Vládní plán na záchranu latamů vlaštovčích zvedl ochránce ze židle. Vůbec neřeší kácení stromů v hnízdištích

UVNITŘ VIDEO – Velké rozčarování neskrývali členové záchranného programu latama vlaštovčího, když se od novinářů dozvěděli, že australské federální ministerstvo životního prostředí zveřejnilo dlouho očekávaný plán na záchranu tohoto kriticky ohroženého papouška. Dokument s nimi totiž nikdo nekonzultoval a navrhované aktivity nijak nepomohou posílit populaci vzácného ptáka, která podle posledních odhadů čítá už jen 300 až 750 dospělých jedinců. Ministerstvo ve svém plánu považuje za největší hrozbu pro latamy nepůvodní vakoveverky létavé. Ty sice představují nebezpečí pro samice sedící na snůškách a pro mláďata, mnohem větší riziko ale představuje takřka neregulovaná těžba dřeva v hnízdištích latamů vlaštovčích.

Navíc v místech, kde je těžba intenzivní, je i horší situace s vakoverekami. Plán, který u příležitosti Dne ohrožených druhů zveřejnila australská ministryně životního prostředí Tanya Plibersek, je podle ochránců spíše polotovarem a neprošel odbornou oponenturou. Ministryně uvedla, že plán počítá s uvolněním finančních prostředků ve výši 1,3 milionu dolarů a na podporu „dlouhodobého přežití druhu“. Podle ochránců se k odborníkům naposledy dostal oficiální návrh takového plánu v roce 2019, kdy byl uvolněn k veřejnému připomínkování. Práce na této verzi plánu nebyla dokončena, údajně kvůli tomu, že šlo o federální dokument a dva australské státy ho neodsouhlasily. Nynější plán se k ochráncům dostal poté, co je novináři požádali o odborné vyjádření k dokumentu.

Vláda se neumí postavit lesnické lobby, míní ochránce

Ministerstvo životního prostředí následně na své stránce na Facebooku uvedlo, že dokument ještě „dokončuje“ a bude zveřejněn v „následujících týdnech“. „Podstatou problému je fakt, že ministryně dala prohlášení médiím, že plán na záchranu latamů vlaštovčích je na světě a přesto ho nikdo ze záchovného týmu tohoto druhu neviděl,“ citovala australská mutace deníku The Guardian Micka Rodericka, zástupce organizace BirdLife Australia v záchranném programu latama vlaštovčího. „Člověk by očekával, že členové záchranného programu uvidí pracovní nebo dokončenou verzi předtím, než bude vydána a než k ní budou mít přístup média,“ dodal Roderick. Podle ornitologa Dejana Stojanovice se na plánu dlouhá léta nepracovalo a ochránci měli pocit, že jejich podněty skončily na „vedlejší koleji“.

Redakce deníku The Guardian loni odhalila, že se tasmánští a federální australští byrokrati snažili prosadit změny v plánu na záchranu latamů, které by bagatelizovaly vědecké důkazy o zásadní hrozbě těžby dřeva a jejího přímého vlivu na přežití latama ve volné přírodě. „Navzdory horám důkazů, že těžba dřeva v Tasmánii je klíčovou hrozbou pro latamy vlaštovčí, se vláda snaží obětovat spíše vačice kvůli své neschopnosti postavit se lobby lesnického průmyslu,“ míní Dejan Stojanovic. Podle jeho slov není jasné, za co chce vláda utratit slibovaných 1,3 milionů dolarů na ochranu latamů. Záchranný program přišel o veškeré státní prostředky poté, co předchozí koaliční federální vláda zrušila národní vědecké centrum pro ohrožené druhy a od té doby jsou ochránci závislí na veřejných darech a sponzorech.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Trshuvo

Předchozí článek

Češi získali 14 medailí na neoficiálním mistrovství světa výstavních agapornisů BVA Masters 2023

Dálší článek

Kurátor německého ACTP, které vrátilo do přírody ary škraboškové, přijede přednášet na kongres EXOTA Olomouc

Nejčtenější