Zakažme kácení v 7 % lesů na Tasmánii a zachraňme tím latamy vlaštovčí, navrhují ochránci

Tasmánská vláda by měla zcela zakázat těžbu dřeva na sedmi procentech zalesněného území tohoto jihoaustralského ostrova, aby tak předešla riziku, že do deseti let v přírodě zcela vyhyne latam vlaštovčí. Ve zprávě pro nevládní organizace The Wilderness Society, The Tree Projects a BirdLife Australia to uvádí ekologové Jennifer Sanger a Nick Fitzgerald. Kácení stromů je vedle přemnožených vakoveverek pro latamy největším nebezpečím. Zvláště pak pokud se lesníci soustředí na vzrostlé staré eukalypty, v nichž latamové rádi hnízdí. Ideální hnízdní strom je totiž 100 až 140 let starý, takže se nedá tak snadno nahradit. Sedmi procentům zalesněné plochy na Tasmánii odpovídá 60 tisícům hektarů, upozornil zpravodajský server ABC.

Plán předpokládá, že tasmánská vláda přehodnotí dosavadní kvóty na těžbu dřeva. Podle nich totiž lesníci mohou vytěžit 137 tisíc metrů krychlových dřeva ročně. Ochránci namítají, že to je moc a kvóta by se měla snížit. „Stávající způsob ochrany latamů vlaštovčích na Tasmánii je žalostně nedostatečný,“ konstatuje Jennifer Sanger. „Každoročně přicházíme o značné množství hnízdních biotopů latamů kvůli těžbě dřeva.“ Snížení kvóty by pomohlo organizaci Sustainable Timber Tasmania (STT), která spravuje hnízdní biotopy latamů, lépe se postarat o tyto kriticky ohrožené papoušky. Ve volné přírodě přežívá už asi jen 750 latamů, podle některých zdrojů však jejich počet klesl již na pouhých 300 ptáků.

Špatná zpráva: kriticky ohrožených latamů vlaštovčích jsou v přírodě už jen pouhé tři stovky

Ochránci: Máme 10 let, potom latam vyhyne

O snížení kvóty pro roční objem vytěženého dřeva žádala STT, ještě pod svým dřívějším názvem Forestry Tasmania, již v roce 2016, ovšem bezúspěšně. Státní obchodní společnost, která zastřešuje těžbu dřeva v Tasmánii, totiž ministrovi pro přírodní zdroje Guyiovi Barnettovi sdělila, že pokud by se roční kvóta na vytěžené dřevo snížila na 96 tisíc krychlových metrů, náklady na těžbu a zpracování dřeva by byly vyšší než příjmy z jeho prodeje a provoz by byl ztrátový. Ministr Barnett poté žádost předchůdkyně STT zamítl. Loňský pokus Strany zelených o zrušení kvóty na vytěžené dřevo narazil v tasmánském parlamentu, kde proti němu hlasovali jak poslanci liberální vládní koalice, tak labouristická opozice.

„Latam vlaštovčí čelí bezprostřední hrozbě vyhynutí. Pokud proti ní nezasáhneme hned, je velmi pravděpodobné, že tento druh do deseti let vyhyne,“ naléhá Jennifer Sanger. „My už máme jasný plán, víme, co se musí udělat, jen k tomu potřebujeme najít politickou vůli,“ dodává. Předseda ornitologické společnosti BirdLife Tasmania Eric Woehler proto naléhavě vyzval tasmánskou vládu, aby urychleně jednala. „Veškeré výzkumy, které za posledních 10 až 15 let provedli biologové z celé Austrálie, jasně prokazují, že tomuto druhu hrozí vyhubení,“ konstatuje Woehler. „Opravdu nemáme čas nazbyt, pokud to se záchranou tohoto druhu myslíme vážně.“ Mluvčí tasmánské vlády nekomentoval, proč kabinet odmítá snížit kvótu pro těžbu dřeva. Zopakoval, že už dříve vláda vyčlenila 127 tisíc hektarů pozemků pro ochranu biodiverzity a z toho devět tisíc hektarů speciálně pro latamy vlaštovčí.

Dobrovolníci na Tasmánii se postavili strojům na těžbu dřeva v lese, kde zrovna hnízdí latamové vlaštovčí

Úvodní foto: Wikimedia Commons / JJ Harrison

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..