Lori floreský (Trichoglossus weberi)

Lori floreskýDoposud byl považován za jeden z jedenadvaceti poddruhů loriho mnohobarvého (Trichoglossus haematodus), od kterého se však výrazně liší svým jednolitým zeleným zbarvením. S lorim mnohobarvým ho pojí pouze žlutavý límec za hlavou a světlejší prsa. Čelo a uzdička mají modrý nádech. Oproti lorimu mnohobarvému je menší, dorůstá délky 23 cm, zatímco nominátní forma loriho mnohobarvého až 26 cm. Jak již název napovídá, jeho nepříliš početná populace obývá ostrov Flores a dále i Malé Sundy v Indonésii.

Podle mezinárodní organizace BirdLife International ve volné přírodě žije 10 až 20 tisíc pohlavně dospělých jedinců, přičemž jejich počty mírně klesají. Lori floreský byl proto ihned po uznání za samostatný druh zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN do kategorie „potenciálně ohrožený“ (NT).

Chov v zajetí

V zajetí jde o poměrně vzácný druh loriho, který si však už našel cestu i do voliér českých chovatelů. Podle Luboše Tomišky (Fauna 20/2013) si první pár pořídil v roce 2008 Jan Holan, který od něj v následujícím roce odchoval mláďata. Momentálně jej však v České republice chová pouze specialista na lorie Tomáš Horyna, který vlastní hned několik párů loriů floreských, od nichž se mu pravidelně daří odchovávat mladé. Častější je v zahraničí, například v Británii byl poprvé odchován v roce 1969, v Německu v roce 1984.

Dostupnost a cena

V České republice jej chová a ochovává pouze jediný chovatel, výše zmíněný Tomáš Horyna. Odchovaní ptáci ale většinou nejsou na prodej, a takřka nedostupný je i na celém evropském trhu. Sehnat jej nemohou ani specialisté na chov loriů.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.