Dobrovolníci na Tasmánii se postavili strojům na těžbu dřeva v lese, kde zrovna hnízdí latamové vlaštovčí

Vlastními těly bránili strojům na těžbu dřeva ochránci přírody v tasmánské lesní oblasti Lonnavale. Tamní společnost Forestry Tasmania se totiž rozhodla kácet stromy v místech, kde zrovna probíhá hnízdění kriticky ohrožených papoušků latamů vlaštovčích, jejichž zbytková populace se odhaduje na pouhých 300 pohlavně dospělých jedinců. Nevládní organizace Forestry Watch a Wilderness Society spustily petici s názvem „Jednejte rychle“, aby zabránily dalšímu ničení hnízdního biotopu latamů. „Je neuvěřitelné, že v těchto lesích dochází k těžbě dřeva během hnízdní sezóny latamů vlaštovčích,“ prohlásila manažerka Forestry Watch pro zpravodajský server Tasmanian Times.

Firma začala s těžbou tento týden a soustředí se do dvou sektorů, přičemž v jednom z nich latamové prokazatelně hnízdí. Podle ochránců přírody jde o vysoce kvalitní les s vysokou enviromentální hodnotou. Doposud platilo nepsané pravidlo, že od září do února, kdy probíhá hnízdní sezóna latamů, nesmí lesnické firmy těžit dřevo blíže než 500 metrů od hnízdní lokality. Hnízdiště musí být navíc okamžitě nahlášena manažerovi záchranného programu latamů vlaštovčích. „Právě teď máme šanci zachránit nejrychleji létajícího papouška na světě, jehož populace rapidně klesá, protože jeho biotopy jsou ničeny těžbou dřeva. Předpokládá se, že do roku 2030 vyhyne,“ řekla novinářům studentka ekologie Hannah Nicholson, která se přímo účastnila blokády těžebních strojů.

Pomáhat a zabít: tasmánská vláda chrání a zároveň likviduje latamy vlaštovčí

Ministr životního prostředí mohl lokalitu ochránit

„Výjimky ze zákona o ochraně životního prostředí pro lesní správu Tasmánie a chabé reakce politiků způsobily, že tento druh je na pokraji vyhynutí. Pokud chceme, aby jej zažily naše děti, musíme rychle jednat. Jinak si budeme o latamovi vlaštovčím už během příští dekády vyprávět jako o tasmánském tygrovi,“ připomněla Nicholson osud dalšího bájného tasmánského zvířete, které vyhynulo na přelomu 19. a 20. století. Petice „Act Swiftly“ požaduje, aby tasmánský ministr životního prostředí Guy Barnett zastavil těžbu dřeva v lesích Lonnavale a prohlásit oblast za hnízdní biotop latama vlaštovčího, což vědci navrhovali již dvakrát, ale vždy to bylo zamítnuto.

„Zahajujeme tuto petici, abychom poskytli latamům vlaštovčí další formu ochrany, kterou tak nutně potřebují, v pravděpodobně nejkritičtější lokalitě na Tasmánii, v lesní oblasti Lonnavale, jež má vysokou hodnotu,“ prohlásila šéfka organizace Forestry Watch. „Ministr Guy Barnett mohl tuto oblast prohlásit za chráněné hnízdiště latamů vlaštovčích pouhým kliknutím myši. To by znamenalo, že by se tyto lesy lépe obhospodařovaly, což by dalo latamům vlaštovčím větší šanci na přežití. Konec konců, všechny hnízdní lokality latamů a všechny lesy s vysokou enviromentální hodnotou by měly být trvale chráněny,“ dodala ekoložka s tím, že nemyslitelné, aby těžba dřeva probíhala v srdci hnízdí lokality kriticky ohrožených ptáků zrovna v době, kdy vyvádí mladé.

Budky pro kriticky ohrožené latamy vlaštovčí nebylo kam vyvěsit, lesníci jejich hnízdiště vykáceli

Úvodní foto: Forestry Watch a Wilderness Society

Předchozí článek

Na Novém Zélandu objevili dosud neznámou populaci kriticky ohrožených kakariki horských

Dálší článek

Rekordní let neofémy oranžovobřiché ze zimoviště na hnízdiště přesáhl 1000 km

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější