Nádrž Krásné u Šumperka v sobotu ožije celostátním srazem volně létajících papoušků. Již pošesté

UVNITŘ VIDEO – Vyznavači volného letu papoušků se tuto sobotu 4. srpna sejdou již pošesté u vodní nádrže Krásné poblíž Šumperka na celostátním srazu. Papouščí den odstartuje v 11 hodin dopoledne a očekává se účast minimálně tří desítek chovatelů a téměř stovky papoušků od malých andulek a alexandrů po velké ary, včetně největšího papouška světa, metr dlouhého ary hyacintového. Program setkání bude jako každý rok volný, záleží na jednotlivých chovatelích, kdy a jak se do volného létání zapojí. Někteří majitelé papoušků budou u Krásného trávit i několik dní v autokempu Nový Malín. Volně létající papoušky tak bude možné spatřit několik dní před i po srazu.
Organizátorem setkání je jako každoročně šumperský chovatel a propagátor volného létání papoušků Zdeněk Krňávek. Očekává se velká účast veřejnosti, během loňského pátého ročníku srazu dorazilo ke Krásnému na 2 500 zvědavců. Pro zájemce budou k dispozici i stánky s chovatelskými potřebami a upomínkovými předměty, např. fotoobrazy s různými druhy papoušků. Občerstvení zajistí místní restaurace, účastníci však musí počítat s tím, že se v nejexponovanějších časech od 10:00 do 15:00 budou vytvářet fronty. Pro děti bude na místě připravena jízda na ponících, účastníci setkání si také budou moci půjčit šlapadlo na přehradě. U příjezdových cest k nádrži bude po dobu setkání omezena rychlost kvůli nebezpečí střetu s letícími papoušky. Taktéž bude zajištěno parkoviště pro návštěvníky, bez něhož se v tomto počtu už akce neobejde.

Kvůli horku nezapomeňte na vodu a rozprašovače

Na sraz budou moci přijít i další zájemci se svými papoušky, volné vypouštění ale organizátor doporučuje výhradně vycvičeným opeřencům. Část papoušků bude k vidění na speciálních kšírech nebo v klecích. „Za zdraví a bezpečnost papoušků zodpovídají jejich majitelé,“ upozorňuje Zdeněk Krňávek. Při loňském setkání na Krásném ulétl jedněm chovatelům pár arů zelenokřídlých. Samce se jim podařilo vypátrat dva dny poté v obci Libina deset kilometrů od místa srazu, samice unikala pět dnů a nakonec přistála na sídlišti v Šumperku, několik metrů od paneláku, kde jsou chovány volně létající ary ararauny Bára a Endy, kteří byli vlastně prvními papoušky v České republice, kteří začali pravidelně volně létat, a to od května roku 2012.

K TÉMATU: U Šumperka padl český rekord: 55 volně létajících papoušků obdivovalo 2 500 návštěvníků

V loňském roce na Papouščí den dorazilo 97 papoušků, z toho 55 létalo volně. Zdaleka nejčetněji zastoupeným druhem byl arararauna (42 jedinců), poté následovali papoušci žako (10) a arové zelenokřídlí (5). Obecně převládali arové, jichž bylo na Krásném šest druhů a jeden mezidruhový kříženec (přesné počty a druhy najdete v loňské reportáži). Organizátoři letos doporučují, aby návštěvníci i chovatelé vzhledem k horkému počasí nezapomněli pokrývky hlavy a dostatek tekutin pro sebe i pro papoušky. Volně létající i vystavovaní papoušci uvítají i rosení z rozprašovačů.

Úvodní obrázek: Zdeněk Krňávek
Předchozí článek

Pomáhat a zabít: tasmánská vláda chrání a zároveň likviduje latamy vlaštovčí

Dálší článek

Ptačí burza ve slovenské Nitře posune začátek na 7:00 a zakáže prodej z přenosek

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější