Stát po třech letech vrátil chovateli zabaveného amazoňana vínorudého

Amazoňan vínorudýPoměrně neobvyklou událost prožila minulý pátek veterinářka Ľubica Nečasová. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) přijela jejímu muži vrátit amazoňana vínorudého, kterého zabavila přede dvěma a půl lety kvůli nesrovnalostem v registračním listu CITES. Papoušek byl po tuto dobu deponován v jihlavské zoologické zahradě, kam byl umístěn i chovný pár kakaduů palmových, zabavený rovněž manželům Nečasovým. V tomto případě ministerstvo životního prostředí postup ČIŽP posvětilo a ptáky odmítlo vrátit. Chovatelé nyní zvažují, že proti tomuto postupu podají rozklad.

K zabavení stačil překlep v registračním listu

Samice z chovného páru kakaduů palmových však mezitím v jihlavské zoo uhynula (podle šéfinspektorky ČIŽP Pavly Říhové byla příčinou cirkovirová nákaza známá jako PBFD, dle Ľubici Nečasové ji napadl samec v době, kdy byla léčena na aspergilózu). „Amazoňana nám přijela předat paní Říhová společně se zástupci jihlavské zoo,“ řekla serveru Ararauna.cz Ľubica Nečasová. Inspekce amazoňana zabavila kvůli špatně vyplněnému číslu kroužku na registračním listu CITES. „Jedno číslo na registračním listu chybělo a někdo ho tam dopsal tužkou. Podle ČIŽP lze takový dokument považovat za podvrh,“ popsala veterinářka, proč jí papouška zabavili.

ROZHOVOR: Ľubica Nečasová: Nejsme pašeráci, zabavení kakaduové palmoví jsou z Česka

Ľubici Nečasové se ale podařilo vypátrat dovozní dokumenty k tomuto ptákovi, které s ministerstvem životního prostředí vyřizoval předchozí majitel amazoňana. „V těch bylo číslo uvedeno správně, navíc dovoz byl povolen přímo ministerstvem, takže nemohlo zpochybnit svoje vlastní rozhodnutí,“ poznamenala Nečasová. Ptáka inspekce vrátila i s původním registračním listem, který považovala za podvrh. Ministerstvo životního prostředí totiž dospělo k závěru, že k přepisu čísla kroužku na registračním listu došlo pravděpodobně s vědomím vydávajícího úřadu.

Ľubica Nečasová ve své pražské veterinární ordinaci (Foto pro Ararauna.cz: Ivana Dvorská)
Ľubica Nečasová ve své pražské veterinární ordinaci (Foto pro Ararauna.cz: Ivana Dvorská)

Tři z devíti zabavených zvířat už uhynula

„Ptáka jsme koupili před osmi lety v Česku, předchozí majitel ho dovezl z Loro Parque Tenerife. Od předchozího majitele máme dovozní povolení, které vydalo naše ministerstvo životního prostředí a na tomto povolení číslo kroužku odpovídá skutečnosti. Značení tohoto ptáka nebylo zpochybněno. Přesto inspekce trvá na jeho zabavení,“ popsala Ľubica Nečasová v dubnu 2012 důvody zabavení amazoňana vínorudého v rozhovoru pro server Ararauna.cz. ČIŽP jí a jejímu muži v červenci 2011 zabavila kromě tohoto papouška a páru kakaduů palmových také šest vzácných želv zelenavých.

K TÉMATU: V jihlavské ZOO uhynul zabavený kakadu palmový

„Dvě želvy mezitím v záchranném centru uhynuly. Důvod neznáme, protože lidé, kteří se o ně měli starat, to zjistili pozdě a našli je v podstatě shnilé,“ říká Ľubica Nečasová. Akce „Palmák“, při níž byla zvířata chovatelům odebrána, připomínala spíše akční film. Veterinářka ji přede dvěma lety pro web Ararauna.cz popsala takto: „Nad ránem bouchání pěstí na dveře a výkřiky „Okamžitě otevřete, jinak vyrazíme dveře!“. Dovnitř vpadlo asi šest lidí, z toho jeden s pistolí a pouty u pasu. Ukázali nám povolení k domovní prohlídce. Ta probíhala u nás doma, pak v mé pražské ordinaci a v našem chovatelském zařízení.“

Záběry z akce "Palmák", ři níž Celní správa ČR společně s Českou inspekcí životního prostředí zabavila 34 papoušků, mezi nimi i kakaduy palmové (Foto: Celní správa ČR)
Záběry z akce „Palmák“, při níž Celní správa ČR společně s Českou inspekcí životního prostředí zabavila 34 papoušků, mezi nimi i kakaduy palmové (Foto: Celní správa ČR)

Ministerstvo: zabavení kakaduů palmových je pravomocné

Zásahu, který byl součástí několika domovních prohlídek u vytipovaných chovatelů po celé České republice (u několika lidí bylo zabaveno bylo celkem 34 papoušků a 56 želv), se účastnilo pět zaměstnanců Celní správy ČR, dva inspektoři ČIŽP a jeden nezávislý pozorovatel. Nejdražšími zabavenými zvířaty byli kakaduové palmoví. Chovatelé neuspěli s odvoláním k ministerstvu životního prostředí, které letos 10. března rozhodlo, že zabavení těchto papoušků je pravomocné. Původ ptáků totiž měl být podle informací serveru Ararauna.cz prokazován padělanými výjimkami ze zákazu obchodování s exempláři CITES I.

ROZHOVOR: Zabavení kakaduové palmoví? Část měla PBFD, tvrdí šéfinspektorka životního prostředí

Také kakaduy palmové pořídili Nečasovi v České republice od chovatele, který je dovezl ze zahraničí a v tuzemsku je řádně registroval. „Nejsem si vědoma ani chyby u předchozího majitele. Doložil kupní smlouvou, kde je nabyl, má na to i svědky, takže myslím, že nepochybil ani on, ani my,“ popsala Ľubica Nečasová v dubnu 2012 serveru Ararauna.cz. Nečasovi vlastnili zmiňovaný pár kakaduů palmových půldruhého roku, pořizovali si ho začátkem roku 2010.

Úvodní foto: Flickr.com/Fábio Manfredini

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. března 2014

Dálší článek

Spojené státy zakazují chov arů kanind jako domácích mazlíčků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější