Počty zabavovaných papoušků v Česku klesají, loni inspekce odebrala dva amazoňany žlutokrké

UVNITŘ DOKUMENT – Na 600 kontrol podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES) provedla v loňském roce Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Takřka třetina návštěv inspektorů skončila uložením pokuty, jichž bylo za celý rok 2017 vydáno celkem 198 v celkové hodnotě 417 500 korun. Vyplývá to z výroční zprávy ČIŽP o činnosti za loňský rok, kterou inspekce zveřejnila na svém webu. Inspektoři životního prostředí zabavili celkem 347 živých exemplářů ohrožených živočichů a 1 245 neživých exemplářů, respektive výrobků obsahujících exempláře CITES. „Nejvíce zásilek s živočichy, rostlinami a produkty z nich pocházelo z Asie,“ upřesnila inspekce.
Mezi zabavenými zvířaty loni byli i dva papoušci. Nešlo však o žaky, jak by se dalo předpokládat z loňského přesunu žaka velkého a žaka liberijského z druhé do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. „V roce 2017 byly zabaveny dva exempláře amazoňanů žlutokrkých (Amazona auropalliata),“ sdělila na dotaz serveru Ararauna.cz Jana Jandová, zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP. O rok dříve inspekce zabavila dokonce jen jediného papouška aru arakangu. Významnější počty kontrol a zabavování ptáků probíhaly v letech 1997 až 2011, přičemž jenom za rok 2000 inspekce odebrala dokonce 129 papoušků.

ČIŽP statistika 2017 by Jan.Potucek on Scribd

Vietnamci dále hrají prim, nechají si zabíjet tygry

Mezi zadrženými pachateli byl i loni velký podíl Vietnamců. Podíleli se na 44 procentech případů, což sice představuje oproti roku 2016 mírný pokles (tehdy to bylo 56 procent), ale nadále patří mezi největší nelegální dovozce neživých exemplářů CITES, z nichž vyrábí „zázračné“ medicínské prostředky. ČIŽP proto ve spolupráci s Celní správou loni zorganizovala na pražském Letišti Václava Havla operaci Sandokan, při níž se zaměřila na kontrolu zásilek z Vietnamu. Během této akce inspektoři a celníci zkontrolovali 1 936 cargo zásilek o celkové hmotnosti 32 tun, 1 235 cestujících a 2 981 zavazadel.

K TÉMATU: Česká inspekce životního prostředí v roce 2016 pravomocně zabavila jednoho papouška. Šlo o aru arakangu

Vietnamská komunita podle všeho stojí i za aktuálním případem usmrcených tygrů v Zooparku Bašt ve středních Čechách. Zařízení zaměřené na chov kočkovitých šelem mělo dodávat tygří maso a kosti vietnamské tržnici SAPA v Praze. ČIŽP společně s Celní správou případ vyšetřovalo od loňského roku a celá kauza vyústila v pondělní zásah v zooparku a na dalších místech v Praze a severních Čechách. Celníci zadrželi tři muže, z toho dva české a jednoho vietnamské národnosti, který celou skupinu vedl. V zooparku také nalezli čerstvě usmrceného tygra, nádoby na vaření masa a zpracování tygří kůže a dalších produktů.

Úvodní foto: Zoo Tábor
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..