Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Tony Silva pokřtí 14. října na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc české vydání publikace Amazoňané

UVNITŘ VIDEO – Je to pět let, co známý americký chovatel, ornitolog a publicista Tony Silva křtil na mezinárodní výstavě EXOTA Olomouc 2018 rozsáhlou publikaci Průvodce chovem papoušků a také první ze série knih o papouščích rodech – Arové. Od té doby se EXOTA Olomouc kvůli pandemii koronaviru a nejistotě ohledně možnosti příjezdu zahraničních hostů nekonala. Až letos – a Tony Silva u toho opět nebude chybět. Tentokrát zde vystoupí na druhém mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc a pokřtí českou verzi knihy Amazoňané, nejrozsáhlejší publikaci o těchto jiho a středoamerických papoušcích na světě. Český překlad knihy vychází rok po mezinárodní verzi v angličtině.

Obě knihy vydalo nakladatelství Nová EXOTA, které stojí i za stejnojmenným časopisem pro chovatele exotického ptactva. Titul Amazoňané se na českom trhu objevil na přelomu září a  října a v těchto dnech jsou první knihy expedované českým čtenářům. „Je to nejkomplexnější kniha, jaká kdy byla napsána a vydána o chovu amazoňanů. Tony Silva do ní vložil své více jak čtyřicetileté zkušenosti s chovem těchto ptáků. Kniha se skládá ze dvou částí – chovatelské, která detailně popisuje technologii chovu amazoňanů a popisné, která se podrobně zabývá všemi druhy a poddruhy amazoňanů,“ přiblížil vydavatel. Publikace obsahuje 530 stran, přes 600 fotografií všech druhů a poddruhů amazoňanů včetně jejich barevných mutací. A není lehká: váží přes dva kilogramy!

Zdroj: EXOTA Olomouc

Nejen autogramiáda, ale také přednáška na kongresu

Amazoňané navazují na obdobně laděnou knihu Arové, kterou Nová EXOTA vydala před pěti lety. Zájemce vyjde na 950 Kč (anglická verze je k dispozici za 1700 Kč) a už je k dispozici i balíček knih Arové a Amazoňané v češtině za 1500 Kč, což je o sto korun méně, než kdyby si zájemce publikace pořizoval jednotlivě. Účastníci mezinárodního kongresu i výstavy EXOTA Olomouc 2023 budou mít šanci si tuto knihu nejen koupit, ale i nechat si ji podepsat od autora. Tony Silva však do Olomouce nepřijede jenom kvůli autogramiádě. Bude jedním z pěti přednášejících na kongresu, jehož druhý ročník přilákal téměř tři stovky účastníků z 34 zemí světa (informace ke konci minulého týdne). Ve své přednášce se soustředí na problematiku ručního odchovu mláďat papoušků.

Kromě Tonyho Silvy budou na mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc 2023 přednášet také italský veterinář Lorenzo Crosta se zkušenostmi z Loro Parque či australské Univerzity Sydney, chovatel mutačních papoušků Mustafa Khan Hamdam ze Spojených arabských emirátů, kurátor německé Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) Vladislav Marcuk a český chovatel Bohumír Šimerda, který se zaměří na tradiční a moderní přístupy k chovu papoušků z hlediska zoohygieny. Účastnický poplatek na kongresu je 1800 Kč, zájemci se mohou hlásit prostřednictvím této internetové stránky.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 29. září až 1. října 2023

Dálší článek

Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Španělsko má od 29. září nový zákon, zakazuje online chovatelskou inzerci

Nejčtenější