Zelené krmení, kterým nepohrdne váš papoušek: pampeliška, jitrocel nebo ptačinec

Jaro, nebo podle teplot spíš už léto je v plném proudu, příroda se probouzí k životu a to je právě období, kdy můžete svému papouškovi zpestřit obvyklou stravu zeleným krmením. Byla by škoda, kdybyste této možnosti nevyužili. Nejen že se tak papouškům postaráte o zábavu, protože jakýkoli nový podnět je zaměstná a naruší stereotyp jejich dne v kleci či voliéře, ale také jim zajistíte přísun potřebných vitamínů a minerálních látek. Na rozdíl od speciálních krmiv ve zverimexu za ně navíc nezaplatíte ani korunu.

Smetanka lékařská – pampeliška

Pokud vy sami nebo vaši známí chováte slepice, jistě jste se už setkali s tím, že poměrně často vyžadují zelené krmení. A mezi nejčastěji podávané lupení patří smetanka lékařská – klasická pampeliška. Pro ptáky je vhodná hned z několika důvodů: obsahuje více beta karotenu než mrkev, více železa než špenát, je velmi výživná a bohatá na draslík či vápník. Ve velkém množství jsou v ní zastoupeny vitamíny A, B, C, D a K, ale také hořčík, zinek a bílkoviny. Přitom roste na kdejakém rohu, takže je prakticky dostupná každému chovateli. Ovšem pozor, sbírat byste ji měli jen na místech dostatečně vzdálených od silnic a tam, kde si můžete být jisti, že nedošlo k chemickému ošetření (klasickému postřiku).

Papouškům můžete předkládat kompletní rostlinu, i s kořenem. Nepohrdnou listy ani květy. Před podáním je potřeba rostlinu pečlivě omýt a otřepat. Některým bázlivějším papouškům může určitou dobu trvat, než si na novou součást jídelníčku zvyknou, později si ale můžou pampelišku natolik zamilovat, že ji od vás budou přímo vyžadovat. Ostatně, podívejte se na následující video, na kterém se pár arů kanind přetahuje o čerstvou pampelišku. Ne nadarmo má smetanka přízvisko „lékařská“, jde totiž o jednu z nejúčinnějších detoxikačních přírodnin, která pomáhá proti zánětům nebo snižuje hladinu kyseliny močové v těle.

Jitrocel větší a kopinatý

Oba nejčastější druhy jitrocele patří stejně jako pampeliška mezi velmi časté rostliny, které nemusíte nějak namáhavě hledat. Rovněž jitrocel má blahodárné účinky na zdraví a často jej konzumují i divoce žijící ptáci. Pro papoušky jsou vhodné jeho listy a klásky se semeny. Jitrocel obsahuje sodík, draslík, kobalt a měď. Semínka využijí zejména menší druhy papoušků, ale i drobní exotičtí ptáci jako kanáři, astrildi a podobně. Právě chovatelé „drobotiny“ si často jitrocel sami pěstují. Vždyť každá rostlina dokáže vyprodukovat až pět tisíc drobných semínek!

Z vitamínů je u jitrocele nejvíce zastoupen vitamín C, důležité jsou ale i enzymy invertin a emulsin. V listech pak třísloviny, hořčiny, draselné soli či zinek. Lidé využívají jitrocel jako podpůrnou látku proti kašli, vývar z této rostliny zmírňuje podrážděný krk. Pro ptáky je důležitý zejména kvůli přírodnímu zdroji vitamínu C, dále může pomáhat při léčení zácpy. Jitrocel bývá k dispozici o něco později než pampeliška, sezóna sběru této byliny začíná obvykle až koncem června a končí v srpnu. Při letošním rychlém nástupu letních teplot ale můžeme očekávat, že jitrocel bude možné sbírat už dříve.

Jitrocel větší (Plantago major) - Foto: Wikipedia.fr

Ptačinec žabinec

Jak už název této plevelné rostliny napovídá, jde o zelené krmení přímo určené pro ptáky. Stejně jako pampeliška a jitrocel je velmi rozšířený a lidé se ho spíše zbavují jako nepříjemného plevele. Pro ptáky je ale velmi vhodný, protože obsahuje velké množství vitamínů C a E, dále karotenu, taninu a hořčin. Důležité jsou i třísloviny, saponiny a minerální soli, z nichž u ptačince převažují zejména oxid draselný a křemičitý. Pro papoušky je vhodná celá nadzemní část rostliny (bez kořenu), před podáním umytá pod tekoucí vodou. Opět by neměla pocházet z míst s větší prašností, tedy z okolí silnic a neměla by být chemicky ošetřena.

Ptačinec žabinec poměrně rychle vadne, papouškům tedy předkládáme výhradně čerstvé rostliny a zbytky je třeba poměrně brzy (večer téhož dne nebo druhý den ráno) odstranit nebo nahradit novými rostlinami. Ptačinec má močopudné účinky, podporuje celkový metabolismus a kondici ptáků. Jeho sezóna začíná právě teď, najdete ho především na vlhčích místech a ve stínu. Sbírat se dá až do pozdního podzimu, při mírných zimách dokonce celoročně. Papouškům lze předložit i mix několika rostlin nakrájených a namixovaných do „salátu“. Větší zábavu jim ale zajistí celé rostliny.

Ptačinec žabinec (Stellaria media) - Foto: Kuleuven-kulak.be

Úvodní foto: A Bird’s Best Life

Jaké zelené krmení dáváte vašim papouškům?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

1 komentář

  1. Burianová Pavlína napsal:

    Papoušků dávám vše co máte uvedené, plus jim dávám vetyvky z ovocných stromů, máme velkou zahradu kde není nic ošetřeno ani hnojeno chemií, mají vše,, Bio,,. Miluji ještě 🌼 sedmikrasky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!