Prvního z osmi vypuštěných arů škraboškových v Brazílii ulovil predátor

Ztrátu jednoho z osmi kriticky ohrožených arů škraboškových, které v polovině června vypustili do volné přírody v severovýchodní Brazílii, oznámili zástupci německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Pták minulé úterý 6. září opustil místo, odkud byli arové vypuštěni do přírody a kam se pravidelně vraceli kvůli krmení. Druhý den ochránci objevili o několik kilometrů dále zbytky lebky, kosti a mikrovysílačku tohoto papouška. Ara se stal kořistí některého z dravců. „Od začátku jsme věděli, že něco takového nastane. Příroda je drsná a vypouštění ptáci jsou vystaveni všem přirozeným tlakům přírody,“ uvedl Cromwell Purchase, ředitel brazilské pobočky ACTP a manažer chovného a vypouštěcího centra arů škraboškových v Bahii.

„I přes to jsme zarmouceni ztrátou tak vzácného ptáka. Nezabrání nám to ale v tom, abychom pokračovali v projektu reintrodukce,“ dodal Purchase, který se arům škraboškovým věnoval už v katarské záchranné stanici Al Wabra a později i v německém ACTP. Nejde o první případ, kdy se vypuštěný ara škraboškový ochráncům ztratil. Již 25. srpna jeden papoušek opustil skupinu a po osmi dnech byl spatřen, jak létá v hejnu s místními ary marakánami, než se ztratil signál z jeho GPS lokátoru. ACTP upozornilo, že reintrodukce jakéhokoli zvířecího druhu je vždycky extrémně náročná, a zejména pak u těch, které jsou v přírodě vyhynulé. Poslední divoký ara škraboškový byl v Brazílii spatřen v roce 2000.

Dva měsíce po vypuštění arů škraboškových: až na jeden karambol se hejno drží pohromadě

Chystá se vypuštění další skupiny arů

„Ačkoli nevyhnutelně musí přijít nějaké ztráty, pečlivé plánování a realizace vypouštění mohou napomoci jejich výraznému poklesu nebo omezení,“ uvedlo ACTP s tím, že každý takový úhyn vede k úpravám programu a napomůže vylepšit šance ostatních papoušků na přežití v přírodě. „Naše dosavadní výsledky ukazují, že se arové úspěšně přizpůsobují životu v přírodě, GPS lokátory fungují tak, jak mají a naše celková strategie se zatím ukázala být dobrý a efektivní. Vypuštění arové se postupně stávají nezávislými. Většina zůstává pohromadě v hejnu a všichni se neustále zdokonalují v hledání potravy,“ říká Cromwell Purchase. Společně s ary škraboškovými byli vypuštěni i arové marakány, které předtím ochránci odchytili z přírody.

Marakány mají ary škraboškové naučit hledat potravu a chránit se před predátory. Osmice arů marakán strávila čas v aklimatizační voliéře s ary škraboškovými a ochránci jim rovněž instalovali GPS lokátory, kdyby se s nimi zdržovali arové škraboškový s poškozenou mikrovysílačkou. Do konce letošního roku chce ACTP ve spolupráci s brazilskými úřady vypustit do přírody dalších 12 arů škraboškových. V zajetí nyní žije necelých 200 ptáků tohoto druhu, z toho zhruba polovina v německé centrále ACTP poblíž Berlína. Na základě smlouvy s brazilskou vládou má ACTP většinu mláďat, které odchová, poskytnout Brazílii. Ptáky, které si ponechá, může deponovat do zoologických zahrad nebo soukromých chovů, jako například do belgické Zoo Pairi Daiza nebo do singapurského Jurong Bird Parku.

Arové škraboškoví se vrátili do přírody. Projekt počítá s tím, že až dvě třetiny nepřežijí

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Češi si přivezli 11 medailí z BVA Masters 2022, největší výstavy agapornisů na světě

Dálší článek

Posvátný pták alwal bojuje o přežití. Papoušku žlutoramennému hrozí úplný zánik

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější