Papouščí zoo Bošovice vydala vlastní poštovní známky a pamětní obálky

Originální poštovní známky a obálky vydala v pátek 1. dubna u příležitosti Mezinárodního dne ptactva Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Limitovaná edice známek nese název Nejvzácnější papoušci světa v chovu Zoo Bošovice a představuje aršík osmi kusů samolepicích známek s kresbami arů kaninda, arů marakána, amazoňanů nádherných, amazoňanů kubánských, kakaduů žlutolících sulaweských, aratingů škraboškových orinockých, kognů smaragdových jižních a papoušíčků vrabčích. „Známky vyšly v limitované edici, určené jsou ke korespondenci jak po ČR, tak po celé Evropě či do zámoří,“ upozornila zoo s tím, že v prodeji je pouze 1250 aršíků těchto známek.

Vydání známek iniciovala Odborná společnost Fauna-Flora při Svazu českých filatelistů, která má k dispozici polovinu nákladu aršíků. Druhá polovina je v prodeji přímo v Papouščí zoo Bošovice, přičemž cena za aršík se sešitkem s logem zoo je 650 korun, bez sešitku pak za 600 Kč. Vedle známek připravila Odborná společnost Fauna-Flora s Papouščí zoo Bošovice také pamětní obálky se stejnými kresbami jako na známkách, opatřené známkami se stejnou kresbou a poštovním razítkem s datem vydání 1. dubna 2022. Celkem bylo vydáno 40 sad pamětních obálek po osmi kusech, cena jedné sady je 2000 korun. A do třetice vznikly ještě Cartes Maximum, opět v nákladu 40 sad po osmi kusech za cenu 2500 korun, které jsou rovněž opatřeny razítkem s dnem vydání.

Přebal aršíku známek

Samotný aršík známek

Pamětní obálka s amazoňany kubánskými

Pamětní obálka s amazoňany nádhernými

Pamětní obálka s papoušíčky vrabčími

Pamětní obálka s kogny smaragdovými jižními

Bošovice jsou teprve třetí českou zoo s vlastními známkami

Cartes Maximum jsou tzv. analogické pohlednice, u kterých je známka umístěná na obrazové straně, nikoli na straně určené pro adresu a samotný text určený adresátovi. Autorem kreseb na známkách a obálkách Papouščí zoo Bošovice je Vladimír Rimbala. „Po Zoo Jihlava a Safari Parku Dvůr Kálové nad Labem jde v pořadí již o třetí českou zoologickou zahradu (a první soukromou), která se takto může pochlubit svými chovatelskými výsledky,“ uvedla Odborná společnost Fauna-Flora při Svazu českých filatelistů. Pro Papouščí zoo Bošovice ovšem nejde o první „poštovní“ aktivitu“. Zakladatel zoo Vlastimil Škrhák vydal již za komunismu vlastní korespondenční lístek s perokresbou arů. Další dva korespondenční lístky zoo s fotografiemi amazoňana nádherného a kogny smaragdového jižního následovaly přede dvěma lety.

Historický korespondenční lístek Vlastimila Škrháka

Korespondenční lístky Papouščí zoo Bošovice z roku 2020 (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Ve stejném roce 2020 vydala Papouščí zoo v Bošovicích ve spolupráci s Českou poštou také R-nálepku s vyobrazením letícího papouška. K dispozici byly pouze na pobočce České pošty v Bošovicích v omezeném nákladu 480 ks. A jakým způsobem bošovičtí vybírali, které papoušky nechají vyobrazit na letošní poštovní známky? „Ara marakána je naše srdeční záležitost, odchoval jsem je jako druhý v Československu. Papoušíček vrabčí je nejmenším papouškem v naší kolekci, amazoňany nádherné jsme odchovali jako jediná zoo v Evropě a kogny jižní chováme jako jediní v kolonii,“ vypočítává pro Araraunu Vlastimil Škrhák. U příležitosti vydání známek a pamětních obálek zoo v pátek uspořádala slavnost, během níž přímo z areálu živě vysílal Český rozhlas Brno svůj pořad Apetýt.

Cartes Maximus s ary kaninda a kakaduy žlutolícími sulaweskými

Cartes Maximus s ary marakánami a amazoňany kubánskými

Cartes Maximus s aratingy škraboškovými a amazoňany nádhernými

Cartes Maximus s kogny smaragdovými jižními a papoušíčky vrabčími

R-nálepky z roku 2020, které vyšly u příležitosti 10. návštěvnické sezóny Papouščí zoo Bošovice

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..