Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Litva od listopadu omezí chov savců, zpřísní podmínky u ptáků

UVNITŘ DOKUMENT A TABULKY – Půldruhý měsíc dělí litevské chovatele od zavedení tamního pozitivního seznamu zvířat určených pro zájmový chov. 1. listopadu začne platit novela zákona o ochraně zvířat, jejíž součástí bude seznam povolených druhů savců. Ten obsahuje 34 položek u nepůvodních druhů (někdy jde o celé rody hlodavců) a 23 druhů domestikovaných druhů savců. Zároveň se ale nová pravidla dotknou i chovatelů ptáků. Například tím, že zákon ukládá minimální rozměry chovatelského zařízení pro konkrétní druhy, zavádí povinnost registrace všech chovů (s výjimkou některých druhů) a zákaz veškerých výstav s výjimkou těch, které splňují vědecké a vzdělávací účely. Skončí také veškeré burzy zvířat. Chovatelé mají na splnění podmínek zákona a pozitivního seznamu lhůtu 18 měsíců.

„Pravidla stanoví, že je povoleno chovat různé druhy myší, křečků, činčil, zubrů, bizonů, srnců, jelenů, muflonů. Některé druhy – plch africký, vakoveverka létavá, ježek bělobřichý a mara stepní – se budou moci chovat pouze do 1. září 2025,“ uvedl náměstek litevského ministra životního prostředí Kęstutis Šetkaus. U ptáků bude zakázané chovat je v zajetí na úvazu nebo řetízku. „Chov jiných druhů savců v zajetí než na seznamu je zakázán s výjimkou případů, kdy byla zvířata legálně získána před 1. dubnem 2024. Zvířata zakoupená před tímto datem budou držena bez možnosti rozmnožování. Tento zákaz se nevztahuje na držení volně žijících zvířat v zoologických zahradách, které jsou zapojeny do programů chovu a vypouštění chráněných druhů za účelem obnovy populace a reintrodukce těchto druhů,“ informovalo litevské ministerstvo zemědělství.

Zákaz chovu kříženců a každoroční výkazy počtu zvířat

Pravidla se dotknou také chovatelů dravých ptáků. Sokolníci je nebudou moci volně vypouštět, pokud je nevyužívají k lovu nebo plašení volně žijících ptáků, například u letištních ploch. „V takových případech bude nutné mít doklad o jejich zákonném nabytí nebo potvrzení o komerčním využití,“ uvádí resort životního prostředí. Zákon také zakazuje chovat a odchovávat křížence různých druhů zvířat, pokud to není vyloženě pro vědecké účely. Ačkoli litevský pozitivní seznam zvířat obsahuje jen savce, zákon zároveň obsahuje výčet čeledí zvířat, jejichž chov je vysloveně zakázán. Mezi nimi jsou například i krokodýli. A určuje povinnost registrace chovů nepůvodních druhů s výjimkou pštrosů, kanárů, agapornisů růžohrdlých, andulek vlnkovaných, korel chocholatých, alexandrů malých, pávů obecných a bažantů.

Litva_pozitivní Seznam Zvířat by Jan.Potucek

Savce z pozitivního seznamu zvířat (s výjimkou hlodavců) můžou Litevci chovat pouze poté, co získají povolení od Agentury ochrany přírody. Týká se to především kopytníků, u kterých navíc zákon určuje minimální výměru výběhu nebo obory. U ptáků zákon určuje velikost voliér, ale například i to, že mají být orientované na jih a pokud to není možné, musí chovat zajistit odvodňování, aby se v chovatelském zařízení nešířila plíseň. Také šířka bidel má odpovídat velikosti nohy chovaného druhu ptáka. Exoti mají být v zimě chovaní pouze v uzavřených prostorách o teplotě minimálně 15oC. Pravidla pamatují také na velikosti a podobu přepravek pro transport ptáků a dalších zvířat při jejich prodeji. Majitelé všech registrovaných chovů pak mají jednou ročně hlásil Agentuře ochrany přírody počty chovaných jedinců.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Další dramatický propad inzertního portálu iFauna.cz: v srpnu klesla pod polovinu dřívější návštěvnosti

Dálší článek

Žádné vypínání větrníků kvůli migrujícím papouškům, zlobí se energetická společnost v Tasmánii

Nejčtenější