Papoušek přišel při útoku lišky o nohu, protézu mu vytiskli na 3D tiskárně

Modelování a výroba speciálních protéz pro hendikepované papoušky pomocí 3D tiskáren nabývá na intenzitě. Americká média zaznamenala minimálně třetí případ, kdy 3D tiskárna pomohla ochočenému papouškovi vypořádat se s následky těžkého úrazu. Tentokrát šlo o amazoňana pomoučeného, jehož majitelé Benjamin Spalding a Stacey Gehringerová řešili, jak papouškovi pomoci po brutálním útoku lišky. Amazoňan obýval venkovní voliéru, do které se v noci vkradla liška a ptáka chytila za nohu. Papoušek se predátorovi ubránil a bez jedné nohy unikl po pletivu na střechu voliéry, kam se za ním liška nemohla dostat.
Hrozila mu artitida

Amazoňan jménem Pete si sice zachránil holý život, hrozilo mu ale vykrvácení. Hluk naštěstí zburcoval jeho majitele a ti jej okamžitě převezli na veterinární kliniku Ryanské nemocnice. Tamní veterinární specialistka La Toya Latneyová čtyřiatřicetiletého papouška ošetřila, zastavila krvácení, ale nohu již zachránit nedokázala. Menší druh papouška by se se ztrátou končetiny dokázal vyrovnat, andulky nebo korely běžně dokáží skákat a lézt pouze s jednou nohou. Těžší ptáci, jako je tento amazoňan pomoučený, vůbec největší druh amazoňana na světě, si však přílišnou zátěží zbylé nohy mohou způsobit artitidu.

K TÉMATU: Veterináři nahradili papouškovi zdeformovanou horní čelist zobáku titanovou 3D protézou

Peteho majitelé se proto podle webu 3ders.org rozhodli oslovit veterináře Jonathana Wooda, specialistu a neurologii a neurochirurgii na Ryanské klinice, který udržuje úzké kontakty se skupinou odborníků na 3D tisk z Pennsylvánské univerzity. Wood tedy kontaktoval studenta Gregoryho Kaimana a skupinu Penn’s Biomedical Library 3D a požádal je, aby vymysleli funkční protézu pro Peteho. Skupina se okamžitě pustila do práce. První prototypy protéz, které vypadaly spíše jako stativy pro fotoaparáty než část těla, papoušek nepřijal. Nebyly dostatečně silné, aby unesly váhu mohutného amazoňana pomoučeného. Nové prototypy proto musely být mohutnější a stabilnější.

Amazoňan pomoučený jménem Pete krátce po útoku lišky (vlevo) a s prototypem protézy (Foto: 3ders.org)

Ještě je třeba vyřešit správné ukotvení

Úspěch zaznamenal až umělý pařát, který svým zakončením připomínal spíš velkou botu. Skupina studentů ho vytiskla na 3D tiskárně z polymerní pryskyřice, která má dobré vlastnosti z hlediska ohebnosti a tvrdosti. Ukázalo se, že s protézou je spokojen i Pete. „Sice tuto nohu necítil, ale nesnažil se jí zbavit,“ popsala veterinářka La Toya Latneyová. „Ve chvíli, kdy cítil, že mu pomůže zdržet stabilitu, se o ni skutečně opřel.“ Jediný problém byl s připojením protézy k tělu, protože umělá noha z papouška stále sklouzávala. Tvůrci proto intenzivně pracují na třetím návrhu, který počítá s umělou vestou, ke které bude protéza připojena, případně s přidáním „ponožkového ráfku“.

ČTĚTE TAKÉ: Jednonohý papoušek dostane protézu vyrobenou na míru pomocí 3D tiskárny

Veterináři se mezitím dohodli s majiteli papouška, aby prováděli fyziologickou terapii zbylé původní končetiny. Pete tedy zatím stále žije s jednou nohou, ale všichni lidé, kteří se zapojili do projektu vývoje speciální protézy nepochybují, že amazoňan se brzy dočká praktické pomůcky a bude moci nadále žít plnohodnotným životem. Nešlo by o první funkční protézu pro papouška vyrobenou na 3D tiskárně. Již začátkem letošního roku se podařilo jiné skupině veterinářů a specialistů na 3D tisk ve Spojených státech vyrobit prototyp umělohmotné protézy pro ochočeného amazoňana běločelého. Papouškovi uvízla noha mezi dráty klece a vystresovaný pták si ji sám takřka ukloval. Veterinářům se ji nepodařilo zachránit a jediným řešením byla právě protéza.

Úvodní foto: 3ders.org
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 12. až 14. května 2017

Dálší článek

Papoušci z Laguny se představí 27. května na Dětském dnu v Bioparku Štít u Chlumce nad Cidlinou

One Comment

  • Je dobře že technika je tak daleko, že může pomoci i papouškům. Jsou to sice jen začátky, ale věřím, že v brzké budoucnosti to bude běžná praxe. Technický pokrok jde stále rychleji kupředu a pokud bude sloužit dobré věci, bude svět veselejší.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější