Češi získali 14 medailí na neoficiálním mistrovství světa výstavních agapornisů BVA Masters 2023

UVNITŘ TABULKY A VIDEO – Úspěšnější než loni byli čeští chovatelé na letošním ročníku mezinárodní výstavy agapornisů BVA Masters 2023, která se uskutečnila začátkem září v belgickém Aalstu. Tři čeští účastníci si dovezli celkem 14 medailí, což je o tři více než v roce 2022. Z toho třikrát zvítězili ve skupinách výstavních agapornisů, získali jedno první, dvě druhá a osm třetích míst v jednotlivých vystavovaných barevných třídách. Vůbec nejúspěšnějším českým účastníkem BVA Masters 2023 byl Petr Vopálka s dvěma vítězstvími ve skupině a prvním, druhým a třetím místem ve třídě. Pět ocenění, druhá a třetí místa ve třídě, získal Petr Kunčar, a čtyři medaile Marek Blažek (na snímku), který si odnesl jedno vítězství ve skupině a tři třetí místa ve třídách.

Výstavy, kterou tradičně pořádalo Belgické sdružení chovatelů agapornisů (Belgische Vereniging Agaporniden), se letos účastnilo rekordních 144 chovatelů z řady evropských zemí, ale také například z Pákistánu. Kromě tří Čechů na BVA Masters 2023 vystavoval také jeden Slovák. „Že je BVA známé daleko za hranicemi Belgie, víme už nějakou dobu. Zaznamenáváme, že kvalita agapornisů ze zahraničí se každým rokem zvyšuje, a to je věc, kterou jako BVA vítáme. Znamená to, že ostatní země uplatňují naše standardy posuzování při chovu ptáků dosahujících velmi vysokých kvalit,“ uvedl prezident BVA Dominique Veeckmans. Belgické sdružení chovatelů agapornisů (BVA) existuje od roku 1992 a první výstavu pořádalo v roce 1993.

Za dva týdny bude celostátní výstava agapornisů i v Česku

Čeští chovatelé vystavují na BVA Maters od roku 2009 a postupně převzali označování mutací od BVA, stejně jako standard výstavních agapornisů. Letos do Aalstu cestovalo hned 12 členů českého klubu chovatelů agapornisů a čtyři z nich vystavovali. Řada českých chovatelů je už také členy BVA, stejně jako mnozí další z jiných evropských zemí, ale například i z Indonésie, Filipín nebo Jižní Ameriky. „Je to už celosvětově známý klub. Na BVA Masters bývá okolo dva a půl tisíce agapornisů, takže na této výstavě můžete standard dostat „do oka“. Dá se tam hezky porovnat, jak by měli ptáci vypadat, naučit se mutace,“ popisoval před šesti lety v rozhovoru pro Novou EXOTU a server Ararauna.cz zakladatel Českého agapornis klubu Miloslav Blažek.

Vlastní mistrovství pořádá každoročně také tato česká organizace, která už sdružuje i chovatele ze Slovenska, Maďarska nebo Polska. Letošní jubilejní 15. ročník se uskuteční v sobotu 30. září a neděli 1. října v prostorách Colatransportu v Brně. Pořadatelé slibují vystavit sedm druhů agapornisů (s výjimkou agapornise oranžovohlavého všechny, co se chovají v zajetí) a součástí doprovodného programu mají být i oslavy 15. výročí vzniku klubu. Vystavované agapornise budou letos v Brně posuzovat Češi René Poštulka a Václav Blažek, slovenský posuzovatel Miroslav Kozej a Bernd Ziegenfuß z Německa.

Zdroj: YouTube.com/@agapornispersonatus
Zdroj: YouTube.com/@agapornispersonatus
Zdroj: YouTube.com/@agapornispersonatus
Zdroj: YouTube.com/@agapornispersonatus

Úvodní foto: archiv Marka Blažka

Předchozí článek

Zoopark Zájezd podporuje podpisovou akci proti pozitivním seznamům zvířat EU. Zřídil dvě podpisová místa

Dálší článek

Vládní plán na záchranu latamů vlaštovčích zvedl ochránce ze židle. Vůbec neřeší kácení stromů v hnízdištích

Nejčtenější