Dobrovolnice se 30 let starala o opuštěné kakaduy. Po její smrti našli útulek plný mrtvých ptáků

UVNITŘ VIDEO – Nepříjemné překvapení čekalo na dobrovolníky, kteří se chtěli postarat o útulek pro nechtěné papoušky kakadu Cockatoo Rescue and Sanctuary ve Stanwoodu na předměstí Washingtonu poté, co jeho majitelka a jediná ošetřovatelka zemřela. Lori Rutledgeová začala shromažďovat nechtěné papoušky již v roce 1992 a o šest let později založila neziskovou organizaci, jež se stala provozovatelem útulku. Kvůli problémům se sousedy a nedostatku místa pro klece a voliéry se přestěhovala ze severního Edmondsu do domu na větším pozemku u Stanwoodu. Útulek čítal desítky a v nejlepších letech stovky kakaduů a dalších domácích mazlíčků (nejvíce jich tam mělo být 400 najednou), jako jsou žakové, arové a další papoušci.

Lori Rutledgeová slibovala všem majitelům papoušků, kteří své mazlíčky předali do jejího útulku, že o ně bude skvěle postaráno a že budou žít v „klidném prostředí jako v parku“. Zároveň nepovolovala adopce ptáků a takřka žádné návštěvy. Z facebookové prezentace zveřejněné v roce 2016 bylo vidět, že se majitelka útulku opravdu snaží. V rozkvetlé zahradě bylo mnoho prostorných voliér plných kakaduů. Nyní se ale ukazuje, že Rutledgeová v posledních letech ošetřování papoušků nezvládala a nedokázala požádat o pomoc. 14. března si zavolala záchrannou službu poté, co zkolabovala a probudila se na zemi. Lékaři ji převezli do nemocnice, kde o pět dní později zemřela. Již při převozu ženy do nemocnice se ukázalo, že dům a jeho okolí je plné mrtvých papoušků.

Video z domovní prohlídky v papouščím útulku:

Papoušci byli uhynulí už delší dobu

V útulku bylo tou dobou 50 kakaduů, z toho 49 po smrti. Většina se nacházela ve venkovních voliérách a byla ve značném stadiu rozkladu. Obvykle šlo jen u kupu peří a kosti. „Rozhodně se nedalo říct, že by ti ptáci uhynuli nedávno,“ konstatovala Debby Zinsová, manažerka organizace na ochranu zvířat Snohomish County Animal Services. Uvnitř domu byli dva psi a dva papoušci, z toho jeden také uhynulý. Rutledgeová ale nepovolila, aby si tyto zvířata vzal někdo do péče. Ochránci tak museli čekat na povolení k domovní prohlídce a oficiální zabavení zvířat. Nakonec se tak stalo až třetí den po převozu majitelky útulku do nemocnice. Zachránit se podařilo oba psy a jediného kakadua.

Sousedé Lori Rutledgeové tvrdili, že na pozemku se vyskytovalo násobně víc papoušků než 50. Právní zástupce rodiny majitelky útulku ale uvedl, že když příbuzní vstoupili do útulku, nalezli pouze asi 50 mrtvých ptáků. „Nebyli tam žádní živí papoušci, kromě kakadua, kterého si odvezla organizace Animal Control,“ napsal právník Michael Jacobs deníku The Daily Herald, který o případu informoval. „Lori byla soukromá osoba a její rodina se na provozu útulku nepodílela. Rodinu zpráva o smrti Lori šokovala, stejně jako nález uhynulých ptáků,“ dodal Jacobs s tím, že jde o velmi smutnou záležitost jak pro rodinu, tak pro komunitu milovníků papoušků. Provozovatelé obdobných útulků pro exoty, kteří se znali s Lori Rutledgeovou, se shodují, že byla velmi pečlivá a pro papoušky by udělala cokoli.

Mysleli si, že 500 andulek je dost. Nakonec jich v americkém útulku skončilo přes 800

Úvodní foto:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..