Rok poté, co Evropská komise zveřejnila revidovaný akční plán Evropské unie proti obchodování s volně žijícími druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, který zahrnuje vznik studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat, se v Bruselu setkali zástupci nevládních organizací prosazujících tento seznam, členských států EU, Evropské komise, Evropského parlamentu a soukromého sektoru, aby na odborné konferenci zhodnotili naplňování tohoto plánu. Na celodenní akci, která se konala již 16. listopadu, se podílely i organizace, které přímo prosazují vznik pozitivního seznamu zvířat EU, konkrétně pak Eurogroup for Animals a Animal Advocacy and Protection (AAP). Za Českou republiku se konference zúčastnil Ondřej Klouček z ministerstva životního prostředí.
Česko na akci nepodpořilo pozitivní seznamy
Česko na konferenci prezentovalo svůj plán boje proti nelegálnímu obchodování s volně žijícími druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, který implementuje ten evropský. Zástupci Litvy, Nizozemska, Kypru a Belgie poté přednesli své zkušenosti s národními pozitivními seznamy zvířat a podle organizátorů zdůraznili význam těchto seznamů pro ochranu dobrých životních podmínek zvířat, veřejného zdraví a biologické rozmanitosti. „Je to důležité v souvislosti s připravovanou studií Evropské komise o přidané hodnotě a proveditelnosti pozitivního seznamu EU pro domácí mazlíčky. Panelisté zdůraznili přidanou hodnotu pozitivního seznamu EU pro lepší regulaci obchodu uvnitř EU a potřebu zachovat vnitrostátní seznamy, které by byly přísnější než seznam EU,“ konstatovali pořadatelé bruselské konference.
„Nelegální obchod s volně žijícími zvířaty není jen hlavní hrozbou pro ochranu přírody, ale také odsuzuje miliony zvířat k životu v utrpení. Tato konference ukázala, že existuje řešení! Doufáme, že tyto plodné diskuse povedou k pozitivní změně právního rámce, zejména k zavedení pozitivního seznamu EU, který je velmi potřebný pro lepší regulaci tohoto obchodu,“ prohlásila generální ředitelka organizace Eurogroup for Animals Reineke Hameleers. „Dnes se o své zkušenosti a ponaučení podělilo několik členských států, které už zavedly pozitivní seznam. Je to klíčové nejen pro EU, která by je měla vzít v úvahu při provádění své studie proveditelnosti, ale také pro ostatní členské státy, které ještě musí takový nástroj zavést,“ reagoval Laurens van de Noort z organizace AAP.
„Evropa měla kriminalizovat dovozy nelegálně odchycených zvířat“
„Poselství z dnešní konference je jasné: Pozitivní seznam je vysoce účinný způsob, jak bojovat proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími druhy zvířat a planě rostoucími rostlinami, protože ten je jedním z hlavních rizik, s nimiž nás obor exotických zvířat konfrontuje,“ dodal de Noort. „Dnešní konference ukázala, jak důležité je, aby EU odstranila chyby ve stávajících předpisech EU o obchodu s volně žijícími druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Tím, že EU nekriminalizovala dovoz vnitrostátně chráněných druhů volně žijících živočichů, které byly odchyceny v rozporu se zákony jiných zemí, a umožnila legální obchodování s těmito ukradenými volně žijícími živočichy v členských státech, se EU nadále podílí na ztrátě biologické rozmanitosti jinde ve světě. Toto nemůže a nesmí pokračovat,“ přidala se Joanna Swabe z organizace Humane Society International/Europe.
„Mnoho států ani neví, že jejich ohrožené a národně chráněné druhy jsou kradeny a pašovány do Evropy, aby byly prodávány jako exotická domácí zvířata. Naše dnešní akce potvrdila, že Evropská unie se svou odpovědností jakožto hlavního centra a destinace musí naléhavě zakročit proti této konkrétní formě zločinu proti volně žijícím zvířatům,“ uvedla Sandra Altherr z organizace Pro Wildlife. A konečně Ilaria Di Silvestre, vedoucí oddělení politiky a kampaní EU z organizace IFAW, zkritizovala internetové obchodování s volně žijícími druhy zvířat a planě rostoucích rostlin: „Odstranění kybernetické kriminality v oblasti volně žijících živočichů vyžaduje získání specifického vybavení a kompetencí ze strany donucovacích a soudních orgánů, ale v současné době existují v různých zemích obrovské rozdíly v úrovni účinnosti odhalování a stíhání kybernetické kriminality. K boji proti zločineckým sítím v EU i mimo ni jsou zapotřebí nové nástroje, školení a spolupráce.“
Konferenci pozdravil i eurokomisař pro životní prostředí
Kriminalizace chovatelů exotických zvířat a pěstitelů cizokrajných rostlin se prolínala jako nit celou konferencí. Akci bohužel zaštítila řada evropských politiků. Například evropský komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius, na konferenci zaslal video zdravici, v níž zdůraznil roli nezákonného obchodování se zvířaty a rostlinami při ztrátě biologické rozmanitosti a podkopávání míru a bezpečnosti. Vlastní poselství akci adresoval poslanec Evropského parlamentu César Luena z frakce socialistů a demokratů. Osobně na konferenci vystoupil slovenský europoslanec Martin Hojsík, místopředseda Progresivního Slovenska, který podpořil potřebu nových legislativních nástrojů na úrovni EU, včetně pozitivních seznamů a kriminalizace obchodu s volně žijícími druhy zvířat a planě rostoucích rostlin v EU.
Evropská komise momentálně vybírá realizátora studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat. Uzávěrka přihlášek pro zájemce byla v polovině září, vítěze by měla komise oznámit do konce letošního roku. Realizátor pak bude mít lhůtu 19 měsíců na vypracování studie, přičemž musí vzít v úvahu názory příznivců i odpůrců seznamu ze všech členských zemí EU. V České republice probíhá proti záměru zavedení celoevropského pozitivního seznamu zvířat podpisová akce, kterou podpořilo již osm tisíc občanů. Podpisové archy a doprovodné informace lze stáhnout na webu www.pozitivniseznamy.cz. Podpisová akce bude probíhat i celý příští rok a podpořit ji bude možné i na vybraných chovatelských výstavách a burzách.
Úvodní foto: Eurogroup for Animals