území. Vědci zaznamenali pokus o přirozené hnízdění amazoňanů portorických už loni, ze snůšky se ale nakonec nevylíhlo žádné mládě. Jinak je hnízdění těchto papoušků v obou rezervacích již běžné, nicméně dosud vždy využívali umělé budky připravené člověkem. Přirozený způsob hnízdění v dutinách stromů je důležitým milníkem v záchraně tohoto kriticky ohroženého ptačího druhu.

K TÉMATU: Amazoňan portorický už nebude vyhuben, věří vědci. Z 13 ptáků už jsou čtyři stovky

Letošní hnízdní sezóna přinesla ještě jeden rekord: kromě dvou přirozeně odchovaných mláďat za hranicí národního parku Rio Abajo se volně žijícím amazoňanům portorickým podařilo odchovat dalších 14 mláďat v umělých budkách. Celkově jde tedy o 16 přírůstků, což je nejvíc od spuštění záchranného programu. Dalších 46 mláďat se podařilo odchovat v záchranné stanici Rio Abajo. To je druhý nejvyšší počet od loňského roku, kdy jich bylo 51. „Jde o dva nejproduktivnější roky v historii programu,“ upozornila Carmen Guerrerová. Rodičovský pár dvou přirozeně odchovaných mláďat je monitorován mikrovysílačkou, mláďatům ale vědci po poradě žádný monitovací náramek nenasadili a nechají je žít přirozeně bez jakéhokoli zásahu.

V roce 1975 žilo posledních 13 jedinců

Amazoňan portorický byl svého času nejohroženějším papouškem světa. V roce 1975 klesla početnost jeho divoké populace na Portoriku na pouhých 13 jedinců. Poté se americké úřady rozhodly zasáhnout. Zakázaly kácení lesů v místech přirozeného výskytu těchto ptáků, zahájily záchranný programa v jeho rámci chov amazoňanů portorických v zajetí. V celkem třech chovných stanicích na Portoriku nyní žije již 409 amazoňanů portorických a dalších 75 až 142 se pohybuje ve dvou portorických národních parcích. Podle mezinárodní organizace BirdLife International by z tohoto počtu mělo být 33 až 47 pohlavně dospělých ptáků schopných rozmnožování. Ještě začátkem 19. století přitom populace amazoňana portorického čítala přes milion jedinců.

ČTĚTE TAKÉ: Američané se chystají založit už čtvrtou divokou populaci amazoňanů portorických ve volné přírodě

Portorické úřady se chystají v letošním roce vybudovat třetí chovnou stanici těchto papoušků v západní části města Maricao, kam by mělo být do prosince 2015 převezeno 20 až 25 amazoňanů portorických. Jejich odchovy poté budou opět vypouštěny do volné přírody. „Cílem je vytvořit soběstačnou populaci, která nebude závislá na pomoci člověka,“ říká Cynthia Doherová z americké federální agentury US Fish and Wildlife Service (FWS). „Odchov dvou mláďat v přirozeném hnízdě nás k tomuto cíli přibližuje. Jedná se o velmi významný úspěch,“ dodala

Úvodní foto: P. Torres, FWS

 

Předchozí článek

Chovatelka z Kanady poslala 17 arů kanind do Bolívie, aby posílili kriticky ohroženou populaci v přírodě

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 29. až 31. srpna 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější