Češi si přivezli 11 medailí z BVA Masters 2022, největší výstavy agapornisů na světě

UVNITŘ TABULKA – Čtyři vítězství ve skupinách výstavních agapornisů a dalších sedm ocenění získali o víkendovém mistrovství BVA Masters 2022 v belgickém Aalstu chovatelé z České republiky. Dvě vítězství ve skupinách si odvezl Petr Kunčar, po jednom pak zaznamenali Marek Blažek a Ondřej Nový. Z pěti českých vystavovatelů se nejlépe dařilo Petru Kunčarovi, který posbíral celkem čtyři ocenění. Tři získal Ondřej Nový a po dvou Marek Blažek a Petr Vopálka. Výstavu pořádalo Belgické sdružení chovatelů agapornisů (Belgische Vereniging Agaporniden), které je považované za nejprofesionálnější organizaci pro chovatele výstavních agapornisů, a zúčastnili se jí chovatelé z deseti evropských zemí.

Mezi členy BVA patří i někteří chovatelé z České republiky, kteří pak mají šanci vystavovat právě na BVA Masters. Na výstavu se ale přijeli podívat i další zájemci o agapornise z tuzemska, například René Poštulka, který se zabývá jejich posuzováním a také se věnuje jejich chovu (vedle korel, na které se specializuje). Letošní ročník byl jubilejní třicátý. „Že je BVA známá daleko za hranicemi Belgie, víme už nějakou dobu. Zaznamenáváme, že se kvalita agapornisů ze zahraničí každým rokem zvyšuje, což vítáme. Znamená to, že ostatní země uplatňují naše standardy posuzování a odchovávají ptáky, kteří jsou velmi kvalitní,“ uvedl prezident BVA Dominique Veeckmans.

Kompletní výsledky BVA Masters 2022 zde:

BVA Masters 2022 Výsledky by Jan Potůček

Vystavovali i chovatelé z Portugalska a Španělska

Pro vystavované ptáky je BVA Masters poměrně náročnou akcí. Nejen že řada chovatelů veze agapornise stovky kilometrů až do Aalstu, ale samotná výstava trvá týden (pro veřejnost je pak otevřena pouze o víkendu). Pro představu, na BVA Masters letos vystavovali chovatelé z domovské Belgie, ale také z Nizozemska, Francie, Německa, Dánska, Itálie, Španělska, Portugalska a Slovenska. Je to také důležitá akce pro posuzovatele, jak před časem v rozhovoru pro Araraunu a časopis Nová EXOTA uvedl René Poštulka: „Jezdívám se dívat do Belgie na světový šampionát, kde bývají opravdu krásní agapornisové. Sleduji, kam se ubírá trend. Nemůžu, když ostatní chovatelé jezdí ven a nakupují si tam ptáky, zůstat uzavřený jenom tady u nás doma, jezdit do Přerova a dívat se, co je tady za obyčejné agapornisy a potom jet do Brna a posuzovat na výstavě.“

Jiří Vojtěch: Je škoda, že výstavní agapornisové dosud nemají svůj český standard

Češi se mistrovství BVA Masters účastní pravidelně od roku 2009, jezdí tam především členové Českého klubu chovatelů agapornisů, na jejichž klubové výstavy zase jezdí posuzovatelé z BVA. „Na BVA Masters je okolo dva a půl tisíce agapornisů, takže na této výstavě můžete standard dostat „do oka“. Dá se tam hezky porovnat, jak by měli ptáci vypadat, naučit se mutace,“ popsal před pěti lety v rozhovoru pro server Ararauna.cz a časopis Nová EXOTA Marek Blažek. Vedle BVA Masters se čeští chovatelé agapornisů pravidelně účastní i světových šampionátů C.O.M. a evropských šampionátů v německém Kastlu, což je v podstatě německá národní výstava. V České republice čeká chovatele agapornisů klubová výstava 1. a 2. října v brněnském Colatransportu v Tuřanech.

Miloslav a Marek Blažkovi: Agapornise chováme 15 let, ale stále se ještě máme co učit

Úvodní foto: BVA

Předchozí článek

Největší ptačí park v Asii po 52 letech končí. Jurong Bird Park se sloučí se singapurskou zoo

Dálší článek

Prvního z osmi vypuštěných arů škraboškových v Brazílii ulovil predátor

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější