Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia
V napjatém očekávání jsou chovatelé exotických zvířat ve Španělsku. Minulý pátek 29. září totiž začal platit nový zákon na ochranu zvířat, jehož součástí má být i pozitivní seznam zvířat povolených pro soukromý chov. I když zákon už vstoupil v platnost, na vytvoření seznamu má vláda lhůtu 24 měsíců. Španělští chovatelé, kteří proti vzniku pozitivního seznamu osobně protestovali před Úřadem vlády v Madridu, tak zatím netuší, co bude a co nebude možné chovat a od kdy. Dobrou zprávou je, že na majitele zvířat, kteří je chovali před 29. zářím 2023, se pozitivní seznam zvířat vztahovat nebude. Ale například psy, kočky a fretky bude možné po ročním přechodném období koupit už jen od registrovaných chovatelů.
I když pozitivní seznam zvířat pro Španělsko ještě neexistuje, samotný zákon vyjmenovává živočichy, které už nelze chovat v soukromí. Jde o jedovaté a dravé druhy členovců, ryb a obojživelníků, jejichž útok může představovat vážné riziko pro fyzickou integritu nebo zdraví lidí a zvířat. Dále o jedovaté plazy a všechny druhy plazů, které v dospělosti váží více než dva kilogramy (s výjimkou želv). Zákaz se vztahuje i na chov veškerých primátů a divokých savců, kteří v dospělosti váží více než 5 kg. A potvrzuje rovněž zákaz chovu invazních druhů, který byl ve Španělsku zaveden už dříve. Týká se i dvou druhů papoušků: mníška šedého a alexandra malého. I proto chovatelé exotických ptáků s obavami očekávají konkrétní podobu pozitivního seznamu zvířat.
Inzerovat zvířata můžou jenom registrovaní chovatelé
Španělsko je v regulaci chovatelství asi nejdál z celé Evropy. Zákaz chovu invazních druhů papoušků zavedlo již v roce 2012 a dlouhodobě se potýká s přemnoženými městskými populacemi mníšků šedých. Zdivočelých papoušků ale žije ve Španělsku více druhů, okolo dvacítky. Většinou však jde o lokální minipopulace o několika jedincích. Země však zatím drží prim v tom, že zakázala chov dvou druhů papoušků a chovatelům, kteří je vlastnili přes zavedením tohoto zákazu, nařídila oddělit samce od samic, povinně zaregistrovat chovy a nechal ptáky dožít ve stejném zařízení bez jakýchkoli přesunů. Stejný přístup se uplatňuje ve všech zemích, které zavedly pozitivní seznamy zvířat, k živočichům neuvedeným na těchto seznamech.
Omezení, která přináší nový zákon na ochranu zvířat a plánovaný pozitivní seznam, se netýkají zoologických zahrad. Neměla by tedy nijak narušit chov papoušků v největším papouščím parku Loro Pardus na kanárském ostrovu Tenerife, který je součástí Španělska. Zásadním způsobem ale omezuje chovatelskou inzerci na internetu. Ta je od 29. září zakázaná, a zvířata k prodeji budou moci nadále formou inzerátů v časopisech a na internetu nabízet pouze chovatelé registrovaní u státu. Inzertní časopis nebo server bude muset jejich registraci ověřit předtím, než jejich inzeráty publikuje. Pokud by někdo inzeroval domácí mazlíčky a zvířata pro zájmový chov bez patřičné registrace, riskoval by tím pokutu ve výši 500 až 250 000 euro podle závažnosti prohřešku.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz