Tasmánská vláda uvolní další peníze na záchranu neofém oranžovobřichých a latamů vlaštovčích

Vrcholní politici na Tasmánii vyslyšeli prosby ochránců přírody a prodloužili financování záchranných projektů kriticky ohrožených papoušků neofémy oranžovobřiché a latama vlaštovčího. U příležitosti národního dne ohrožených druhů to oznámil tasmánský ministr životního prostředí Roger Jaensch a informaci na svém webu zveřejnil i tasmánský premiér. „Tasmánská vláda investovala 2,5 milionu (australských) dolarů do speciálního chovného zařízení na pláži Five Mile Beach, čímž pro neofémy oranžovobřiché zdvojnásobila kapacitu pro chov v zajetí. Můžeme tak dlouhodobě udržovat životaschopnou genetickou pojistku a zvýšit počet ptáků, které se možné vypouštět do přírody a doplňovat tak divokou populaci,“ uvedl ministr Jaensch.

Loni tato strategie vedla k rekordní hnízdní sezóně a ochránci se podle ministra už připravují na další úspěšný rok na jediných známých hnízdištích neofémy oranžovobřiché v odlehlé části jihozápadní Tasmánie. „Jsem hrdý na to, že tasmánská liberální vláda nadále podporuje tak důležité iniciativy, jako je záchranný program neofémy oranžovobřiché a že jsme posílili náš závazek zajistit přežití ohrožených druhů zvířat na Tasmánii prostřednictvím řady projektů, které jsou zahrnuty ve státním rozpočtu na roky 2021 a 2022,“ dodal ministr životního prostředí. Kabinet rovněž pamatoval na finanční podporu záchranného projektu latama vlaštovčího, nejrychlejšího papouška světa, který hnízdí pouze na Tasmánii a stejně jako neoféma oranžovobřichá na zimu migruje do jižní Austrálie.

Z Tasmánie do zimovišť v Austrálii odlétlo 192 neofém oranžovobřichých, nejvíce od konce 80. let

Milion dolarů ročně na program ochrany latamů

„Pracujeme na lepším pochopení dopadů a hrozeb pro latama vlaštovčího, abychom zabránili jeho vyhynutí. Víme, že u migrujících ptáků je nepředvídatelné využívání různých stanovišť ochranářskou výzvou a vyžaduje koordinované akce napříč jurisdikcemi a zúčastněnými stranami, a proto v příštích čtyřech letech věnujeme z rozpočtu jeden milion dolarů na podporu těchto aktivit a záchovných programů,“ prohlásil Roger Jaensch. Více financí vláda slíbila také na záchranný program ďáblů medvědovitých, kterým se také říká tasmánští čerti. K jednomu milionu dolarů ročně přidá dalších 450 tisíc dolarů v letošním a příštím roce. „Celkové financování tohoto programu tak činí přibližně 1,45 milionu dolarů ročně na obnovu a trvalou udržitelnost divoké populace ďáblů,“ doplnil ministr.

Kabinet se rovněž zavázal přezkoumat dosavadní strategii ochrany ohrožených druhů a poskytne na to částku 300 tisíc dolarů, aby byl tento přezkum „komplexní a v souladu se současnými vědeckými poznatky“. Neofém oranžovobřichých nyní žijí ve volné přírodě necelé dvě stovky, latamů vlaštovčích je podle posledních odhadů posledních tři sta. Oba druhy jsou tažné, na Tasmánii hnízdí a zimují v Austrálii. U latamů je velkým problémem těžba dřeva a ničení vhodných stromů s hnízdními dutinami, a také překážky během migrace, jakými mohou být například větrné elektrárny a výškové nebo různé prosklené stavby. U neofém je problém s příbuzenským křížením a složitým učením vypuštěných ptákl odchovaných v zajetí, jak migrovat do zimovišť.

Špatná zpráva: kriticky ohrožených latamů vlaštovčích jsou v přírodě už jen pouhé tři stovky

Úvodní foto: Ron Knight, Trshuvo / Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!