Spojené státy zakazují chov arů kanind jako domácích mazlíčků

Ara kaninda jako domácí mazlíčekUVNITŘ VIDEO – Výrazné omezení chovu vzácných arů kanind, jichž ve volné přírodě v Bolívii přežívá jen něco přes 100 jedinců, začaly prosazovat úřady v jednotlivých státech USA. Federální agentura U.S. Fish and Wildlife Service (organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijící zvěře, rostlin a jejich biotopů) již loni v listopadu zařadila aru kanindu na seznam kriticky ohrožených druhů a zakázala jeho prodej a přesun v rámci jednotlivých států USA. Nyní některé státy zakazují chov těchto papoušků jako domácích mazlíčků a vyžadují, aby byli využiti výhradně pro chov a reprodukci.

Přísnější přístup schválila například Virginie. Vychází z faktu, že ara kaninda je vůbec nejohroženějším zástupcem svého rodu, s nímž se lze ještě setkat ve volné přírodě. Cílem opatření má být zvýšení jeho populace, byť vývoz arů kanind mimo USA je prakticky zakázaný a tudíž odchovy těchto ptáků nemají na zbytkovou populaci v Bolívii žádný vliv. Virginie přestom považuje chov ary kanindy jako domácího mazlíčka za nezákonný a nutí tak majitele těchto ptáků, aby se uchýlili do ilegality. Problém to je zejména pro vyznavače populárního volného letu papoušků.

Velká rána pro chovné programy v USA

Ara kaninda přitom není v USA nikterak vzácný, a ani cenově se nepohybuje výrazně výš než známější a častěji chovaní arové ararauny a zelenokřídlí. Cena mladého ptáka se pohybuje okolo dvou tisíc dolarů (necelých 40 tisíc korun), na rozdíl od známějších příbuzných ale spadá do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a všichni ptáci tak podléhají povinné registraci u U.S. Fish and Wildlife Service. Podle toho pak mohou úřady jednotlivých států kontrolovat majitele, zda papoušky využívají pro chov a reprodukci, nebo je mají jako domácí mazlíčky. Zatím není jasné, zda majitele ochočených arů kanind čekají nějaké postihy nebo dokonce zabavování ptáků.

K TÉMATU: USA chtějí omezit dovoz a vývoz arů hyacintových, zelených, vojenských a arakang

Chovatelé ale nelení a snaží se nepříznivé zákony změnit. Senátor za Virgnii Steve Martin R-Chesterfield již předložil návrh zákona, který přísný postup úřadů vůči majitelům arů kanind zjemňuje. Návrh nyní čeká na podpis guvernéra Virginie Terryho McAuliffa. Podle chovatele Lewise Waskeyho, který stojí za senátorovou aktivitou, totiž zařazení ary kanindy na seznam kriticky ohrožených zvířat federálního úřadu U.S. Fish and Wildlife Service mělo zabránit jejich nelegální odchyt ve volné přírodě a pašování na území USA.

Divoké populaci restrikce nepomůže

„Pašování těchto papoušků do vyspělých zemí ale neprobíhá. Prostě se to neděje,“ řekl webu Progress-index.com Lewis Waskey, majitel ochočeného ary kanindy a dalších druhů arů, s nimiž ve Virginii praktikuje volný let (nyní aru kanindu pro jistotu nechává doma). „Lidé ve Spojených státech nechtějí ptáky odchycené ve volné přírodě,“ vysvětluje. Naposledy byl ara kaninda dovezen do USA v roce 1992, odkdy platí zákaz dovozu ptáků odchycených ve volné přírodě. Nyní je ve Státech dostatečná chovná populace, aby pokryla zájem o mláďata těchto papoušků a další arové nemuseli být dováženi ze zahraničí.

Podle Genevieve Wallové, viceprezidentky pro legislativu v Americké federaci pro avikulturu (AFA), je postup U.S. Fish and Wildlife Service krátkozraký, protože zákaz převozu ptáků mezi jednotlivými státy USA výrazně zhorší genofond jednotlivých chovů arů kanind. „Je to hrozné rozhodnutí. Poškodí to šance ary kanindy na posílení jeho populace ve volné přírodě,“ míní Wallová. „Když chováte ptáky a nemůžete je prodávat přes hranice, chov vám začne szagnovat kvůli špatnému genofondu a nakonec budete produkovat špatné ptáky,“ vysvětluje. U příbuzných jedinců se sníží možnost reprodukce, až se nakonec úplně přestanou rozmnožovat.

Chystá se omezení u dalších čtyř druhů arů

„Pokud nebude možné prodávat mláďata, která se vám nehodí do vašeho šlechtitelského programu, přes hranice do dalších států, povede to k postupnému zániku chovu těchto papoušků,“ varuje Genevieve Wallová. Rovněž AFA upozorňuje, že přísný zákaz na území USA a jednotlivých států Unie nezlepší podmínky tohoto ptačího druhu v Bolívii. Podle Wallové povede přísné omezení chovu arů kanind v USA k jejich postupnému vymizení, jako se tomu stalo už v případě arating žlutých, arů kobaltových a arů škraboškových. „Jen málo amerických chovatelů nadále pokračuje v chovu arating žlutých, protože nemohou prodávat odchovaná mláďata,“ konstatuje viceprezidentka AFA.

A může být ještě hůř. U.S. Fish and Wildlife Service totiž vážně zvažuje, že mezi kriticky ohrožené druhy zařadí i ary hyacintové, ary zelené, ary vojenské a ary arakangy. Na ně by se pak vztahovaly identické podmínky chovu jako na ary kanindy. Záměr, který agentura zveřejnila již v červenci 2012, vzbudil mezi americkými chovateli vlnu nevole. Zejména u ary arakangy, který patří mezi velmi často chované velké druhy papoušků a ve volné přírodě není zdaleka tak ohrožen jako další jmenované druhy papoušků.

Úvodní foto: Parrotsr4ever.org

Předchozí článek

Stát po třech letech vrátil chovateli zabaveného amazoňana vínorudého

Dálší článek

Jak se v Česku daří odchovávat vzácné druhy kakaduů? Statistika za posledních pět let

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější