Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Španělsko má od 29. září nový zákon, zakazuje online chovatelskou inzerci

V napjatém očekávání jsou chovatelé exotických zvířat ve Španělsku. Minulý pátek 29. září totiž začal platit nový zákon na ochranu zvířat, jehož součástí má být i pozitivní seznam zvířat povolených pro soukromý chov. I když zákon už vstoupil v platnost, na vytvoření seznamu má vláda lhůtu 24 měsíců. Španělští chovatelé, kteří proti vzniku pozitivního seznamu osobně protestovali před Úřadem vlády v Madridu, tak zatím netuší, co bude a co nebude možné chovat a od kdy. Dobrou zprávou je, že na majitele zvířat, kteří je chovali před 29. zářím 2023, se pozitivní seznam zvířat vztahovat nebude. Ale například psy, kočky a fretky bude možné po ročním přechodném období koupit už jen od registrovaných chovatelů.

I když pozitivní seznam zvířat pro Španělsko ještě neexistuje, samotný zákon vyjmenovává živočichy, které už nelze chovat v soukromí. Jde o jedovaté a dravé druhy členovců, ryb a obojživelníků, jejichž útok může představovat vážné riziko pro fyzickou integritu nebo zdraví lidí a zvířat. Dále o jedovaté plazy a všechny druhy plazů, které v dospělosti váží více než dva kilogramy (s výjimkou želv). Zákaz se vztahuje i na chov veškerých primátů a divokých savců, kteří v dospělosti váží více než 5 kg. A potvrzuje rovněž zákaz chovu invazních druhů, který byl ve Španělsku zaveden už dříve. Týká se i dvou druhů papoušků: mníška šedého a alexandra malého. I proto chovatelé exotických ptáků s obavami očekávají konkrétní podobu pozitivního seznamu zvířat.

Inzerovat zvířata můžou jenom registrovaní chovatelé

Španělsko je v regulaci chovatelství asi nejdál z celé Evropy. Zákaz chovu invazních druhů papoušků zavedlo již v roce 2012 a dlouhodobě se potýká s přemnoženými městskými populacemi mníšků šedých. Zdivočelých papoušků ale žije ve Španělsku více druhů, okolo dvacítky. Většinou však jde o lokální minipopulace o několika jedincích. Země však zatím drží prim v tom, že zakázala chov dvou druhů papoušků a chovatelům, kteří je vlastnili přes zavedením tohoto zákazu, nařídila oddělit samce od samic, povinně zaregistrovat chovy a nechal ptáky dožít ve stejném zařízení bez jakýchkoli přesunů. Stejný přístup se uplatňuje ve všech zemích, které zavedly pozitivní seznamy zvířat, k živočichům neuvedeným na těchto seznamech.

Omezení, která přináší nový zákon na ochranu zvířat a plánovaný pozitivní seznam, se netýkají zoologických zahrad. Neměla by tedy nijak narušit chov papoušků v největším papouščím parku Loro Pardus na kanárském ostrovu Tenerife, který je součástí Španělska. Zásadním způsobem ale omezuje chovatelskou inzerci na internetu. Ta je od 29. září zakázaná, a zvířata k prodeji budou moci nadále formou inzerátů v časopisech a na internetu nabízet pouze chovatelé registrovaní u státu. Inzertní časopis nebo server bude muset jejich registraci ověřit předtím, než jejich inzeráty publikuje. Pokud by někdo inzeroval domácí mazlíčky a zvířata pro zájmový chov bez patřičné registrace, riskoval by tím pokutu ve výši 500 až 250 000 euro podle závažnosti prohřešku.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Tony Silva pokřtí 14. října na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc české vydání publikace Amazoňané

Dálší článek

Arazoňan žlutobřichý nebo ara amarouna? O nezvyklém kříženci vznikne vědecký článek

Nejčtenější