Česko má nový akční plán boje proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy platný do roku 2023

UVNITŘ DOKUMENT – Nový akční plán boje proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin přijala minulý týden česká vláda. Dokument, který předložilo ministerstvo životního prostředí, například počítá se vznikem společného týmu Celní správy, Policie ČR a České inspekce životního prostředí k rozkrývání wildlife kriminality, s vytvořením lepšího systému záchranných center pro zvířata zadržená při pašování i s osvětovou kampaní zaměřenou na veřejnost. Plán je platný do roku 2023 a má posílit i mezinárodní spolupráci České republiky při rozkrývání organizovaného zločinu při nelegálním obchodování s ohroženými druhy.

Reakce na asijské speciality z tygrů a slonoviny

„Pašování živých zvířat a rostlin nebo výrobků z vzácných dřevin či například rohů nosorožců je vysoce organizovaná trestná činnost, na kterou se navíc váží další zločiny jako daňové úniky, praní peněz, ohrožení veřejného zdraví a týrání zvířat. Přímo také dochází k ohrožení populací ohrožených druhů na jejich přežití. Díky společnému týmu dokážeme být efektivnější jak v odhalování, tak v postihování tohoto druhu kriminality,“ vysvětluje důvod vzniku akčního plánu ministr životního prostředí Richard Brabec. Česká republika patří v Evropské unii k zemím s nejvyšším objemem obchodu se živými zvířaty a rostlinami, což se odráží i v míře nelegálních aktivit v této oblasti, dodal resort životního prostředí.

K TÉMATU: Co dělat, když u vás zazvoní kontrola z České inspekce životního prostředí?

Ministerstvo upozornilo především na specifickou situaci s asijskými komunitami zaměřenými kromě jiného na obchod s výrobky žádanými na asijském trhu, zejména slonovinou, nosorožčími rohy a tygřími produkty. „Navržený akční plán nejenomže reflektuje nové požadavky mezinárodní úmluvy CITES a jednotlivých priorit Akčního plánu EU pro boj proti nezákonnému obchodu s volně žijícími druhy živočichů a planě rostoucími druhy rostlin přijatého v roce 2016, ale zároveň zohledňuje specifickou situaci a potřeby v České republice,“ dodává ministerstvo, které plánuje provést revizi stávajícího systému záchranných center, do kterých jsou umisťována zajištěná zvířata, protože tato centra jsou často kapacitně zcela naplněna.

Návrh Akčního plánu pro pot… by Jan.Potucek on Scribd

Vznikne centrální záchranné centrum?

Záchranná centra fungují především při zoologických zahradách, které nemohou umisťovat do stejné karantény zvířata dovezená z jiných zoo a zabavené exempláře s neznámým původem. Proto se ministerstvo chystá prověřit aktuální stav a případně navrhnout vybudování dalších samostatných záchranných center. Uvažuje také o jednom velkém centrálním záchranném centru pro problematické druhy, například velké šelmy. „Dalším cílem plánuje zlepšení pracovních podmínek (např. zajištění personálních kapacit, analytického softwaru pro ČIŽP, logistické podpory na letišti) a vzdělávání pracovníků, kteří rozkrývají tento druh kriminality. Odhalování wildlife crime vyžaduje vysokou úroveň odborných znalostí a dostatek informací o specifickém fungování tohoto typu obchodu,“ vysvětluje ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ: Počty zabavovaných papoušků v Česku klesají, loni inspekce odebrala dva amazoňany žlutokrké

Vládou schválený akční plán upozorňuje, že v současnosti neexistuje jednotný systém vzdělávání orgánů vymáhajících právo v oblasti životního prostředí. „Je nezbytné zavést funkční systém vzdělávání v problematice wildlife crime. Podle Akčního plánu se v prvním kroku zhodnotí stávající stav systému vzdělávání u všech orgánů vymáhajících právo v oblasti životního prostředí v problematice wildlife crime a poté bude navržen vhodný systém, který bude následně zaveden v příslušných orgánech. Akční plán počítá i např. se zajištěním kvalifikovaného počítačového experta pro digitální analýzy (pracoviště součástí Celní technické laboratoře),“ dodal předkladatel dokumentu.

Úvodní foto: Celní správa ČR

Předchozí článek

Kakadu růžový v pražských Dejvicích dolétal, srazilo ho auto. Kdyby ho úřady zabavily, přežil by

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 31. ledna až 2. února 2020

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější