Rekordní let neofémy oranžovobřiché ze zimoviště na hnízdiště přesáhl 1000 km

Neoféma oranžovobřichá, jeden z nejvzácnějších druhů papoušků na světě, patří mezi přísně tažné druhy, které se každoročně na zimu stěhují z hnízdišť na Tasmánii do jižní Austrálie, kde přezimují. Při cestě do zimovišť a zpět tito malí a nenápadní ptáci překonávají stovky kilometrů. Letošní rekordman, samec označovaný ochránci jako „Silver Red P“, který se vylíhl v přírodě, letos urazil při cestě na hnízdiště v tasmánském Melaleucu rekordních více než 1000 kilometrů. Na svém oficiálním profilu na Facebooku o tom informovali zástupci Tasmánského programu na záchranu neofémy oranžovobřiché. Celkem se do pondělí 8. listopadu na Tasmánii vrátilo 45 neofém oranžovobřichých, což naznačuje, že by letos mohlo dojít k dalšímu rekordu.

Největší počet ptáků za poslední více než dekádu se ze zimovišť vrátil loni, kdy jich bylo 51. Ochránci jsou přesvědčeni, že letos tento rekord pokoří, protože neofémy se ze zimovišť vrací až do poloviny prosince. Ze současných 45 navrátilců je 27 samic a 18 samců. Dvě třetiny navrátilců (31) jsou ptáci, kteří pochází z volné přírody a 14 jsou jedinci odchovaní v zajetí, kteří byli vypuštění do přírody v předchozích hnízdních sezónách. 18 ptáků je jednoletých, 27 je ve stáří dvou a více let, upřesnili zástupci záchranného programu. Samčí rekordman Silver Red P se na Melaleuco vrátil ze zimoviště v jižní části australské aglomerace Adelaide. Tam způsobil velkou radost místním ornitologům, protože šlo o první zaznamenanou zimující neofému oranžovobřichou po osmi letech.

Tasmánská vláda uvolní další peníze na záchranu neofém oranžovobřichých a latamů vlaštovčích

Dvě třetiny navrátilců pochází z přírody

K současným 45 navrátilcům ze zimovišť ochránci připojí dalších 15 neofém oranžovobřichých, které vypustí ve dvou vlnách z chovu v zajetí. Poté bude na hnízdišti 60 papoušků, z toho 35 samic a 25 samců. Nejde však o konečný počet, další neofémy by se ještě měly vrátit po vlastní ose ze zimovišť a minulý týden došlo k další vypouštění čtyř samců odchovaných v zajetí. Během následujících dvou týdnů ochránci vyhodnotí, kolik se jich dokázalo úspěšně aklimatizovat a přežít. Finální počet ptáků, kteří budou tvořit hnízdní skupinu pro letošní rok, budou biologové znát po 15. prosinci. Veškeré hnízdění je podrobně monitorované a ochránci jej podporují vyvěšováním umělých hnízdních budek a přikrmováním ptáků.

„Neofémám oranžovobřichým ještě zbývá pár týdnů, než se všechny vrátí do Melaleuca, takže začínáme být nadšení z vyhlídky na překročení loňského více než desetiletého rekordu s 51 navrátivšími ptáky. Jsme přesvědčeni o tom, že ho prostě překonáme!“ netají se zástupci záchranného programu na své facebookové stránce. Zpět ze zimovišť se do Tasmánie vrací každoročně zhruba čtvrtina ptáků, kteří tam po ukončení hnízdní sezóny odletí. Loni z Melaleuca odlétalo na zimoviště celkem 192 ptáků.

Z Tasmánie do zimovišť v Austrálii odlétlo 192 neofém oranžovobřichých, nejvíce od konce 80. let

Úvodní foto:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..