Jak se v Česku daří odchovávat vzácné druhy kakaduů? Statistika za posledních pět let

Kakadu moluckýJsou v odchovech vzácných druhů kakaduů v České republice úspěšnější zoologické zahrady nebo soukromí chovatelé? A odchová se v tuzemsku více mláďat, než kolik exemplářů stejného druhu chovatelé dovezou ze zahraničí? Server Ararauna.cz přináší pokračování unikátní statistiky za roky 2007 až 2012, kterou na letošním VIP setkání chovatelů exotického ptactva ve středočeských Kozovazech zveřejnila Silvie Ucová, vedoucí Vědeckého orgánu CITES Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Data se týkají výhradně kakaduů, kteří jsou zařazeni do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES a vztahuje se na ně povinná registrace.

Ze sedmnácti známých druhů kakaduů spadá do CITES I pět. Čtyři patří mezi tzv. bílé kakaduy, jeden zastupuje skupinu černých kakaduů. Na všech pět druhů se vztahuje zákaz obchodování, z něhož může Agentura ochrany přírody a krajiny ČR udělovat výjimky. Právě díky těmto výjimkám, povinné registraci všech chovaných exemplářů a dovozním povolením bylo možné tuto statistiku vytvořit. Vychází z dat centrálního registru CITES, který od roku 2004 spravuje ministerstvo životního prostředí.

Kakadu filipínský (Cacatua haematuropygia)

Kakadu filipínský

Kakadu Goffinův (Cacatua goffini)

Kakadu Goffinův

Kakadu molucký (Cacatua moluccensis)

Kakadu molucký

Kakadu palmový (Probosciger atterimus)

Kakadu palmový

Kakadu žlutolící (Cacatua sulphurea)

Kakadu žlutolící

Úvodní foto: Wikimedia.com

2 komentářů

  1. Jan napsal:

    Statistika u goffinů je chybná, já měl mladý pár, sameček byl odchován v ČR v roce 2011 a samička v dovoz Holandsko také 2011., takže tam nemůže být 0, bylo jich určitě více, min. dovozů v roce 11…

  2. Jan Potůček napsal:

    Ano, nejen u goffinů tato oficiální čísla moc nesedí. Upozorňoval jsem na to AOPK a budu moci nahlédnout, jakým způsobem tato data generují z registrů CITES.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..