Pomáhat a zabít: tasmánská vláda chrání a zároveň likviduje latamy vlaštovčí

UVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožený tasmánský papoušek latam vlaštovčí se zase o něco blíže vyhynutí. Jeden ze dvou migrujících druhů papoušků na světě přichází o vhodné hnízdní biotopy i přes to, že tasmánská vláda zpřísnila předpisy o ochraně přírody. Kabinet však zároveň jde na ruku dřevozpracujícímu průmyslu. Podle zjištění Australské národní univerzity (ANU) stačili těžaři zlikvidovat již čtvrtinu všech hnízdních lokalit latamů. Vznik nových hnízdišť není tak jednoduchý: papoušci dávají přednost velmi starým lesům se stromy starými 150 let, v nichž si vytváří hnízdní dutiny. V mladších porostech jsou jejich hnízda mnohem zranitelnější.
Z dřívějšího výzkumu ANU vyplynulo, že největší nepřítel latamů, vakoveverka, zlikviduje až 83 procent všech hnízd. Mezinárodní organizace BirdLife International již před časem upozornila, že v přírodě zbývá poslední zhruba tisícovka latamů a pokud bude jejich populace klesat takovým tempem jako dosud, do 16 let v přírodě zcela vyhynou. I když tasmánská a rovněž australská federální vláda přijaly tvrdá opatření na zachování tohoto druhu, zákony umožňující těžbu dřeva mají přednost před ochranou přírody. Reálně tak hrozí, že latamové v přírodě skutečně vyhynou. Těžaři se totiž neštítí kácet stromy i během hnízdního období.

Vláda nechala vykácet už třetinu eukalyptů

Jenom během let 1997 až 2016 zmizela v Tasmánii třetina eukalyptových lesů. Loni tasmánská vláda přijala novou smlouvu s těžaři, která umožňuje kácet stromy až do konce roku 2037. Australské federální zákony upřednostňují regionální dohody o lesích před zákona o ochraně životního prostředí a zachování biologické rozmanitosti. Autoři studie ANU, Dr. Matthew Webb a Dejan Stojanovič, ale viní tasmánskou vládu z toho, že dosud nebyla schopna přijmout dva klíčové dokumenty o ochraně latamů, z nichž jeden je již z roku 2007. „Výsledkem je, že stále ztrácíme kriticky důležitý hnízdní habitat,“ konstatuje Dr. Webb. „Jsme svědky dobrých pokusů o regulaci těžby, které ale nikam nevedou.“

K TÉMATU: Australské ochránce šokoval případ kácení hnízdních stromů latamů vlaštovčích

Latam vlaštovčí byl zařazen do programu 20 cílových druhů ptáků, které chce ochránit i australská federální vláda („20 ptáků do roku 2020“). Ochránci se proto chtějí obrátit na federální kabinet. Deník The Guardian napsal tasmánské ministryni životního prostředí Elis Archerové a požádal ji o vyjádření. Australské federální úřady mezitím zahájily vlastní vyšetřování, proč jsou dosavadní dohody o ochraně latamů neúčinné. „Pokud vezmeme v úvahu další ekologické hroby pro latamy, jako jsou vakoveverky a zvyšující se četnost lesních požárů, nevypadá to pro populaci tohoto papouška moc dobře,“ upozorňuje Dr. Webb.

Úvodní foto: Tasmania Parks and Wildlife Service / Peter Tonelli
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. července 2018

Dálší článek

Nádrž Krásné u Šumperka v sobotu ožije celostátním srazem volně létajících papoušků. Již pošesté

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější