Co se stane, když se zkříží ara ararauna a amazoňan modročelý? V Portugalsku odchovali unikátního hybrida

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Kříženci velkých druhů arů jsou poměrně běžní a v některých kruzích vyhledávaní, ale už jste někdy narazili na křížence ary a amazoňana? Husarský kousek se nechtěně povedl jednomu portugalskému majiteli ochočených papoušků, který dlouhá léta choval jako mazlíčky samce ary ararauny a samici amazoňana modročelého. U samice se mezi čtvrtým a pátým rokem života začala projevovat touha po páření, proto majitel pořídil samce amazoňana modročelého a mazlíčky rozdělil. Amazoňany spolu ponechal ve společné voliéře zhruba dva až tři roky, ale pár nebyl nikdy kompatibilní a samec napadal samici. Ta sice měla v průběhu času snůšky, ale všechna vejce byla neoplozená. „Letos z obavy, že samec samici zabije, se rozhodl pár rozdělit a samici opět dát k samci ary ararauny,“ popsal pro web Ararauna.cz portugalský chovatel Bruno Soares.

Solares není majitelem zmiňovaných ptáků, ale totožnost chovatele zná a má od něj svolení informaci o nezvyklém odchovu zveřejnit. Jakmile se samice amazoňana modročelého znovu shledala se samcem ary ararauny, začali harmonizovat a samice snesla snůšku tří neoplozených vajec. V druhé snůšce byla opět tři vejce, z toho jedno oplozené! „Záměrem chovatele nikdy nebylo odchovat takového křížence, šlo spíše o náhodu, která vyústila v toto mládě,“ uvedl Bruno Soares. Samice amazoňana vejce inkubovala a mládě se vylíhlo 5. srpna. O deset dní později bylo odebráno k ručnímu dokrmení. „Dotyčný majitel se nezabývá chovem ptáků, má je pouze jako mazlíčky. Jeho vášní je prostě mít tato zvířata a omylem z toho vyšlo toto,“ líčí Bruno Soares.

Samice hnízdila ve vertikální budce pro amazoňany

Mladý kříženec je o něco větší než amazoňan modročelý má zobák podobný spíše amazoňanům, i když první dny spíše připomínal zobák arů. Celkově je zbarvený zeleně až na žluté břicho. Postavou je podobnější na amazoňany, ale okolo očí má nahé okruží a náznak typických ařích tváří s holou kůží a několika liniemi peříček. Bruno Soares informaci zveřejnil s několika fotografiemi na Facebooku, kde se okamžitě rozpoutala vášnivá diskuse. Někteří uživatelé považují fotografie za podvrh. Jeden z komentujících informoval o podobném případu, který se měl stát před lety v jedné belgické zoo. Tam se měl zkřížit amazoňan modročelý s aratingou škraboškovým. Bruno Soares reagoval na tento příspěvek zveřejněním fotografie tohoto ptáka bez jakéhokoli dalšího komentáře (nereagoval tedy na poznámku původně komentujícího, že nepředpokládal, že by existovala fotografie tohoto ptáka).

Podobné realistické fotografie by mohly vzniknout i za pomoci umělé inteligence, Bruno Soares ale redakci webu Ararauna.cz zaslal i videa mláděte. Jak dodal v diskusi pod zveřejněnými fotografiemi, mezirodoví kříženci amazoňanů se objevovali i v minulosti. Například na kanárském ostrovu Tenerife se ve volné přírodě zkřížil nepůvodní amazoňan oranžovokřídlý a amazónek šupinkový, o čemž jsme na Ararauně psali v březnu 2021. Majitel unikátního křížence ary a amazoňana bude vývoj mláděte pečlivě dokumentovat. Zatím není jasné, co se s nezvykle vypadajícím ptákem stane, ani zda rodiče mláděte budou mít možnost hnízdit i v dalších letech. Zajímavé je, že hnízdní budka byla typická pro amazoňany: prkenná na výšku a samec ararauny se do ní kvůli své velikosti nemohl dostat.

Úvodní foto, galerie a video: archiv Bruna Soarese

Předchozí článek

Kurátor německého ACTP, které vrátilo do přírody ary škraboškové, přijede přednášet na kongres EXOTA Olomouc

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 22. až 24. září 2023

Nejčtenější